Girişimcilik Haberleri

Eğlence ve Etkinlik Sektörüne Girişimcilerin İlgisi Artıyor

Parti evi işine girdiler

Her yıl yüzde 30 büyüdüğü tahmin edilen eğlence ve etkinlik sektörüne girişimcilerin de ilgisi artıyor. İki kardeş Damla Anol Erol ve Yağmur Anol’un “parti evi” anlayışına farklılık getirmek için kurduğu Mia Festa, yeni şubeler açmaya hazırlanıyor.

Eğlence sektörü deyip geçmemek lazım. Etkinlikten oyun parklarına kadar pek çok farklı alanı kapsayan sektör, dünyada 2 trilyon dolar iken Türkiye’de 13 milyar dolar büyüklüğüne ulaşıyor. Her yıl yüzde 30 büyüdüğü tahmin edilen sektör bu potansiyeliyle girişimcilerin de ilgi alanına giriyor. İtalyanca öğretmeni Damla Anol Erol ve kardeşi endüstri mühendisi Yağmur Anol da pazardaki bu potansiyeli gören iki girişimci. 2011 yılında kariyerlerine farklı bir yön vererek aile şirketlerini yurtdışına açmak amacıyla Nord Makina Tasarım şirketini kuran girişimciler 2017 yılında ise davet organizasyon sektörüne de girme kararı aldılar.

Avrupa Yakası’na açılacaklar

Parti evi anlayışına farklı bir soluk kazandırmak amacıyla İstanbul’da Mia Festa Party&Events’i kuran iki kardeş, ilk şubelerinin Kadıköy Suadiye’de 200 metrekarelik bir alanda açtı. Kapalı alanda 25 çocuk ve 50 yetişkin ağırlayabilen Mia Festa Party & Events, şimdiye kadar 500 etkinlikte 20 binden fazla kişiyi ağırladı. Çocukların yanı sıra yetişkinler için de etkinlikler düzenleyen Mia Festa, gördüğü ilgi üzerine büyümeye hazırlanıyor, şirketin kurucularından Damla Anol Erol, yeni şubelerini Avrupa yakasında açmaya hazırlandıklarını söylüyor. 2019’da eylül ayında ikinci şubenin kapılarının açılması planlanıyor. Sık sık franchise konusunda talep geldiğini söyleyen Damla Anol Erol, “İkinci şubeyi kendimiz açacağız ancak franchise konusunda da çalışmalarımız sürüyor. Bu sistemle İstanbul’da ve bü-yükşehirlerde hızlıca büyüyebiliriz ” diye konuşuyor.

Sosyal medya etkisi

Son dönemde sosyal medyanın da etkisiyle kutlama alışkanlıklarının değiştiğine dikkat çeken Damla Anol Erol, “Son yıllarda gittikçe popüler olan parti evleri; ‘gen-der’ (cinsiyet) partilerinden doğum gününe, baby shovver’dan 5 çayı davetine kadar birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Biz de bu noktada hem yetişkinlerin hem de çocukların iyi vakit geçirebileceği bir mekan yaratmak istedik ve MiaFesta ortaya çıktı” diyor.

Çocuklar, survivor parkurunun da bulunduğu özel oyun alanında animatörler eşliğinde eğlenceli saatler geçirebiliyor. Mia Festa;doğum günleri, çay davetleri, babys-hower partileri, brunch davetlerinin yanı sıra yılbaşı partileri ve kurumsal şirketler için workshop ve özel toplantılara da ev sahipliği yapıyor. Bir aile işletmesi olarak, anne Sibel Anol’un da işin mutfağında yer aldığı Mia Festa; kendi bahçelerinde yetişen meyve ve sebzelerle hazırlanan vişneli yaprak sarmasından kırmızı meyveli sakızlı muhallebiye, pizzadan apple crumble’a kadar birçok özel lezzetle, misafirlerine farklı bir deneyim yaşatmayı hedefliyor.

20 ülkeye iş yapıyor

Girişimci kız kardeşler diğer taraftan aile işleri olan Nord Makina Tasanm’ı da büyütüyor. Yangın söndürme cihazı üretmek isteyen şirketlere makine üretimi ve tesis tasarımı yapan Nord Makine Tasarım’ın sabit bir üretim miktarı yok. Müşterilerinin talep ve ihtiyaçlarını analiz ederek projelendiren şirket, bunun ardından üretim aşamasına geçiyor. Şirket, şu anda 20ye yakın ülkeye iş yapıyor.

Ayşegül Sakarya Pehlivan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu