Girişimcilik Haberleri

Çevreci Girişim Katlanılabilir Su Şişeleri

Plastik denizinde boğuluyoruz. Bu tehdidin önlenmesi için sürdürülebilir çözümlere ihtiyaç var. Katlanılabilir su şişeleri bu çözümlerden biri. Kullanımı kolay ve çevreci…

SPORDA, evde, işyerinde, arabada, doğada, kampta, tatilde, nerede olursanız olun ve ne yapıyor olursanız olun günde minimum 2 litre su içilmesi gerektiği artık genel kabul görmüş bir önerme. Hal böyle olunca modern insan yanında plastik şişelerle su taşımadan edemiyor. Bu da plastik kullanımını artırıyor ve dolayısıyla çevre kirliliği yaratıyor.

Son dönemde bu soruna yönelik bir çözüm sıkça gözümüze çarpar oldu. Katlanabilir su şişeleri… Pet şişe kirliliğine karşın bir çözüm olan ürün, adından da anlaşıldığı üzere kıvrıla-bilir, katlanabilir özellikte olup, dayanıklı malzemelerden üretiliyor. Tek seferde kullan at mantığı ile üretilen şişelerin aksine çevreye zararı da yok. Özellikle beyaz yakalıların kaliteli yaşam algısı ve beslenme tercihleri sayesinde kendisine bir niş pazar alanı buldu.

ÇEVRECİ TÜRK GİRİŞİMİ

Katlanılabilir su şişesi markası olan SuCo, 2015 Mart’ta iki Türk girişimcinin fikri olarak hayata geçmiş. En küçük çantalara, hatta cebe bile sığacak boyutta tasarlanmış olan ürünler geliştiriyor. Firma, 2016’da üç farklı modelle sektöre adım atmış, daha sonrasında 10 farklı seçenek sunmaya başlamış. Çeşitli firmalarla işbirliği yaparak sosyal sorumluluk projelerinde sıklıkla adını duyuruyor. Ayrıca, ürünlerini Afrika’daki Ghana Senya Beraku Yetimhanesi’ndeki çocuklarla buluşturuyor.

SuCo’nun materyal yapısı, içten dışa olacak şekilde PE (Polyethylene), OPA (Oriented Polyami-de) ve PET (Termoplas-tik) malzemelerden oluşuyor. Böylece su PET ile temas etmeden, insan vücudu ile barışık olan kalp stentlerinde, implantlarda ve yemek kaplarında kullanılan PE yüzeylerle buluşuyor. Ürünler 500 ve 600 mİ olmak üzere iki farklı r boyutta. Ürünün kapağını ilk kez açtıktan sonra bir kere içine üfleyerek körüğünü açmak yeterli. Sıcaklığı 60 dereceyi geçmeyecek şekilde istenilen sıvıyı koymak mümkün. Kapağı ilk açıldığında sudan geçirilerek kullanılan ürünün ömrü bir yıl. Temizlerken, sirkeli su ile çalkaladıktan sonra sudan geçiriliyor ve ters şekilde kurumaya bırakılıyor. Çocuklarda kullanım yaşı dört ve üzeri olarak ürünlerin fiyatları 20 ile 45 TL arasında.

ÖRGÜTLERDEN KAMPANYALAR

Türkiye Çevre Koruma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, plastik ambalajların küresel anlamda sadece yüzde 10-15’inin geri dönüştürüldüğünü dikkat çekerken, bu durumun özellikle su altı dünyasına büyük zararlar verdiğini belirtiyor. Bu nedenle Birleşmiş Milletler Çevre, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), Dünya Ekonomik Forumu (WEF) ve Avrupa Birliği gibi uluslararası örgütler tarafından sürekli kampanyalar düzenleniyor. Öztürk, katlanılabilir su şişeleri hakkında ise şunları söylüyor:

“2000’li yılların başında, günümüzde yaygın olarak tekrar kullanılan PC (Polikarbonat) bazlı plastik damacanalara, alternatif olarak üretilmek istenilen tek kullanımlık şişeler maalesef o dönemde gerekli başarıyı sağlayamadı. Günümüzde ise popüler olan su mataraları daha fazla tercih ediliyor ve kolaylıkla katlanabilen akordiyon yapıları sayesinde taşıma maliyetlerini de büyük ölçüde azaltıyor.”

Nilay BÜYÜKKAPANCI / Gittigidiyor.com Satış Müdürü
“Önümüzdeki yıllarda daha da yaygınlaşacak”

Son dönemde insanların doğaya ilişkin aktivitelere yönelmesi ve sağlıklı yaşam anlayışını benimsemesiyle birlikte katlanabilir su şişelerine yönelik talepler artmaya başladı. Hem buz torbası hem de sıcak su torbası olabilen çevre dostu bu şişelerin kullanımının, önümüzdeki yıllarda daha da yaygınlaşacağını tahmin ediyoruz. Satılan ürünlere baktığımızda, kullanıcılar en çok yanlarında kolayca taşıyabilecekleri 500 ml hacmindeki ürünleri tercih ediyor. Platformumuzda 9 TL’den 40 TL’ye kadar değişebilen fiyatlarla satışa sunulan ve farklı çeşitleri olan katlanabilir su şişelerinin ortalama fiyatı ise 19.90 TL.

AYŞEGÜL KÜÇÜKKURT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu