Bayilik Veren Firmalar

Döner Market’ten franchise fırsatı

Döner sektörünün yeni oyuncularından Döner Market, başta İstanbul olmak üzere franchise şubelerle büyüyecek. 450 bin TL yatırımla kurulabilecek şubelerin yatırım bedelinin 1,5 yılda geri dönmesi hedefleniyor.


Özüm Sönmezalp, Borusan Otomotiv Aston Martin’in marka müdürüyken ani bir kararla profesyonel yaşantısına nokta koydu ve gurme hamburger segmen-tinde Burger House markası kurucuları arasında yer aldı. Beş yıl sonrasında yeni bir marka yaratmak üzere girişimlere başladı. Böylece markanın ilk temelleri 2013 yılının son aylarında Özüm Sönmezalp, Barkın Pınar, Cenk Kazancı ve Ümit Alpaslan tarafından atıldı. Döner Market’in ilk şubesi 2015 Şubat ayında Ataşehir’de açıldı, ikinci şube ise Meydan AVM’de haziran ayında faaliyete başladı. Hedef yıl sonuna kadar dört, 2016 sonuna kadar 10 restorana ulaşmak.

Döner Market

FARKLI SUNUM

Döneri klasik hali dışında çeşitli soslarla da sunduklarını söyleyen Özüm Sönmezalp, yoğurt, cheddar, közlenmiş biber, sumaklı soğan, acı sos gibi değişik lezzetlerle sunum yaptıklarını belirtiyor. Yurtiçinin yanı sıra, Azerbaycan, Hollanda, Amerika, Ortadoğu ülkelerinden de yoğun yatırım talebi aldıklarını ifade eden Sönmezalp, bu talepler sonucunda franchise ile büyüme kararı aldıklarım vurguluyor.

Döner Market restoranlarının yatırım bedeli lokasyona ve büyüklüğe göre değişiyor. Franchise giriş bedeli olarak 70 bin TL + KDV almıyor. Yatırım bedeli 100 m2 dükkan için 450 bin TL + KDV. Yatırımın geri dönüşü 1,5 yıl olarak öngörülüyor. Aylık ciro da restoranın lokasyonu ve büyüklüğüne göre değişiyor. Hedeflenen minimum ciro işletmenin yatırım giderlerini en fazla 24 ayda geri ödemesi üzerinden hesaplanıyor. Aylık cironun yüzde 5’i oranında royalty bedeli alınıyor.

Franchise verilirken restoran lokasyonu için yaya sirkülasyonunun yoğun olduğu, ana arterler, araç girişi olmayan çarşılar, alışveriş merkezleri dikkat edilecek kriterler arasında yer alıyor. Minimum 100 metrekare büyüklük, minimum 5 metre ön cephe genişliği ve minimum 2,90 metre tavan yüksekliği restoranın fiziksel koşullarını oluştunırken, franchise adayında ise başarılı iş geçmişi ve yatırımın gerektirdiği finans kaynaklarına sahip olunması şartları uygulanacak.

ÖNCELIK İSTANBUL’DA

Franchise sistemi ile 2016 sonunda İstanbul içinde toplam 10 restoran ile hizmet vermeyi, 110 kişiyi istihdam etmeyi ve 7 milyon TL yatınm değerine ulaşmayı hedefleyen Döner Market, franchiselarınm tedariğini de kendisi gerçekleştirecek. Özüm Sönmezalp, franchising sistemine öncelikle İstanbul’dan başlayacaklarını belirterek şunları söylüyor: “İstanbul içinde 15 restorana ulaştıktan sonra diğer büyük şehirlerden gelen talepleri de değerlendireceğiz. 2016 yılının ikinci yansından itibaren ise yurtdışın-dan gelen taleplerden olumlu değerlendirilenler ile ilgili çalışmalara başlamayı planlıyoruz. Öncelikli hedefimiz Avrupa ülkeleri ve Amerika olacak. Şu anda Hollanda ve Amerika’dan gelen talepleri değerlendirerek ön görüşmeleri gerçekleştiriyoruz.”

İŞİN AYNASI

Uygun yer: Yaya sirkülasyonunun yoğun oiduğu, ana arterler, araç girişi olmayan çarşılar, alışveriş merkezleri.


İlk sermaye: Franchise giriş bedeli olarak 70 bin TL + KDV alınıyor. Yatırım bedeli 100 m2 dükkan için 450 bin TL + KDV.

Ciro Hedefi: Lokasyona göre değişiyor.

Kâr marjı: işletmenin sabit giderlerinin uygunluğu ve bayinin etkin işletme becerisine göre değişiyor.

Bayilerde aranan özellikler: Girişimci ve başarma hırsına sahip olmak, işinin başında durabilmek.

Başvuru için iletişim: 0216 322 02 02


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu