Girişimcilik Haberleri

Cloudy Bay, Kaliteli Şarap Yetiştirmek

Cloudy Bay

Kaliteli Şarap Yetiştirmek

  • Kurucu: David Hohnen
  • Başladığı zamanki yaşı: 35
  • Geçmişi: Bir Avustralya şarap imalathanesinin kurucu ortaklarından
  • Kuruluş yılı: 1984
  • Başladığı zamanki yaşı: 36
  • Sektör tipi: Şarap İmalathanesi
  • Şu an ticaret yaptığı ülkeler: 30

Cloudy Bay bugün dünyadaki en iyi beyaz şaraplardan birisidir. Ancak Cloudy Bay’ı kuruluşunun yalnızca ikinci yılında uluslararası üne kavuşturan Sauvignon Blanc’tir. Deneyimli ve tutkulu şarap üreticisi David Hohnen 1980 ortalarında Yeni Zelanda’da üzüm ararkenki fenomeninden tüm bunları yarattı. Kalite tutkusuyla Cloudy Bay şarap dünyasında hızla ilerliyor. 1990’larda bir devir yaşandı. Üzüm bağı şimdi yılda 800 ton üzüm veriyor. 200 dönümlük alanda altı üreticiyle çalışılıyor.

Cloudy Bay

Şarap Kökeni

Şaraptaki uzman geçmişiyle David, kardeşi Mark ile birlikte 1970’te bir Avustralya şarap imalathanesi olan Cape Menttelle’i kurdu. David bu konuda acemi değildi, aslında tüm Hohnen ailesi şarap üretiminde ustaydı. Şarapla tanışmaları Fransız kültürüyle ve tabii ki şarapla tanıştıkları New Caledonia’da yaşadıkları sırada başladı. Aile daha sonra bir komşularının küçük bir şarap imalathanesi işlettiği Perth’e, şehrin üç kilometre güneyine taşındı. Bu aile için çok iyi oldu ve 1970’te Hohnen-ler şimdi Avustralya’nın ünlü bir yeri olan Perth’de üzüm bağı olan üçüncü aile oldu. Bu ilk şirket -Cape Menttelle- David ve kardeşi Mark tarafından yürütülüyordu. David, Kaliforniya Fresco’da iki yıl kaldıktan sonra şarap ticaretini öğrenmişti. Kardeşine katılmak için ailesinin şarap imalathanesine döndü ve 1976’da ilk ticari kaliteli şarabını üretti: Cabernet Sauvignon. Yakınlardaki Margaret Nehri etrafında dolaşan bir grup sörfçüyü işe aldılar ve başarıyla sattıkları iyi şarapları üretmeye başladılar.


1983’te Perth’deki teknik bir konferanstan sonra bazı şarap üreticileri Margaret Nehri’ne ziyarete geldiler ve arkalarında birkaç Penfolds 1983 Sauvignon Blanc bıraktılar. David bu muhteşem şarabın bir örneğini aldı ve bunun için gerekli üzümlerin Yeni Zelanda’da nerede yetiştirildiğini bulmaya çalıştı. Kendini ticaret kafası olan biri gibi tanımlamasa da Avustralya’daki diğer kırmızı şaraplardan çok farklı olan bu taze, aromalı şarabın beğenileceğinden emindi.

Tutku Peşinde

Bir şarap fabrikası yönetmenin nasıl olduğunu tecrübe eden aile bağı artık David için yeterli değildi. Yeni Zelanda Sauvignon Blanc üzümüyle karşılaştıktan sonra bunu bir tutku haline getirdi ve bu şarabı yapmaya karar verdi. Ertesi yıl Yeni Zelanda’daki şarap şovuna katıldı ve bu üzümlerin yetiştirildiği bölgeyi aramaya başladı: Güney Adası’nm kuzeyindeki Blenheim yakınlarında Marlbrough’ta olduğunu buldu. Görevi bir yıl önce tattığı kadar lezzetli bir Sauvignon Blanc şarabı üretmekti. Bu şarap şovunda Marlbrough merkezli ünlü bir Yeni Zelanda şarap firması olan Sleaks için çalışan Kevin Judd’la tanıştı. Kevin, David’in hayalini gerçekleştirmesine ve durumu kavramasına yardım etti. Cloudy Bay’in ilk çalışanı olacak ve daha sonra da şirketi yönetecekti. Kevin tam olarak David’in ihtiyacı olan kişiydi: Marlbrough bölgesinde deneyimi olan, Sauvignon ile birkaç yıl çalışmış. Acemi şarap fabrikası güvenli ellerdeydi.

David en iyi bir yıllık şarabı üreterek 1983 ve 1984’te prestijli Jimmy VVatson ödülünü aldı. Bu olay yeni girişiminde ona iyi bir destek oldu. Şarap dünyasında saygınlık ve soyluluk kazandı.

Şaraptan para kazanmanın ne kadar kolay olduğuyla ilgili şakayı biliyorsunuzdur: “Şarap dünyasında milyoner olmanın en iyi yolu işe multi milyoner olarak başlayıp servetinizin azalmasını beklemektir.” Komik olduğu kadar doğru da olan bu gerçek yeni bir şarap fabrikası kurarken para bulmayı zorlaştırır. 1985’te David, Marlborough’ta bir arsa alma umuduyla AvustralyalI finansörlere yaklaştı ancak zamanlaması çok kötüydü çünkü Avustralya ekonomisi zor bir dönemden geçiyordu. Ayrıca Yeni Zelanda hükümeti üretim fazlası olduğundan üzüm yetiştiricilerin üretimi durdurması için üreticilere 5.000 pound ödeyeceğini duyurmuştu. Ancak kararlılığını koruyan David kardeşinin de yardımıyla 1 milyon pound borç buldu ve Marlborough’ta küçük bir arsa aldı. Sanayideki ünü ve iki Jimmy VVatson ödülü olmasaydı bugünkü Cloudy Bay asla oluşmayacaktı.

Bu şekilde Cloudy Bay Şarap fabrikaları kuruldu. Artık David hem toprağa hem de bağa sahipti ancak üzümleri işlemek için gereken fabrika yoktu. Bu nedenle genç iş adamı 40 ton üzümü 400 mil öteye Gisbor-ne’daki Corbans fabrikasına götürmek zorundaydı. Burada ilk parti basılıyor, daha sonra şişelenmesi için Auckland’e gönderiliyordu. İlk partilerin çoğu potansiyel pazar ve David’in ünü sayesinde Avustralya’da satıldı. Şaraplarını satmak için piyasada tanıdığı herkesle iletişime geçti ve şarapları iyi sattı. Şaşırtıcı bir şekilde bağın ilk şarabı 1986’da Şarap Dergisi’nde en çok oy alan Sauvignon Blanc adını aldı.

Cloudy Bay basit ama unutulmaz tadıyla mükemmel şaraplar üretti. Cloudy Bay adı yerel bir işaretten geliyor. VVairau Nehri yarıklarla Cloudy Körfezi’ni doldurur ve onu kumlu ve bulutlu bir hale getirir. Bu bağın ilk ismi değildi ancak David’in bir diğer işaret olan Fa-rewell Spit’i kullanma fikri şarap için uygun olmadığından anında reddedildi. Bulutlu körfezin farklı işareti Cloudy Bay markasını besler.

Ürünü Yetiştirmek

David düzenli olarak Margaret Nehri’ne gitti, Kevin her gün fabrikayı yönetti ve Cloudy Bay hızlı bir şekilde piyasada yerini aldı. Ertesi yıl Kevin, Cloudy Bay şarap fabrikasını yönetti ve Corbanlar ile yıllık 120 tonluk anlaşma imzaladılar. Milyon dolarını kurtardıktan bir yıl sonra David’in çalıştığı banka iflas etti ve David şarap fabrikasını bitirmek için yeniden para bulmak zorunda kaldı.

Şarap fabrikasının şimdiki yerinde ikinci kaliteli şarap üretildi ve İngiltere ve Amerika’ya gönderildi. Yine çok beğenildi. David, Cape Mentelle’deki başarısı sayesinde şimdiden saygı görüyordu.

David’in kişisel yaklaşımı merak uyandırdı: İngiliz şarap uzmanı Hugh Jaohnson, Cloudy Bay’i “Sauvignon Blanc’ın en ünlü ismi” olarak tanımladı ve ünlü Amerika şarap eleştirmeni Robert Parker da bu görüşe katıldı. Şarap dağıtımının güzel yanı şuydu ki; olumlu eleştiriler alır almaz insanlar ürününüze akm ederdi. David şimdiden çok saygın bir konumdaydı.


Cloudy Bay’in şarap kategorisindeki hızlı yükselişi Kevin tarafından The Telegraph’da şu şekilde açıklandı: “Cloudy Bay’in doğru zamanda doğru yerde olduğunu düşünüyorum. Mükemmel bir alan bulduk ve her zaman en iyi şarabı üretmeye kendimizi adadık. Cloudy Bay Yeni Zelanda’dan çıkan birkaç kaliteli şarabı üretti ve İngiltere ve Amerika’daki insanların dikkatini güney yarımküreye çekmeyi başardı.”

Yeni Zelanda şarapları şimdiden uluslararası ilgi kazanmıştı. 1980’de şarap ihracına piyasaya ilginin yoğun olduğu bir dönemde girdi. Montana ve Hunters da dâhil üzüm bağlarını çevreleyen beş yıllık firmalar bile Cloudy Bay’in ürünleriyle yanşamaz oldular.

Büyüme ve Mükemmelleşme Acemi şarap evi 1987’de AvustralyalI bağcı Richard Smart’m yardımıyla gelişti. Richard üzümlerin doğru zamanda olgunlaşması ve yeterli kıvama gelmesi için çok önemli olan güneşlik fikrini önerdi. Richard, “Ben gittiğimde işler çok iyi gidiyordu ama ancak bölgesel ve ticari seviyede” diyor. Ürünü, Cloudy Bay’in deniz aşırı ülkelerde de ilgi görmesini sağlayacak kaliteye ulaştırdı.

Zamanla, Cloudy Bay başarılı bir kadro oluşturdu. Yönetimden bağcılara ve yetiştiricilere herkes çok verimli çalışıyordu. Cloudy Bay zamanla daha çok arsa aldı ve beş farklı şarap fabrikasıyla ilişki kurmaya başladı. Modern şarap teknolojisinin ön sıralarındaki Cloudy Bay bugün halen kullandıkları Scott Henry Trellis Siste-mi’ni edindi. Bu sistem daha iyi kıvam sağlar, daha çok güneş ışığı alır ve daha iyi bir olgunlaşma sağlar.

Sauvignon Blanc’in başarısı Cloudy Bay tarihi boyunca devam etti ancak üzüm bağları değişti. 1987’de ilk köpüklü şarapları Pelorus’u sundular ve 1992’de bağ, yabani maya kullanarak mayalanmış Chardonnay’i sundu. Bu büyük bir başarıydı ve 1996’da Cloudy Bay, Te Koko’yu çıkardı. Chardonnay ve Pinot Noir daha sonra geldi. Bu beş şarap her yıl üretildi. Daha az kaliteli olan Riesling ve Gevvürztraminer de üretilmeye devam etti.

Cloudy Bay Kültü

Bu yeni şaraplar büyük başarılar yakalarken, Cloudy Bay’in markası Marlborough bağlarında üretilen Sauvignon’du. Her yıl 60.000 Sauvignon üretiliyor. Çoğunluğu İngiltere ve Avustralya’ya, bir kısmı Amerika’ya gidiyor ve oldukça iyi satıyor. Aslında Cloudy Bay’in özellikle İngiltere’deki şarap uzmanları ve tüketiciler arasında bir nevi “kült” olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu ilgiyi nasıl başardılar? Tabii ki en önemlisi kaliteli olması.

David Hohnen’in başarılı pazarlama yetenekleriyle de oldukça alakalı. Çoğu satıcı fiyatları iki katma çıkarsa da Cloudy Bay şarapları yine de iyi satıyor.

1990’da David, Cloudy Bay’i ve Cape Mentelle’yi Veuve Cliquot şampanyaları sahibi Joseph Henriot’a satmaya karar verince Cloudy Bay büyük bir ilerleme kaydetti. Böylece David işi bir sonraki seviyeye taşıyacak nakit parayı bulacaktı. Avrupa ve Japonya piyasasında ilerlediler ve kaliteli şaraplar üretmeye devam ettiler.

Şimdi Neredeler?

2003’te lüks ürünler devi LVHM, Veuve Cliquot’u satın aldı ve bununla birlikte David’in ilk şaraphanesi Cape Mentelle ve Cloudy Bay’i de almış oldu. David şirketten ayrıldı ve yerine Tony Jordan geldi. Kevin Judd şirkette kaldı. Bu olay da Cloudy Bay’in bu küresel şirketin olanaklarım kullanmasını sağladı. Şimdi 21 Avrupa ülkesinde, ABD’de, Kanada’da, Brezilya’da, Asya’da, Fiji adalarında ve Güney Afrika’da satılıyor. Üzüm bağı da genişletildi. Bu prestijli şampanya devi ve arkasındaki şarap dünyasıyla Cloudy Bay gelecekte de ilerlemeye devam edecektir. Umarız bunu kalitesinden ödün vermeden yapar.

David’in yeni girişimi kayınbiraderiyle kurduğu bir başka üzüm bağı McHohnen Henry’dir ve kız kardeşi Freya tarafından yönetilmektedir. Liderliği ve Yeni Zelanda ve Avustralya şaraplarını dünyaya tanıttığı için 2007 Len Evans ödülünü kazandı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu