Bayilik Veren Firmalar

Dardenia girişimcilerle büyüyecek

Balık ekmek zinciri Dardenia, franchising vererek büyümeyi hedefliyor. Hk etapta İstanbul’da şubeler açmayı planlayan şirket, franchise’larma aylık 100 bin ile 200 bin TL arasmda değişen ciro vaat ediyor.


Dardanel Şirketler Grubu’na ait Türkiye’nin ilk ve tek balık ekmek zincir olan Dardenia, deniz ürünlerini fast-food kategorisinde sunarak Türkiye’de farklı bir girişim başlattı. Dardenia, balık ekmeğin yanı sıra balık çorbası, kalamar tava, midye tava, fish & chips ve tempura atıştırmalıklar gibi farklı seçenekler de sunuyor. Buyaka AVM, Mecidiyeköy, Maslak, Göktürk ve Bağdat Caddesi olmak üzere şu anda beş şubesi bulunan şirket, franchise şubeler açmaya hazırlanıyor.

Dardenia

Dardenia şubelerinin sayısını beş yıl içinde 50’ye yükseltmeyi hedeflediklerini söyleyen Dardenia Genel Koordinatörü Selin Daniyel, bu yıl İstanbul’a üç adet ‘Dardenia Fish & Bread, konseptli franchise şubeler açacaklarını belirtiyor.

Dardenia Fish & Bread‘in isim hakkı 15 bin dolar. Toplam yatırım maliyeti ise 160 bin dolar olarak ifade ediliyor. Bu yatınm bedelinin içerisinde, isim hakkı, tüm mimari projelendirme ve uygulama, tüm mutfak ekipman parkı, yazılım ve donanım, reklam ve imaj uygulamaları, şirket kurulumu gibi yatırım kalemleri bulunuyor. Şubelerin ortalama büyüklüğünün ise 100 ile 120 metrekare arasmda olması gerektiği ifade ediliyor.

İLK ETAP İSTANBUL

Selin Daniyel, ilk beş yılda sadece İstanbul’da var olmayı planladıklarını ifade ediyor. Daniyel, “İstanbul’da Dardenia Fish & Bread şubesi açılabilecek lokasyonlar olarak Avrupa Ya-kası’nda Güneşli, Bebek, Şişli, Ulus, Nişantaşı, Kabataş, 4. Levent, Ortaköy, Bahçeşehirve Fulya’yı seçtik. Anadolu Yakası’nda ise Acıbadem, Kavacık, Kozyatağı ve Fenerbahçe’yi belirledik” diye konuşuyor.

Franchise anlaşma süresi, dükkanın açıldığı günden itibaren beş yıl olarak belirlenmiş durumda. İşletme esnasında tüm franchise’lar, kendi şubeleri için hazırlanan pazarlama planının uygulamasında kullanılmak üzere, yüzde 2’den az olmamak kaydı ile yerel pazarlama bedeli (kendileri tarafından yönetilen) ve yüzde 6 royalty bedeli ödüyorlar. Dardenia Fish & Bread şubelerinde hizmete sunulan her ürün merkez lojistik biriminden şubelere sevk ediliyor ve aylık olarak ürünlerin satışı gerçekleştikten sonra fatura ediliyor.

200 BİN TL CİRO HEDEFİ

Dardenia şubelerinin kâr marjı yüzde 10 ile yüzde 15 arasmda değişiyor. Şubenin konumuna ve büyüklüğüne göre değişiklik göstermekle birlikte franchise şubeler için hedeflenen aylık ciro 100 bin ile 200 bin TL arasmda bulunuyor.


Selin Daniyel, bayilerde aradıkları özellikleri ise şu sözlerle anlatıyor: “Tüm franchise aday adaylarımızın Dardenia franchise sistemine, hem finan-sal hem iş tecrübeleri hem de kişisel bilgileri nazarında ne kadar çabuk adapte olabilecekleri, gerçekten bu işin kendilerine uygun bir iş olup olmadığı yönünde ön analizde bulunuyoruz. Öncelikle yaptığımız işin tüm detaylarına hakim olacak seviyede kendisini geliştirerek, her geçen gün büyüteceği bir işe adım attığının farkında olan, işletmeyi finanse edecek ve bunun planlamasını hazırlayabilecek franchise adaylan ile çalışmayı planlıyoruz.”

İŞİN AYNASI

Uygun yer: ilk etapta İstanbul hedefleniyor. Şubelerin ortalama büyüklüğünün ise 100 ile 120 metrekare arasında olması gerektiği ifade ediliyor.

İlk sermaye: isim hakkı 15 bin dolar, toplam yatırım maliyeti ise 160 bin dolar.

Ciro hedefi: Aylık 100 bin ile 200 bin TL arasında.

Bayilerde aranan özellikler: Finansal yeterliliğe sahip, işini geliştirebilecek adaylar tercih ediliyor.

Başvuru için iletişim: www.dardenia.com/franchisee/basvuru-formu adresindeki başvuru formu doldurulabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu