Girişimcilik Haberleri

Dünyaya un satan kadın girişimci

‘Kendinizi iyi tanıyın’

“İş hayatında nasıl bir yolda ilerlemek ve nereye varmak istediğinizi iyi bilmek gerekiyor. Yaptığınız işin her aşamasında bulunmaz, işinizi ve kendinizi iyi tanımanız gerekir. Çünkü ben insanın yaptığı işe benzediğini düşünürüm hep. Bu nedenle kendi işimizi kurarken içimizde barındırdığımız özelliklerin yaptığımız işe yansıdığına ve ciddi katkısının olduğunu söyleyebilirim. Karşılaşabileceğiniz sorunlarla ilgili her zaman başka alternatifleriniz olmalı. Yaptığınız ya da yapmak istediğiniz şeye ve kendinize inancınızın tam olması gerekir.”

Un, bakliyat, tekstil, madencilik gibi birçok sektörde faaliyet gösteren Nora Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nafiye Bahur, “İlk zamanlar aracı olarak hizmet veren şirketimiz artık birçok alanda kendi üretimini gerçekleştiriyor” diyor.

Un, bakliyat, tekstil, madencilik sektörlerinde faaliyet gösteren Ankara merkezli Nora Grup, İstanbul, Hatay, Gaziantep gibi şehirlerde faaliyet gösteriyor. Bünyesinde Nora Un Gıda Sanayi, Nora ithalat ve ihracat, Nora Yatırım, Nora Bakliyat, Nora Gıda, Nora Çadır, Nora Tekstil ve YHN Madencilik şirketleri bulunan grup, Ortadoğu ve AB ülkelerine ihracat da yapıyor. Grubun yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevini yürüten Nafiye Bahur, “ilk zamanlar aracı firma olarak hizmet veren Nora, şu anda birçok alanda kendi üretimini gerçekleştiriyor” diyor.

Bahur, sorularımızı şöyle yanıtlıyor:

Çalışmalarınızdan bahseder misiniz ?

Grubun daha önce aracı firma olarak ihracatta hizmet verdiği alanlardan biri un. 2014 yılından beri Ankara Polatlı’da şu an için aylık kapasitesi 12 bin ton olan ve üretiminin yüzde 80’lik kısmını ihraç eden fabrikamızın yöneticisiyim.

İşimden büyük keyif alıyorum. Sürekli araştırıyorum, öğrenmek hiç bitmiyor. Toprağın, tahılın, haşatın kokusunu duyduğum, enerjimin çoğunu verdiğim işimde; hammaddenin alımından işlenişine, kalite kontrolünden ürünün paketlenip hazırlanmasına, şevki ve teslim edilmesine kadar her aşamasından sorumluyum.

Diğer firmaların takibini buradan yapmaktayım.

Hedeflerinizi neler?

Ülkemizde ve dünyada verdiği hizmetlerle adından söz ettiren, bulunduğu alanlarda öncü olan, marka değeri gün geçtikçe güçlenen bir grubuz. Daha çok istihdam sağlayan, hem gelişen hem de geliştiren bir firma olarak yolumuza devam ediyoruz. Bunu da çok kısa sürede gerçekleştirdik.

Sektörünüzle ilgili ülkemizde kadın yöneticiler açısından durumu nedir?

Maalesef un üretimi için üzülerek söylüyorum: Kadın olarak sayımız üçü geçmiyordur. ilk zamanlar zorlukları oldu benim için. Çünkü birçok alanda olduğu gibi erkek egemen bir sektör. Ancak zamanla bu zorluğun üstesinden gelmeyi öğrendim. Kadınların da bu alanlarda ki başarılarını ve varlıklarının hissedilmesinin gerektiğini düşünüyorum. Daha emin adımlarla ve daha yüksek seslerle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu