Girişimcilik Haberleri

Dünya Melek Yatırım Forumu bu yıl Türkiye’de toplanıyor

Dünya Melek Yatırım Forumu bu yıl Türkiye’de toplanıyor. Etkinlik ülkemizin global bir melek yatırımcılık merkezi haline gelmesinde bir dönüm noktası olacak…

Dünyanın gözü üzerimizde olacak

MÜTHİŞ bir haberim var!.. Bildiğiniz gibi Temmuz ayında ABD Başkanı Barack Obama’nın davetlisi olarak Kenya’da Global Girişimcilik Zirvesi’nde hem bir konuşma yapmış hem de Obama’ya elden bir mektup vermiştim. Söz konusu mektubun en önemli kısmı, Türkiye’nin melek yatırımcılık ekosisteminde dünyanın en aktif 25 ülkesinden biri olması yolunda sürdürdüğü yolculuğun nasıl bu kadar kısa zamanda bir başarı hikayesine dönüştüğü ile ilgili paragraftı. Ve Türkiye’nin bu başarı öyküsünü tüm dünya ekonomileriyle paylaşmaya hazır olduğunu bildirdiğim bu görüşmede, ülkemizin beş kıtadan dünya melek yatırımcılarının bir araya geleceği ve bu anlamda dünyanın en geniş çaplı ilk melek yatırım forumuna ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu ifade etmiştim.

Dünya Melek Yatırım Forumu

İşte, o gün geldi ve çattı!.. Merkezi Washington D.C.’de olan GBAN-Global Melek Yatırım Ticaret Örgütü Başkanı Jonathan Ortmans’ın hoşgeldiniz konuşması ile başlayacak olan ve ABD’nin Avrupa Birliği Büyükelçisi Anthony Gardner’m tematik konuşmasıyla sürecek olan WBAF W 16-World Business Angels Investment Forum, 21-23 Şubat 2016 tarihleri arasında İstanbul’da toplanıyor.

GURUR DOLU BİR ETKİNLİK

Dünyanın dört bir yanından gelecek olan melek yatırımcılar İstanbul’da melek yatırımcılığın 2025 vizyonlarını konuşmanın yanı sıra startup’ların ve girişimcilerin finansmana ulaşımlarını kolaylaştırmak için yeni finansal enstrümanlar geliştirilmesi amacıyla fikir jimnastiği de yapacaklar. Ana salonda global melek yatırımcılar bu konulan konuşurken, paralel oturumlarda ise dört ayrı yatırım forumu düzenlenecek ve bu forumlarda dünyanm dört bir yanından gelen girişimciler global melek yatırımcıların karşılarına çıkacaklar. Bu forumlar şunlar…

■ Afrika Melek Yatırım Forumu

■ Ortadoğu ve Gulf Melek Yatırım Forumu

■ Güney Doğu Avrupa Melek Yatırım Forumu

■ Türkiye Melek Yatırım Forumu

Aynı akşam düzenlenecek olan gala yemeğinde ise hem TBAA Güney Doğu Avrupa Melek Yatırımcılık Mükemmellik Ödülleri verilecek, hem de 2015 Global Melek Yatırımcılık Günü’nün dünya kapanış gongu çalınacak. Kısacası, Türkiye için gurur dolu bir gece olacak.

Forum’un ikinci gününde ise milli gururumuz Borsa İstanbul’un o günkü açılış gongu için GBAN Başkanı Ortmans ve bölgesel melek yatırım ticaret örgütlerinin temsilcileri Borsa İstanbul’da hazır bulunacak. Global melek yatırımcılığın 2025 vizyonunun tartışılacağı panelle devam edecek olan program, öğleden sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Teknokent’in ziyareti ve ardından global melek yatırımcılık eğitimlerinin verileceği bir programla sona erecek.

Ayrıca, forum sırasında EIF-European Investment Fund’ın Lüksemburg’da kurduğu melek yatırım fonunun benzeri bir fonun Türkiye’de nasıl gerçekleştirileceğine yönelik kapalı bir grup için özel bir workshop gerçekleştirilecek. Forum boyunca kurumlar arası imzalanacak pek çok uluslararası anlaşma da bu forumun önemini ülkemiz için artırıyor.

“FIRSATI İYİ DEĞERLENDİRMELİYİZ”

TBAA-Türkiye Melek Yatırımcılar Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleşen bu dünya çapındaki organizasyonda Forbes I Para Konferanslarının katkılarının yanı sıra Borsa İstanbul, TEB ve İTÜ Teknokent’in ana sponsorlukları forumun Türkiye’de gerçekleşmesinde önemli rol oynuyor. Ayrıca forumun gerçekleşmesinde pek çok partner ve eş sponsor kuruluş da aktif olarak yer alıyor.

Türkiye’nin global bir melek yatırımcılık merkezi haline gelmesinde önemli bir dönüm tarihi olacağma inandığım WBAF 2016’nın, doğunun ve batının birleştiği süper şehir İstanbul’da gerçekleşmesi şimdiden tüm dünyanın gözlerinin Türkiye’ye çevrilmesini sağladı. Artık bundan sonra atacağımız sağlam adımlarla, Türkiye’nin gerçek bir startup exit destinasyonu haline gelmesini sağlamak ve pek çok ülkeye nasip olmayan bu forum fırsatını çok iyi değerlendirmek gerekiyor.

Önümüzdeki haftalarda forumun tüm detaylarını sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Gerek ana sponsorlara gerekse partner kuruluşlara WBAF2016’mn Türkiye’de gerçekleşmesi için ortaya koydukları inanılmaz çaba için çok teşekkür ediyorum. Forumun web sitesini (www.wbaf2016.org) incelemenizde büyük fayda var.

İyi haftalar…

Baybars Altuntaş / Para

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu