Bayilik Veren Firmalar

Domino’s Pizza Anadolu’da Franchise Verecek

mangal pizzaTürkiye’de halen 63 ilde 400 şube ile hizmet veren Domino’s Pizza, önümüzdeki dönemde franchise vererek Doğu ve İç Anadolu’da büyümeyi hedefliyor. 270 bin dolar mâliyede açdabilen şubeler için dört yd gibi uzun vadeli ödeme seçenekleri sunuluyor.

Pizza pazan Türkiye’de yaklaşık 3 milyar TL’lik büyüklüğe ulaş-ü. Sektörün yıllık büyüme hızı ise yüzde 8-9 arasında. Pazarda hala büyüme potansiyeli de var. ABD ve İngiltere’de kişi başına yılda ortalama 10-11 pizza tüketilirken, Türkiye’de bu sayı 3’te kalıyor. Ancak tüketim her geçen yıl artıyor.

Sektörün en büyük oyuncusu olan Domino’s Pizza, dünyada 80 ülkede 11 bin restoran işletiyor ve yıllık toplam cirosu 6 milyar dolan aşıyor. Türkiye geneline yayılmış yaklaşık 400 şubesi bulunan Domino’s Pizza, Gebze, İzmir, Ankara ve Gaziantep’teki üretim ve lojistik merkezleriyle faaliyet gösteriyor. Türkiye’deki menüsünün yüzde 90’ı Amerika’daki menüden farklı olan Domino’s Pizza, pastırma gibi yöresel tatlan da pizzalarında kullanıyor.

55 ŞUBE AÇACAK

2014 yıl sonu ciro hedeflerinin 500 milyon TL olduğunu söyleyen Domino’s Pizza Genel Müdürü Aslan Saranga, her yıl yüzde 30 oranında büyüdüklerini belirtiyor. Türkiye’de 2014 yıl sonuna kadar 450 şube sayısına ulaşmayı planladıklarını kaydeden Saranga, Rusya, Azerbaycan ve Gürcistan başta olmak üzere bazı komşu ülkelerin yönetiminin de Domino’s Pizza Türkiye tarafından gerçekleştirildiğine işaret ediyor. Türkiye genelinde Doğu ve İç Anadolu özelinde büyümeyi hedeflediklerini kaydeden Saranga, franchising vereceklerini vurguluyor.

Domino’s Pizza şu anda 63 ilde toplam 400 şube ile hizmet veriyor. Bu şubelerin 257’si franchise şube. 2014 yıl sonuna kadar toplam 55 franchise şube açılması ve faaliyet gösterilen il sayısının 70’e çıkanlması hedefleniyor.

Franchise giriş bedeli olarak 50 bin dolar almıyor. Bir şube açmak için ortalama 270 bin dolar gerekiyor. Domino’s Pizza, teşvik paketleriyle yaklaşık dört yıllık uzun vadeli ödeme imkanı sunuyor. Bu sayede kendi çalışan-lanna öncelikli olarak bayi olma imkanı tanıyor. Royalty olarak yüzde 12 alınıyor. Saranga, “Bayiler için hedeflediğimiz sabit bir ciro rakamı yok. Her bölgeyi kendi dinamiklerine göre değerlendiriyoruz” diyor.

DÜNYADA ALTINCI SIRADA

Franchise adaylan ile yapılan ön görüşmeler sonrası adaylar üç aylık pratik ve teorik eğitime alınıyor. Bu eğitimi başanyla tamamlayıp sisteme katılan tüm franchise’lar ile periyodik olarak operasyon kalitesi takip ediliyor ve destek veriliyor. 10 yıl boyunca bölgeye servis verme hakkı franchise’a ait oluyor ve bu bölge ‘korunan bölge’ olarak tanımlanıyor.

Dominos Pizza Türkiye’nin şirketin faaliyet gösterdiği ülkeler arasında altıncı sırada yer aldığını ifade eden Aslan Saranga, bu başarılarının nedenlerini şöyle açıklıyor: “Çikolatalı sufle, ev yapımı çorba ürünlerimizi ABD bizden alıp kendi menülerinde uyguladı. Buna ek olarak sekiz yıldır üst üste ‘yılın franchise’ı oluyoruz. Dünyadaki Dominos Pizza ülkelerine bakıldığında yerel tatlara yönelme en fazla bizde görülüyor. Hedefimiz önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde dünya sıralamasında ABD’den sonra ikinci olmak.”

İŞİN AYNASI

Uygun yer: Cadde konseptierinde minimum bahçe hariç 150 metrekare, maksimum 600 metrekare uygun. Alışveriş merkezlerinde ise minimum 100, maksimum 400 metrekare olmalı.

İlk sermaye: Franchise giriş bedeli olarak 20 bin dolar alınıyor. Toplam yatırım maliyeti ise metrekare başına 750 dolar, Ciro hedefi: Lokasyona göre değişiyor. Kâr marjı: Yüzde 30 ile 35 arasında.

Bayilerde aranan özellikler: Güvenilir, müşteri memnuniyetine önem verecek bilgi ve birikime sahip olması.

Başvuru için iletişim: 0216 550 33 50 ya da info@jimmyjoker.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu