Bayilik Veren Firmalar

Buybox, Yeni Nesil Büfe Bayiliği Veriyor

Yeni nesil büfede franchise fırsatı

Geçtiğimiz yıl kurulan büfe zinciri Buybox, şimdiden 60 noktaya ulaştı. Türkiye genelinde 20 ile yayılmayı planladıklarını belirten Buybox Yönetim Kurulu Başkam Tanyel Demirel, yıllık 750 bin TL ciroya ulaşmanın mümkün olduğunu söylüyor.

Türkiye genelinde yaklaşık 18 bin büfe ve benzeri ölçekte işletme olduğu ve bunların yıllık yarattığı pazarın ise 25 milyar TL’ye ulaştığı tahmin ediliyor. Sektörün büyümesinde metropol yaşamının doğal bir sonucu olarak, insanların açık alanda geçirdikleri sürenin her geçen gün artması yatıyor.

Tüketici beklentilerinin değişmesiyle birlikte mini bir perakende konsepti yaratan Buybox, yeni nesil büfe zin-ciri oluşturmaya başladı, ilk denemeyi 2015 yılında Ankara’da yaptıklarını söyleyen markanın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Tanyel Demirel, çeşitli markalardan seçilmiş 500’ün üzerinde ürünün satışını yaptıklarını ifade ediyor. Doğrudan işletme dışında kiosk satışı da yapılıyor. Demirel, yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda kiosk siparişleri aldıklarını vurguluyor.

yeni_nesil_bufe

20 İLE YAYILACAK

60 satış noktasına ulaşan Buybox, franchising ile büyüyor. Franchise ile ilgili yaklaşık bin başvuru aldıklarını söyleyen Tanyel Demirel, şöyle konuşuyor: “ilk aşamada Ankara’da 100 noktaya ulaşmayı planlıyoruz. 2017 yılı sonuna kadar metropoller başta olmak üzere 18-20 ilde yaygınlaşmayı düşünüyoruz. Öncelikle bölge veya il bazında master franchise’ları belirleyip daha sonra o bölge veya il ile ilgili franchise sayısını birlikte değerlendireceğiz. Bu sayıyı belirlerken elbette ekonomik ve demografik şartlar da çok etkili olacak.”

Yatırım miktan Buybox satış noktasının büyüklüğüne ve bulunduğu lokasyona göre farklılık gösteriyor.

Konsepte göre 150 bin TL ile 1,5 milyon TL arasında bir yatırım miktan gerekiyor. Aylık kira bedelleri ise lokas-yona göre 3 bin TL ile 10 bin TL arasında. Tanyel Demirel, yıllık net cironun 750 bin TL’ye kadar ulaşabildiğini söylüyor.

BİRDEN FAZLA NOKTA

Tanyel Demirel, aylık ciroların Buybox satış noktasının bulunduğu lokasyona göre farklılık gösterdiğine işaret ediyor ve 150 bin TL’den başladığına dikkat çekiyor. Dönemsel etkilere bağlı olarak yıl ortalamasında yüzde 25 kâr marjı ile çalışılıyor. Bu rakam kış döneminde yaklaşık yüzde 118-20, yaz döneminde ise yüzde 40-45 arasında değişiyor.

Tanyel Demirel, yatırımın maksimum üç yıl içerisinde geri dönüşünün olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürüyor:  “Yaygınlaşma stratejisi doğrultusunda birden çok noktada faaliyet göstermek isteyen veya bir il ya da bölge haklannı bütünüyle almak isteyen yatırımcı kişi ya da kurumlarla ilgili olarak özel bir çalışma yürütüyoruz. Bu yatırım için devir süreçleri ile ilgili de özel avantajlar ve uygulamalar sunuluyor. Şartların uygun olması durumunda mevcut satış noktalarının tek tek veya topluca devir ve satış süreçleri işletilebiliyor. Diğer yandan yatırımcılar istedikleri noktada, istedikleri sayıda Buybox satış noktasına çok kısa sürede sahip olabiliyor. Bu kârlı iş modeli sayesinde yatınmlarını çok kısa sürede geri alabiliyorlar.”

İŞİN AYNASI

Uygun yer: Lokasyonun yoğun olduğu yerler.

İlk sermaye: Konsepte göre 150 bin TL ile 1,5 milyon TL arasında bir yatırım miktarı gerekiyor.

Ciro hedefi: Aylık 150 bin TLden başlıyor.

Kâr marjı: Kış döneminde yaklaşık yüzde 18-20, yaz döneminde ise yüzde 40-45 arasında değişiyor.

Bayilerde aranan özellikler: Markaya önem veren girişimciler.

Başvuru için: 0212 708 22 00

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu