Ek İş Ek Gelir Yöntemleri

Doğrudan Satışta Tupperware İle Ek Gelir İmkanı

Dünyanın önemli doğrudan satış şirketlerinden biri olan Tupperware Grubu, Türkiye’de 40 bin kadından oluşan satış gücünü artırmak için harekete geçti. Şirket, yıl sonuna kadar 10 bin kadın girişimciyi daha ekibine katmayı hedefliyor. Fakat son dönemde yaşanan siyasi gelişmeler yüzünden endişeli olan şirketin Türkiye’de doğrudan yatırım yapmak gibi bir planı yok.

Tupperware Grubu, 2,9 milyon kadından oluşan satış ekibiyle dünyanın önemli doğrudan satış şirketlerinden biri. Mutfak ve kişisel bakım ürünleri satışı yapan şirket, Türkiye pazarında hedef büyüttü. Son dört yılda satış ağını 2 kat artırarak 40 bine çıkartan şirket, yıl sonuna kadar 10 bin kadm girişimciyi daha ekibine katmayı hedefliyor.

Son 11 yıldır Türkiye’de iki haneli büyüdüklerini söyleyen Tupperware Grubu CEO’su Rick Goings, “Türkiye en önemli pazarlarımızdan biri. Avrupa ile karşılaştırdığımızda Almanya, Fransa, Rusya’nın ardından dördüncü sırada yer alıyor. Büyüme hızı açısından ise bu pazarlar arasında en hızlı büyüdüğümüz ülke. Ve kesinlikle daha çok girişimci kadın var. Bu büyüme ivmesini devam ettirmeyi hedefliyoruz” diyor.

Tupperware

ORTA SINIFA ODAKLANDI

Dünya genelindeki satış gücünü önümüzdeki birkaç yıl içinde 5 milyona çıkarmayı hedefleyen şirketin büyümesinin yüzde 70’i gelişmekte olan ülkelerden geliyor. 2013 yılında elde edilen satışların yüzde 90’mdan fazlasının ABD’nin dışında gerçekleştiğini söyleyen Goings, “Önümüzdeki altı yılda Endonezya, Çin, Türkiye gibi ülkelerde orta sınıfa 1 milyar insanın katılması bekleniyor. Biz de bu pazarlara odaklanmış durumdayız” diyor.

Şirketin mutfak ürünlerinin yanı sıra güzellik ve kişisel bakım ürünleri de var. 2013 yılında satışlarının yüzde 79’unu ev ürünleri ve yüzde 21’ini güzellik ve kişisel bakım ürünleri oluşturdu. Satış gelirinin ise yaklaşık yüzde 25’i son iki yılda lanse edilen ürünlerden sağlandı.

10 BİN TL KAZANAN VAR

Grup, uyguladığı doğrudan satış sistemiyle pek çok kadına kendi parasını kazanma imkanı sunarken sosyal hayatlarını da etkiliyor. Global Adalet İnisiyatifi adlı uluslararası bağımsız bir örgütün iki yıl önce Endonezya ve Meksika’da 3 binin üzerinde kadının üzerinde yaptığı araştırmaya göre, kadınların satış temsilcisi olduktan sonra özgüvenleri aıtıyor.

Rick Goings, Türkiye’de de Ankara’da yaşayan ilkokul mezunu bir kadının şirketin içindeki en üst kadro olan distribütörlük noktasına gelmeyi başardığını söylüyor. Türkiye’de aylık 10 bin TL’nin üzerinde satış yapan Tupperware temsilcileri bulunuyor. Ayda 15-20 bin TL’lik ürün^satan bir temsilci ortalama 4-5 bin TL’lik gelir elde edebiliyor. Bunun için 250-300 ürün satması gerekiyor.

“Politik adımlar bizi endişelendiriyor”

Dünya genelinde dördü Avrupa’da olmak üzere 14 fabrikası bulunan Tuppervvare Grubu, Türkiye’deki siyasi ortam nedeniyle yatırım yapmayı düşünmüyor. Dönem dönem Avrupa’daki genel merkezi bile Türkiye’ye taşımayı düşündüklerini söyleyen Goings, “Bu karar tamamen ekonomik ve politik durumlarla alakalı. Şu an için yatırım planımız yok. Politik adımlar bizi endişelendiriyor. Mesele Batı’ya veya Doğu’ya doğru çekilme değil. Ama ileri görüşlü bir şirketin bazen çok da net fikirler sahibi olmayan bir hükümetle nasıl geçinebileceği konusunda soru işaretleri oluşabiliyor” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu