Girişimcilik Haberleri

Elektrik tedariğinde inovatif girişim

Elektrik tedarik girişimi Dinamo Elektrik, elektrik tüketim kavramını internet tabanlı arayüze taşıyarak inovatif bir uygulama başlattı. Tıpkı numara taşıma gibi, abonelerin yapacağı geçiş işlemlerini zahmetsizce gerçekleştirebilmeleri için kullanıcı dostu bir dijital platform oluşturan şirket, hem bilgisayardan hem de cep telefonundan kolayca incelenebilecek ve anında başvuru yapabilen bir sistem oluşturdu. Şirket, 2016 yılı sonuna kadar 70 milyon TL ciro hedefliyor.


30 ülkede enerji sektöründe servis hizmetleri sunan Pro-Per‘in yeni elektrik tedarik girişimi DinamoElektrik.com sunduğu internet odaklı hizmetiyle elektrik aboneliğine yeni bir yaklaşım kazandırıyor. ‘Cebi çarpmayan elektrik’ mottosunu kullanan Dinamo Elektrik, elektrik tüketim kavramını internet tabanlı bir arayüzde  yeniden yorumluyor. Daha anlaşılır, şeffaf ve daha ekonomik hizmet sunarak farklılaşıyor, Başvurunuzu tamamen internet üzerinden alıyor ve değişim sürecini 4-8 hafta içinde tamamlıyor.

dinamo elektrik

Bahsettiğimiz gibi Dinamo Elektrik, bir Pro-Per kuruluşu… Grupta Pro-Per Elektrik, Pro-Per Doğalgaz Santralleri ve Pro-Per Hidroelektrik Santralleri olmak üzere üç şirket bulunuyor. Pro-Per Elektrik, EPDK’dan 2011 yılında 20 seneliğine aldığı tedarik lisansı ile toptan ve perakende piyasalarda elektrik ticaret faaliyetlerini sürdürüyor.

Pro-Per Doğalgaz Santralleri ise hem Türkiye’de hem de Ortadoğu, Afrika ve Türki Cumhuriyetler olmak üzere toplam 30 ülkede hizmet veriyor. Ana faaliyet konusu, doğalgaz çevrim santrallerinde montaj, devreye alma, işletme, bakım ve yedek parça tedariki. Türkiye, Bots-wana, Nijerya, Namibya ve Kuveyt’te toplam bin MW güç üreten santrallerin işletmeciliğini yaptıklarını söyleyen Dinamo Elektrik CEO’su Gönen Özuysal, “Montaj projelerimiz arasında Erzincan BOTAŞ kompresör istasyonu yer alıyor. Irak’ta iki yıl boyunca süren büyük bakım projemizle, Al Mussaib ve Al Quds santrallerinde toplam 500 MW göç üreten gaz türbinlerinin bakımlarını tamamladık ve devreye aldık. Enerji sektöründe dünyanın büyük firmalarından MAN Turbo, Wo-odGroup, Trans Canada Turbines, Technicas Reunidas, Rolls Royce ve Siemens ile onaylı servis firması olarak çalışıyoruz. Yine sektörde dünya lideri sayılan Donaldson Hava Filtreleri firmasının 5 yıldır Türkiye ve Bulgaristan distribütörü olarak hizmet veriyoruz” diyor.

Aboneler numara taşır gibi taşınabiliyor

Grubun bir diğer şirketi olan Pro-Per Hidroelektrik Santralleri ise 2008 yılından bu yana 21 hidroelektrik santralin elektro mekanik montajını tamamlayarak devreye aldı. Bu santraller genellikle nehir tipi santraller ve 4 ile 45 MW aralığında güç üretiyor. Aynı zamanda santral işletmeciliği de yaptıklarını ifade eden Özuysal, Bolu ve Düzce’de toplam 15 MW gücünde 3 santralin işletmesini sürdürdüklerini ve yılda 35 milyon kwh enerji ürettiklerini sözlerine ekliyor. Özuysal, “Güney Afrika’da yürüyen işletme ve bakım operasyonlarımız ile enerji grubumuzda şu anda 95 çalışanımız bulunuyor” diyor.

Yeni nesil elektrik tedarik şirketi olarak ifade edilen Dinamo Elektrik, fatura şirketi yaklaşımını, yeni nesil dijital bir servis şirketini dönüştürmüş. Özuysal, şu bilgileri veriyor:


“Elektriğin evimize ya da işyerimize gelişini dört adımda tarif ediyoruz. Bunlar; üretim, iletim, dağıtım ve satış (tedarik) fonksiyonları. Elektrik satış şirketleri olarak bizler, elektriğin toptan piyasalarda tedarikini yapar, perakende piyasalarda tüketiciye ulaştırılmasını sağlarız. Yani bahsettiğimiz fonksiyonlarda herhangi bir değişiklik olmadığı için sadece elektrik faturanızı düzenleyen şirket değişir ve tüm Türkiye’de elektrik aboneleri sunduğumuz avantajlardan ve müşteri hizmetlerinden yararlanır. Abonelerin yapacağı geçiş işlemlerini zahmetsizce gerçekleştirebilmeleri için kullanıcı dostu bir dijital platform oluşturduk. Hem bilgisayarınızdan hem cep telefonunuzdan kolayca inceleyebildiğiniz ve anında başvuru yapabildiğiniz bu yapı numara taşımaya benziyor.”

Bayiliklerle büyüyecek

Dinamo Elektrik olarak elektrik dışında Dinamo Servis hizmetlerini de devreye aldıklarını belirten Özuysal, öncelikle işyerleri için başlayacak olan servislerde, bazı teknik ürünlerin ayrı ayrı veya elektrikle birleştirilerek sunulacağını vurguluyor. Turkcell’in altyapısını kullanarak ku-rumların enerji izleme sistemlerini daha akıllı hale getirmeyi hedeflediklerini kaydeden Özuysal, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Dinamo Elektrik ve Turkcell arasında kurulan bu işbirliği sayesinde kurumlar enerji tüketimlerini anında bilgisayarlarından veya cep telefonlarından izleyebilecekleri gibi özellikle reaktif kullanımdan kaynaklı cezaların önüne geçebilecekleri erken uyarı sistemine sahip olabilecekler. Birden fazla şubesi veya farklı noktayı eş zamanlı olarak tek bir ekrandan takip edebilecekleri bu servisi Dinamo Elektrik üzerinden aldıklarında hem enerji tüketimlerini daha akıllı hale çevirecekler hem de tasarruf edecekler”.

Bu tür servislerle iş ortaklıklarının sayısını daha da arttırmaya hedefleyen Dinamo aynı zamanda 2016 yılında 10 binden fazla kullanıcına ulaşmayı planlıyor. Bayilik sistemini oluşturan Dinamo Elektrik’in Türkiye genelinde yeni bayilik başvurularını da almaya devam ettiğini belirten Özuysal, 2016 yılı sonuna kadar 70 milyon TL ciro hedeflediklerini sözlerine ekliyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu