Bilim - Teknoloji - İnovasyonGirişimcilik Haberleri

Drone’lara kazak ören girişimci

İnovasyon konusunda büyük şirketler kadar dikkat çekmeyi başaran Danielle Baskin’in işi drone’lara kazak örmek. Girişimci inovasyonda temel noktanın ihtiyaca göre çözüm üretmek olduğunu gösteriyor…


ÇIĞIR açacak inovasyonlar için mutlaka büyük düşünmek gerekiyor da, basit düşünerek inovatif olunamayacağını söylemek ne kadar doğru. İno-vasyonun temelindeki unsurlardan biri de bu değil mi? Basit düşün, ezber boz! Önemli olan ihtiyaçları belirlemek, yenilikçi bir çözüm geliştirmek…

Kurumlar elbette inovasyon konusunda daha sistematik çalışmalar yapıp, bu alana ciddi yatırımlar yapmaya devam ediyor. Bu yaklaşımı sonuna kadar desteklemekle birlikte bu haftaki haberimiz; basit düşünerek nasıl inovatif olunabileceğini gösteriyor. Haberimiz işi kazak ören bir girişimci ile ilgili ama insanlara değil, drone’lara! ilk duyduğunuzda bize olduğu gibi size de biraz çocukça gelebilir. Hemen söyleyelim drone’lara kazak örme fikrini geliştiren Danielle Baskin bu işi büyük bir ciddiyetle yapıyor.

kazak dron

Baskin, 30 yaşında, daha önce de ‘uçuk’ denilebilecek fikirler geliştirmiş bir kadın girişimci ve bir drone’un neden bir kazağa ihtiyacı olduğu konusunda gayet ikna edici görünüyor. Sayıları giderek artan kullanıcıların, zorlu hava koşullarında karşılaştıkları teknik zorlukları dikkate alan Baskin, aşırı soğuk havalarda ürünün dış yapısını koruyacak, dayanıklılığını artıracak bir yol düşünmüş ve çözümü drone’ları giydirmekte bulmuş. Aslında bu fikri ilk duyanlar Baskin’in şaka yaptığını sanmış ki şaka gibi görünen, hatta şaka düzeyinde kalan pek çok inovasyon olduğunu da biliyoruz. Ancak Baskin, soğuk havalarda titreyen (gerçekten titreyen) ve pil ömrü kısalan drone’larm giydirilerek korunabileceğine ilişkin ikna edici dayanakları ile ne kadar ciddi olduğunu göstermiş ve hatırı sayılır miktarda sipariş almaya başlamış.

İPLİĞİ ÇOK ÖZEL

Baskin’in drone kazaklan kesinlikle hazır giyim ürünü değil, her bir drone için özel olarak üretiliyor. Drone’larm kişiselleştirilmesine de olanak veren bu kazaklar; cihazın modeli, boyutu, ölçüleri, hatta yaşı dikkate alınarak hazırlanıyor. Şirketin merkezi San Francisco’da olsa da yıkanabilir yün ile pamuk veya akrilik karışımı özel bir iple örülen bu kazakları, internetten sipariş edebiliyorsunuz. Fiyatına gelince, bir drone kazağı 189 dolar. Bu arada “Drone kazağı sadece bir yenilik değil bir zorunluluktur” diyen Baskin, şöyle bir uyarı da yapıyor; “Drone’lar pantolon giyemez, sadece kazak ve ceket…” Baskin’in geliştirdiği işin bizce en dikkat çeken yönü; fikrin basitliği… Şaka sanılacak kadar basit bir fikir, ancak biraz düşününce size de ‘neden olmasın’ dedirtmiyor mu? Hatta ‘Car Co-ver’ denilen otomobil brandalarım düşününce ‘kesinlikle iyi fikir’ diyeceğinize eminim. Otomobiller ya da cep telefonları giydirilebiliyorsa, drone’larm neden bir giysisi olmasın?

İNOVATİF
Hava kirliliğinden koruyan akıllı fular

İşte basit ama farklı bir girişim daha; hava kirliliğinden koruyan akıllı fular. Bisikletçiler düşünülerek geliştirilen Wair, hava kirliliğine karşı kullanılan tıbbi ve endüstriyel cihazlara bir alternatif. Estetik görünüşü ile tarz bir aksesuar diyebileceğimiz Wair, fular olarak boyunda taşınıyor, burnunuza doğru kaldırdığınızda içindeki donanımla kirli havayı filtreliyor. Wair aynı zamanda mobil uygulaması ile entegre olarak hava kalitesi ile ilgili gerçek zamanlı veriler sağlıyor.

KREATIF
Yediklerinizin kalorisini azaltan tabak

Fark yaratan basit fikirlere bir örnek de bir Kickstarter projesi olan Biplate. Bu tabağı bildiğimiz tabaklardan ayıran tek şey, tabanındaki yüzlerce delik. Bu delikler yediğiniz yemeğin yağını tutarak, alman kaloriyi azaltıyor. Biplate her yemekten 32 kalori azaltarak; günde ortalama 90 kalori daha az almanıza yardımcı olmayı vaat ediyor. “Diyetinizi değil, tabağınızı değiştirin” sloganı ile fon toplayan bu tabağın, şubat sonunda satışa çıkarılması planlanıyor.

Nigün karataş / Para


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu