Girişimcilik Haberleri

Detaysoft, yerli yazılımı dünyaya ihraç edecek

Detaysoft, 16 yıl önce iki kişiyle başladığı işinde, bugün Bilişim 500’de ilk beşe giren ve 300 kişiyi istihdam eden bir şirkete dönüştü. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından verilen AR-GE Merkezi Belgesi’ni alan şirket, dünyaya yazılım ihraç edecek.


SAP teknolojileri danışmanlığı hizmeti vermek amacıyla 16 yıl önce iki kişiyle yola çıkan Detaysoft, bugün 300 çalışanı ve geliştirdiği ürünleriyle adını teknoloji devleri arasına yazdırmayı başardı. Türkiye’nin en büyük SAP çözüm ortaklarından Detaysoft, Bilişim 500’de ilk beş danışmanlık firması arasında yer alıyor. Son üç yılda en iyi performans gösteren 20 firma arasına giren şirket, 20’den fazla ülkedeki projeleriyle uluslararası arenada da hizmet veriyor.

Detaysoft

DEVLERE HİZMET VERİYOR

Detaysoft, SAP uzmanı olarak çalışan Abdullah Karaoğlu ve Bora Dündar’ın kendi işlerini yapma kararı alması üzerine iki kişilik bir ekiple kuruldu. Kurulduğu tarihten itibaren üretilen projeler ve özgün çözümler, Detaysoft’u tercih eden müşterilerin sayısını hızla arttırdı. 2008’de Sivas ofisini kuran ve büyük şehirlerden sonra ilk defa Anadolu’da da büyük bir SAP danışman kadrosu oluşturan şirket, Anadolu’yu SAP teknolojisiyle tanıştırdı. Bu yatırım büyüme ivmesine hız kattı. Şiıket, Akbank, HSBC, Aygaz, Enerjisa, Petkim, Turyap, Nobel İlaç, Novartis, Borusan Lojistik, Volvo, Tofaş, Coca Cola, Paşabahçe, Avea, Vodafone, Türk Telekom gibi Türkiye’nin dev şirketleriyle çalışıyor. Detaysoft’un hedefinin birincilik olduğunu söyleyen genel müdür ve şirket ortağı Alkin Aksoy, “Önümüzdeki beş yıl içerisinde ciro olarak yüzde 400 büyümeyi planlıyoruz” diyor.

SAP alanında ilk üç arasında yer alan yüzde 100 yerli sermayeli tek şirket olan Detaysoft, 25 farklı sektördeki firmaların üretim, dağıtım, finans, lojistik, stoklama, faturalama, raporlama, bütçeleme, İK yönetimi ve pazarlamasına yönelik iş uygulaması hizmeti veriyor. SAP iş uygulamaları, analitik, bulut, mobil, veritaba-nı alanlarında projeler yapan Detaysoft, yazılım geliştirme konusunda da şirketlere özel çözümler üretiyor.

AR-GE EKİBİNİ BÜYÜTECEK

Alkin Aksoy, Türkiye’nin bilişim alanında gelişmesi ve ihracatını artırması için yerli yazılım üreten ve AR-GE’ye yatırım yapan şirketlere ihtiyacı olduğunu ifade ediyor. Bu konuda uzun süredir devam eden çalışmalarım tamamlayarak kendi AR-GE merkezlerini kurduklarım belirten Aksoy, şu bilgileri veriyor: “AR-GE’ye yılda 5 milyon liralık yatırım yapma kararı aldık ve Anadolu’da başlayan ürün geliştirme sürecimizi bu yıl itibariyle İstanbul’a taşıdık.


Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından verilen AR-GE Merkezi Belgesi’ni almaya hak kazandık. Bu merkezimizde özellikle bulut, mobil ve büyük veri konularında TÜBİTAK destekli projeler geliştiriyoruz.

AR-GE merkezimizde yaklaşık 70 kişiyi istihdam ediyoruz ve önümüzdeki yıllarda bu sayıyı arttırmayı planlıyoruz. Aynca AR-GE merkezinde ürettiğimiz ürünlerin satışına başladık. 2015 yılında bu ürünlerden elde ettiğimiz ciroyu geçtiğimiz yıla göre beş kat arttırmayı planlıyoruz.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu