Girişimcilik Haberleri

Djjital dünyada yükselen “topuk” sesleri

Dijital dünyayı daha verimli kullanan kadınlar ülkemizde de girişim hikayeleri yazmaya başladı…


GİRİŞİMCİLİK konusunda çoğu zaman geride kalsak da, söz konusu dijital dünyada girişim olduğunda açık ara öndeyiz. Öyle ki dünyada hemcinslerimin öncülük ettiği dijital girişimlerin fırtınalar estirdiğini gururlar söyleyebilirim. ABD’deki Pew Araştırma Merkezi’nin 2014’te yaptığı bir araştırma, bu konuda çarpıcı sonuçlara ulaşmış.

ABD’de 2000 yılından bu yana interneti kullanan kadın ve erkek sayılarının eşitlendiğini ortaya koyan araştırmaya göre, dijital dünya kadınların kendilerini rahat ve gerçek bir şekilde ifade edebildikleri bir platforma dönüşmüş bile. Bu da dijital dünyada kadınlar için yeni iş modelleri ile fırsatları aynı anda sunuyor.

ETKİLEŞİM İŞ FİKRİNE DÖNÜŞÜYOR

Dahası ve güzel olanı dijital dünyanın dişli girişimcileri arasında artık Türk kadınlara da rastlıyor olmamız. Yine yapılan araştırmalar da kadınların ülkemizde dijital dünyadaki yükselişini açıkça ortaya koyuyor. 79 milyonu aşkın insanın yaşadığı Türkiye’de internete bağlanan kullanıcı sayısı 46 milyon civarında.

Dijital Topuklar

Bu resimde kadınlar dijital hayattan çok daha fazla faydalanabiliyor. Gün içerisinde sosyal medyada daha aktif vakit geçirmekle kalmıyor; erkeklere nazaran daha fazla haberi tüketip yayma eğiliminde olmaya devam ediyor. Bu etkileşim, kadınların dijital dünyada varlıklarının profesyonel boyuta taşınmasına da destek oluyor. Sosyal medyada kadınların içerik üreterek ya da farklı girişimlere imza atarak para kazandıklarından artık resmi olarak bahsedebiliyoruz.

İLHAM VEREN ÖYKÜLER

İşte tam da bu noktadan yola çıkan “Dijital Topuklar”, 1 Kasım’da The Marmara Taksim Otel’de düzenlenen önemli bir etkinlikle bir araya geliyor. Üstelik “Dijital Kadın Zirvesi”, sadece bu dünyanın başarılı girişimcilerini bir araya getirmekle kalmıyor; usta isimlerin modera-törlüğünde düzenlenecek söyleşilerle kadınların ilham veren hikayelerini de masaya yatırmaya hazırlanıyor.

Bu başarılı işin perde arkasında ise dijital dünyanın iki başarılı girişimci kadını var: Blogcuanne.com bloğunun yaratıcısı Elif Doğan ile Uykusuzanneler.com’un kurucusu Perihan Gürer. Türk Ekonomi Bankası işbirliği ile düzenlenen zirveyle Doğan ve Gürer’in hedefi, kadınların dijital alanda daha da güçlenirken, deneyimlerini birbirleriyle paylaşmalarına aracılık etmek.

DİJİTAL İŞ MODELLERİ

Dijital Topuklar”ın çıkışı ise 2014’te Elif Doğan’ın Amerika’da katıldığı benzer bir konferanstan etkilenmesiyle başlıyor. Bunun üzerine Türkiye’de de benzer bir platform yaratmak üzere kolları sıvayan Doğan ve Gürer, bu yıl ilki düzenlenen “Dijital Kadın Zirvesi” için oldukça heyecanlı. Zirveyle ilgili olarak, “Dijital dünyanın fikir önderi kadınlarının ön plana çıkacağı, dijitalde yer alan ya da almak isteyen kadınların birbirleriyle iletişim kurup destek alabilecekleri, aynı zamanda dijital dünyadaki iş modellerini masaya yatırabileceğimiz, sektördeki son gelişmeleri tartışabileceğimiz bir referans noktası oluşturmayı hedefledik” diyen ikili, zirveyle birlikte ortaya çıkacak sinerjinin bu dünyanın dinamiklerine katkı sağlayacağında da hemfikir.


Dijital Topuklar dijital dünyadaki Türk kadın girişimcileri artırmak için farklı çalışmalara da imza atacak. “Nitelikli işleri, doğru örnekleri ön plana taşıyarak bu alanda var olmak isteyen kadınları desteklemek ve onların başarılarına katkıda bulunmak istiyoruz” diyen Doğan ve Gürer, “Bundan sonraki süreçte dijital dünyadaki kadınları bir araya getirme ve bu konuda ilk akla gelen platform olma hedefi ile ilerlemeyi planlıyoruz. Bu sene oluşturacağımız birlikteliğin bir gün değil her gün devam etmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye ekliyor.

Elif Doğan kimdir?

BlogcuAnne.com kurucusu Elif Doğan, işletme lisansını Marmara Üniversitesi’nde tamamladı. Amerika’da MBA yaptı ve ardından sivil toplum örgütlerinde kaynak geliştirme üzerine çalıştı. Doğan, 2009 yılından bu yana Blogcuanne.com’u yazıyor.

Perihan Gürer kimdir?

Uykusuz Anneler Kulübü’nün kurucusu Perihan Gürer, yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi’nde tamamladı. Annelikle birlikte tekstil sektöründeki çalışma hayatına veda eden Gürer, başka annelerle birlikte 2012’de Uykusuzanneler.com’u kurdu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu