Girişimcilik Haberleri

Bodrum’da üretip dünyaya pazarlıyor

Bodrum’un ilk lokumu BDRM Bodrum Lokum, kalitesi ile ilçenin sınırlarını aşarak önce Türkiye’ye ardından da çeşitli ihracat pazarlarında yaygınlaştı. Üretici Kanat Kıral, bölgenin narenciye üretimine destek olduklarını vurguluyor…


BODRUM’UN yükselen değerlerinden biri olan mandalinası, Bodrum Lokumu ile birleşerek Bodrum’un adını 12 ay tüm Türkiye’de yaşatıyor. Genç girişimci Kanat Kıral tarafından 2011 yılında kurulan K Plus firması, kurulduğu günden bu yana kendi üretim tesislerinde mandalina ve satsumayı lokumdan reçele, kolonyadan Türk kahvesine onlarca çeşit ürün ile birleştirerek zincir marketler vasıtasıyla tüm Türkiye’de BDRM Bodrum Lokum markasıyla satıyor.

BDRM Lokum

BODRUM MANDALİNALI TÜRK KAHVESİ

Orta^ent’de bulunan üretim tesisinde 2011 yılından bu yana hem ürün gamında, hem de yarattığı pazar ile günden güne büyüyen BDRM Bodrum Lokum, Türkiye’de mandalinalı ve satsumah lokumdan sonra bir ilki daha gerçekleştirerek, Bodrum mandalinalı ve satsumah Türk kahvesi’nin üretimine başladı. Bodrum mandalinasını sadece gıda sektöründe değil, kozmetik sektöründe ürettiği kolonya, sabun ve krem gibi ürünlerde de kullanmaya başlayan Kıral, Bodrum’a gönül vermiş biri olarak, Bodrum’a değer katmaya ve hizmet vermeye çalıştığım her fırsatta dile getiriyor. Kıral, şöyle devam ediyor:

“2010 yılında yurtdışmda eğitimimi tamamlayıp geri döndüğümde sahip olduğumuz Bodrum narenciyesine katma değer sağlayabilecek ve Bodrum’a ait bir ürün olabilecek bir proje arayışına gir-dim. Bugüne kadar hiç denenmemiş olan iki değerli lezzeti bir araya getirmenin yollarını araştırıp, geleneksel Türk lokumunu gastronomi bilgisiyle harmanlayıp glikoz ya da mısır şurubu kullanmadan Bodrum mandalinası ve satsuma gibi meyvelerin püresiyle tatlandırdığımız özel bir lokum imal ettik. O günden itibaren ürünlerimizi çeşitlendirerek,

Bodrum ekonomisine değer katmaya başladık. Her geçen gün Bodrum mandalinasını daha kaç farklı üründe değerlendirebiliriz sorusu reçel, şekerleme çikolata kahve, kolonya, nemlendirici krem, sabun gibi hem farklı alanlarda hem de aynı üründe farklı çeşitlendirmelere sahip olmamızı sağladı. BDRM markalı ürünlerin tamamı, Türkiye genelinde büyük zincir marketlerin reyonlarında yer alıyor. Bodrum’un gıda ve şekerlemede ilk ihracat belgesi düzenleyen firması olarak Bodrum’a kazandırdığımız değerden dolayı çok gururluyuz.”

“KALİTEMİZİ TAKLİT EDEMİYORLAR”

Gerçekleştirdikleri ihracatta BDRM markalı ürünlere en büyük ilgiyi Katar gösterirken, Fransa ve Belçika’ya da ihracat yapılıyor. Ürünlerini Bodrumlokum.com.tr isimli internet sitelerinden alıcısıyla buluşturan Kırarın en çok dikkat çekmek istediği konu ise kopya ürünler. Kıral, Bodrum’da ilk oldukları sektörde yakaladıkları başarıyı fark eden bazı işletmelerin, ürünlerini taklit yoluna gittiklerini ancak kopyaların orijinalin değerini artıracağı düşüncesinde.


“Bodrum Lokum özel bir firma tamamen kendi çabalarıyla çalışan hiç bir yerden, toplumsal gruplardan, yerel yönetimlerden destek almadan kendi çabasıyla oluşup Bodrum’a kazandırılan bir değer. Tanıtımı kendimiz yapıyoruz, kendi bütçelerimiz doğrultusunda bölgesel ya da ulusal yayınlara reklamlarımızı veriyoruz. Destek gördüğümüz kurum ve kuruluş olmadığı gibi sektörde ilk olduğumuz için bir de kopyalarımız çıkıyor. Ancak biz meyve püresi kullanırken onlar daha ucuz olan esans kullanarak bu üretimi gerçekleştiriyor. Bu da tüketiciyi olumsuz etkiliyor. Hatta lokumları bizim üretimimiz sanan tüketiciler onlarla ilgili şikâyetleri bize dile getiriyor.”

Bodrum’a sektör kazandırdık

“Kutunun arkasında üretim bilgilerinde Ortakent/Bodrum yazar. Tüketicilerimiz alışverişlerinde buna dikkat ederek İzmir ya da farklı bölgelerde doğal olmayan esanslarla üretilen bu lokumlarla firmamızın ve markamızın bir ilgisi olmadığını bilmeliler. Yaşanan olumsuzluklara rağmen biz yine de mutluyuz. Bodrum’a yeni bir sektör kazandırdık. Sonuçta bu alanda yalnız olduğumuzu biliyoruz ve tek başımıza çalışmaya devam ediyoruz. BDRM markası ile Ar-Ge çalışmalarımız hiç durmadan devam ediyor. Yeni özel ürünler üreterek Bodrum’un farklı bir yüzünün tanıtımına katkı sağlayıp bölgemizin narenciye üretimine destekte bulunmak tek hedefimiz. Daha da büyüyüp betonlaşmaya yüz tutmuş Bodrum’u, hiç değilse mandalina bahçelerinin bir kısmı, sayemizde korunabilir düşüncesi ile ilerliyoruz.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu