Girişimcilik Haberleri

Borsa İstanbul Özel Pazardan Modanisa.com’a yatırım geldi

Kurulmasının üzerinden daha üç ay geçmeden Borsa İstanbul Özel Pazar’dan müjdeli bir haber geldi. Yabancı bir yatırım kuruluşu Modanisa.com’a 5.5 milyon dolar yatırım yaptı…


BİLİYORSUNUZ üç ay evvel, Borsa İstanbul’un girişimcilerle yatırımcıları bir araya getirmek üzere açtığı Özel Pazar’ı sîzlerle bu sayfadan paylaşmıştım. Ardından da Avrupa Melek Yatırım Forumu’nda Özel Pazar için özel bir oturum düzenlenmiş ve bu oturumda özellikle yabancı melek yatırımcılar şu tespitte bulunmuşlardı:

Borsa İstanbul Özel Pazar

“Evet, Borsa İstanbul dünyada ilk kez mali piyasalarda radikal inovasyon olarak kabul edilecek bir çalışmaya imza atmış bulunuyor. Ancak girişimciler Özel Pazar’da yatırım bulamazlarsa, bu proje iyi bir fikir gibi duran ancak başarıya ulaşmamış projeler rafına kaldırılır. Eğer gerçekten girişimciler bu yeni pazar sayesinde kaliteli finansman kaynağına ulaşabilirlerse ve bu kaynaklardan da startup’larmı finanse edebilirlerse, işte o zaman dünyadaki tüm borsaların gözü İstanbul’a çevrilir ve İstanbul

global bir finansman merkezi olma yoluna girer. Bu yüzden, Özel Pazar’ın açılışını kutluyoruz ancak başarısını kutlamak için birkaç yıl bekleyeceğiz.”

ÜÇ AYDA BÜYÜK BAŞARI

Ne yazık ki, Avrupa Melek Forumunun global yatırımcıları yanıldılar. Çünkü henüz açılışının üzerinden üç ay geçmeden geçen haftalarda bir Türk girişimcisi Özel Pazar’da yabancı piyasalardan tam 5.5 milyon dolar yatırım aldı. Hem de bu yabancı yatırımcı, Türkiye’ye ilk kez bir yatırım gerçekleştirdi.

Bu haberi aldıktan sonra, hafta içinde EBAN’ın Barselona’daki Yönetim Kurulu toplantısında yabancı yatırımcıların tahminlerinden çok daha hızlı gerçekleşen bu gelişmeyi açıklayınca işin rengi tamamen değişti. EBAN’ın Hollanda’da Mayıs ayında yapılacak kongresinde “Borsalar, Global Başarı Hikayelerine Nasıl Önayak Olabilirler?” başlıklı oturumu yönetme davetinin önümüzdeki hafta Borsa İstanbul’a gönderilmesi kararlaştırıldı. Panelin açılış konuşmasını da Borsa İstanbul yapacak.

ÖZEL PAZAR’IN SUNDUĞU AVANTAJLAR

Sanırım, dünyanın ilgisini çeken bu başarıya ev sahipliği yapan bir ülke olarak, herkesten önce bu işin sırrını edinme ayrıcalığına sahibiz.


Dünyada likidite bol Özellikle yabana fonlar, paralarını yatıracak yepyeni projeler arıyorlar. Ancak doğru projelere ulaşmak temel sorun olmaya devam ediyor. Bu sorun hem nakit hem de vakit kaybına yol açıyor. İşte Özel Pazar böyle basit gibi duran ancak girişimcilik ve startup ekosistemi özelinde ülke ekonomisini çok yakından ilgilendiren bir soruna basit bir çözüm üretiyor. Yatırımcıyı ve girişimciyi borsa çatısı altında ve güvenilir bir ortamda ön incelemeleri yapümış taraflarla bir araya getiriyor.

İkinci önemli unsur ise, gerek bölgesel gerekse global sermaye piyasalarında Özel Pazar gibi bir uygulama olmadığı için, yabancı yatırımcının aynı güven ortamını sağlayacak İstanbul dışında bir adresi yok. Bu da, beyinlerde İstanbul’un uluslararası finansman merkezi olarak konumlanmasına yol açıyor.

Girişimciler açısından da bu ‘Pazar’ gerçekten çok ‘Özel’. Çünkü Hazine Müsteşarlığına akredite 300 civarındaki melek yatırımcının neredeyse tamamının Özel Pazar üyesi olmak için kuyrukta olduğunu da bildiğim için, yakın zamanda belki de melek yatırımcıya ulaşmanın en pratik yolu buradan geçecek.

Sonuçta, Kerim Türe’nin kuruculuğunu yaptığı Modanisa.com, Özel Pazar’da Saudi Telecom Grubu ile buluştu ve 5.5 milyon dolar Türkiye’ye ve bir Türk girişimcinin kasasına girdi.

Üç ay gibi kısa bir zamanda Özel Pazar’ı bir başarı modeline çeviren, yabancı borsalara bu konuda know-how aktarmaya hazırlanan ve global sermaye piyasaları için radikal bir inovasyona imza atan Borsa İstanbul’un girişimcileri ve yatırımcıları desteleyen tüm ekibine çok teşekkür ediyorum.

Dansı diğer borsaların ve girişimcilerin başına…

Baybars Altuntaş / Para


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu