Girişimcilik Haberleri

Boyacilazim.comla boyacılara rakip olacak

Yaklaşık 35 bin boyacının bulunduğu ve 500 milyon liralık büyüklüğü olduğu tahmin edilen boyacılık sektörüne boyacilazim.com markasıyla giren Burkay Öntürk, sektörde farklılaşarak büyüyecek. Ûntürkün hedefi 2015’te boya sonrası profesyonel temizlik hizmeti de vererek hizmet çeşitliliğini artırmak.


Bir iş kurmak için çoğu zaman dahiyane bir fikre ve dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Bir sektörde yaratılan küçük bir farklılık, kurumsal anlayış ve müşteri memnuniyeti iyi bir girişim ortaya çıkartmak için yeterli olabiliyor. Ne de olsa pek çok iş fikri basit ihtiyaçlardan ortaya çıkıyor. Boyacilazim.com da bunlardan biri. Türkiye’de usta bulmanın ve iş yaptırmanın zorluklarını yakından gören Burkay Öntürk’ün harekete geçmesiyle ortaya çıkıyor boyacilazim.com Uzun yıllar inşaat ve hizmet sektörlerinde çalışan Öntürk’ün iş fikri ilk olarak 2013 yılında ortaya çıkıyor. Fikrin çıkış noktası ise Öntürk’ün yıllarca gerek profesyonel gerekse özel hayatında ustalarla yaşadığı sorular oluyor. Profesyonel hayatında işi gereği sürekli boya gibi işlerin organizasyonuyla uğraştığını söyleyen Öntürk, “Fikrimin çıkış noktası bıkmışlık ve bezmişlik. Gerek profesyonel gerekse son kullanıcı olarak ustalarla uğraşmaktan, kandırılmaktan, usanmış olmak diyebiliriz” diyor. Şirketin kuruluş surecini teükleyen ise “Bizim işimiz bu olmasına rağmen bu kadar bıktıysak, son kullanıcılar kim bilir ne durumdadır? sorusu oluyor.

Boyacilazimcom

Biraz daha derinlemesine araştırdıklarında herkesin kötü anılarla dolu olduğunu gördüklerini belirten Öntürk, “Tabi bu tespiti yaparken, tüm ustalar böyledir demiyoruz. Az sayıda, işinde ve ahlakında fevkalade iyi ustalarda var. Tüm bunlardan sonra doğru düzgün bir hizmet anlayışı olduğunda ciddi bir potansiyeli olacağı ortaya pktf diye konuşuyor. Böylece araştırma yapan Öntürk, yaklaşık 35 bin boyacının 500 milyon liralık bir sektörü oluştuğunu görüyor. Bu kadar büyümüş ve olgunlaşmış bir pazarda hiçbir kurumun ve markanın olmaması Öntürk’ü harekete geçmesini sağıyor.

Yaklaşık bir yıl kuluçka dönemi geçiyor. Araştırmalar ve pilot uygulamaların ardından kalite kitapçığı ve felsefesi olgunlaşıyor. 2014 ise boyacilazim.com ortaya çıkıyor.

Ücretsiz

Site usta bulmaya araalık eden bir web sitesi değil. En temel farkı maaşlı, sigortalı, özenle seçilmiş bir ekip ile hizmet vermesi. Ekibi oluşturan her bir ustayı özenle seçtiklerini söyleyen Öntürk, “Güvenilirlikleri, ahlak ve karakterleri üzerine seçilmiş harika insanlar. Aslında biraz da onlar bizi seçti diyebiliriz. Sonuçta bu yapı hem birbirimizi önemseyen, hem de müşterisini çok önemseyen bir aileye dönüştürdü bizi. Daha da ilginç yanı müşterilerimizde bu ailenin bir parçası halini aldı. Yeni müşterilerimizin yüzde 60’ını, eski müşterilerimizin tavsiyeleri oluşturuyor” diye konuşuyor.


Boyacilazimcorn’dan hizmet almak için siteye başvurmanız yeterli. Uzman bir ekip boyanacak alanı inceliyor ardından ihtiyaca göre bir paket belirleniyor. Sitede her şeyin müşteri mutluluğu üzerine kurgulandığını söyleyen Öntürk, çok basit ilkelerle çalıştıklarını ve tüm süreci müşterinin isteği doğrultusunda yönettiklerini vurguluyor. Müşterinin ilk isteğinin dürüst ve düzgün hizmet olduğunu belirten Öntürk süreci şu şekilde anlatıyor: “Bunun için duvar duvar, santim santim yapılacak her işi müşterilerimizle birlikte oluşturup iş fetesi hazırlıyoruz. Her konuda bilgilendirıyo lz Müşteri doğru fiyat istiyor. Bunun için sabit fiyat listesinden tüm iş listesindeki işle» müşterimizle birlikte fiyattandı rıyoruz. Yararlanabilecekleri tüm kampanya ve indirimleri yansıtıyoruz.’ Siteden hizmet almanın bedelini birçok faktör etkiliyor. Net bir fiyat vermek mümkün olmasa da 80 metrekare bir ev için en uygun depozito boyası paketi 400 TL, en kapsamlı olan tüm ev paketi ise bin 800 TL Ayrıca boyacila-zim.com satış sonrası hizmet de veriyor, iş teslimi sonrası üçer aylık dönemlerde ücretsiz olarak rötuş ve bakım hizmetleri sunuluyor.

Yılsonu hedefine ulaştı

Boyacilazim.com’un bu bakış açısı şirketin kısa sürede tüketicilerin ilgisin çekmesini sağlıyor. İki ayda yaklaşık 100 bin kişiye ulaşan web sitesini ayda yaklaşık 10 bin kişi ziyaret ediyor. 2014’te büyüme hedeflerini yüzde 300 aşan boyacilazim.com, 2015 ikinci çeyreğinde ise yılsonu hedeflerine ulaşmayı başardı. Boğaziçi Mezunları Derneği’nin kurduğu BUBA ve Garanti Partners’ın da destekleri de girişimin hızlı büyümesine büyük katkı sağladı. Garanti Partners şirkette kökten bir değişime sebep olduğunu söyleyen Öntürk, “Öncelikli olarak bakış açımız ve anlayışımız değişti. Lokal çalışan ufak bir işletme iken, ulusal çapta hedefleri olan, hızla büyüyen bir şirkete dönüştük. Özellikle reklam ve markalaşma sürecinde ciddi destekler aldık. 3,4 yılda sonra erişebileceğimiz, bilgi ve reklam sayesinde, satışlarımız çok hızla arttı. Bir bu kadar önemli konu ise bu hızlı büyümeyi sağlıklı bir şeklide yönetmemizi sağlayacak tecrübeyi bize aktardılar” diyor. BUBA’dan ise mentorluk konusunda para ile ölçülemeyecek destekler aldıklarım belirten Öntürk, bu tecrübe ve bilgi sayesinde, çok önemli iş kanallarına erişim fırsatı yakaladıklarını vurguluyor.

20 kişilik ekip

Bu büyüme ivmesiyle yeni projelere odaklanan Öntürk, 2015’te boyadlazim.com’u fiyat artırmadan, daha fazla katma değer yaratarak büyütmeyi hedefliyor. Önümüzdeki dönemde boya sırasında tam kapsamlı olarak evleri sigortalamaya başlamayı planlıyor. Boya sonrası profesyonel temizlik hizmeti de önümüzdeki günlerde faaliyete geçmesi planlanan ek hizmetlerden biri. Şu anda boyadlazim.com 20 kişilik bir ekipten oluşuyor. Yeni hizmetlerin devreye girmesiyle bu rakamın daha da artması bekleniyor. Hedeflerden biri 2015 yılında özellikle sığınma evlerinde şiddet mağduru kadınlarda istihdam yaratmak. 2015’i 40 kişilik bir ekip olarak bitirmek istediklerini söylüyor. Öntürk. Pek çok başarılı girişim gibi boyadlazim.com’da şimdiden yatırımcıların ilgisini çekiyor. Markanın ortaya çıktığı ilk günden beri ortaklık teklifi aldıklarını söyleyen Öntürk, “Ortaklığa kapalı değiliz ancak basit ticari kaygılarla, yapımızı etkileyecek bir ilişkiye de sıcak bakmıyoruz’diyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu