Bayilik Veren Firmalar

Beeves Burger franchise vererek büyüyor

Beeves Steakhouse Bayilik

Burger’i hayatımıza Amerikalılar soktu. Ancak bu işi öğrenen yerli girişimciler, soğanı, sosu, peyniri ve tabii ki köftesiyle her biri diğerinden farklı bir lezzet sunan gurme burger markalarını yiyecek alışkanlığımızın bir parçası haline getirdi. Beeves Burgerln kurucusu Sidar Budak da bunlardan biri. Bir yılda sekiz şubeye ulaşan Budak, yıl sonunda 13 milyon lira ciro elde etmeyi planlıyor.

Son yıllarda gurme burger alanında pek çok markanın doğuşuna şahit olduk. Gerek lezzeti gerekse sunumuyla fast food tarzı burgerJerden ayrılan gurme burger, artık girişimciliğin yeni alanlarından biri diyebiliriz. Beeves Burger da bu girişim örneklerinden biri. Makine mühendisi olan Sidar Budak tarafından kurulan Beeves Burger, son bir yılda sekiz şubeye ulaştı. Daha çok franchise ile büyümeyi hedefleyen Beeves Burger’in franc-hise’ları arasında ünlü isimler de var. Bunlardan biri de Fatih Terim’in damadı Ahmet Baran Çelik.

Yılı 15 şubeyle kapatmayı hedefleyen ve 2015 sonunda ise 30 şubeye ulaşma planları yapan Budak, 170 kişiyi istihdam ediyor. Şirketin bu yıl sonunda ise cirosunun 13 milyon liraya ulaşması hedefleniyor.

İlk restoranını kapattı

Her ne kadar makine mühendisliği eğitimi alsa da, Sidar Budak, et işine çok uzak bir isim değil. Çünkü ailesi besicilikle uğraşıyor. Biri Kars’ta 700 dönüm, diğeri Gebze’de 35 dönüm arazi üzerine kurulu iki çiftlikte 500 baş hayvanı var. Bu iki çiftliğin toplam kapasitesi ise 5 bin 500.

0 dönem sadece Çoşkun Sucuk için çalışıldığını söyleyen Budak, üniversiteden mezun olduktan sonra mühendislik yapmak yerine baba mesleğini devam ettirmeyi tercih etti. Besicilik işini geliştirmek için Güney Amerika ve Avusturalya’ya gitti. Burada steakhouse’larda da çalışan Budak, gelir gelmez kendi et restoranını kurmak için kolları sıvadı. 2010’da Beeves Steakhouse markasıyla ilk restoranını Ataköy Marina’da açtı. Fakat et restoranından ziyade gurme burger işinin daha hızlı gelişeceğini görerek restoranı kapattı ve bu işi araştırmaya koyuldu. Burak, iyi burger yapmanın puf noktalarının yanında burger ekmeği yapmayı da ustasından öğrendi, ilk burger restoranını Şaşkınbakkal’da Beeves Burger & Steakhouse adıyla açan Budak, ardından Brandium AVM’de bir şube daha açtı. Sonrasında franchise da vererek bir yıllık bir süreçte sekiz şubeye ulaştı.

Kayışdağı’nda 700 metrekarelik üretim tesisinin 25 şube oluncaya kadar kendilerine yeteceğini söyleyen Budak, bu rakamın üzerine çıkıldığında daha büyük yere geçme planlarından da bahsediyor.

Franchise koşulları ne?

Bugün Beeves Burger olarak dört tane şubelerinin franchise olduğunu söyleyen Sidar Budak, bir mekanı olsun diye franhcise almak isteyenlere sıcak bakmadığını söylüyor. Yatırımcılarla bir anlamda evlilik yaptıklarını anlatan Budak, franchise şartlarıyla ilgili şöyle konuşuyor: “Yatırımcının dükkanın başında durması gerekiyor. Lokasyonu onaylamamız gerekiyor. Dükkanın bütün tadilatını biz yapıyoruz. Kısacası dükkanı bize veriyorlar ve anahtar teslim kendilerine teslim ediyoruz. Beeves Burger açmanın yatırımcıya toplam maliyeti 450 bin TL oluyor. Ürünleri alıyorlar, hafta bitiminde ödemeyi yapıyorlar. Personeli biz sağlayabiliyoruz, eğer kendileri buluyorsa onları eğitiyoruz.”

Beeves Burger franchise! olan yatırımcının yatırımının geri dönüşünü 8-16 ayda aldığını anlatan Budak, İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa’da daha çok caddelerde, Anadolu’da ise AVM’lerde şubeleşmek istediklerini de sözlerine ekliyor.

Döner işine girecek

Fatih Terim’in damadı Ahmet Baran Çelik ile Mail of İstanbul şubesinin ardından beş şube daha açmak için anlaştıklarını söyleyen Budak, “Tanıdığımız insanlarla yola devam etmek tercih ettiğimiz bir sistem” diye konuşuyor.

Marka isminin İngilizce olmasından aldığı güçle dünyaya da açılabileceklerini söyleyen Budak’ın bir diğer hedefi de döner markası yaratmak. Son dönemde pek çok şirket ve girişimcinin bu işe girdiğini söyleyen Budak, en iyisini yapmak için şu anda eğitim sürecinde olduğunu anlatıyor. Yaklaşık 1,5 yıldır döner yapımının incelikleri konusunda çalışan Budak, bu yıl bitmeden oluşturacağı döner markasıyla da ilk şubesini açmayı planlıyor.

Personel chef hizmeti de veriyor

Beeves Burger & Steakhouse’un diğer markalardan farkı ne? Bu soruyu Sidar Budak şu şekilde yanıtlıyor:

“Dünyaca ünlü gerçek Kobe etini yiyebileceğiniz Türkiye’deki tek steakhouse. Beeves etleri, dry age sistemi ile özel dolap ve Türkiye’de sadece Beeves’de bulunan dry age odasında 28 gün boyunca yüzde 80 nem oranı ve O derecede bekletilir. Beeves lezzetinin sırrım, pişirme teknikleri, et-şarap uyumu, et seçimi gibi ete dair ne varsa Beeves Şefi ile öğrenmek isteyenler için özel workshoplar düzenlenmekte. Ayrıca istenildiği takdirde şeflerimiz davet ve organizasyonlarınızda özel steakleri Beeves tarzıyla sizin mekanınızda da pişirebilmekte, ‘Personal Chef hizmeti vermekte.”

Danışmanlık yapıyor

Hayvancılık konusunda danışmanlık da yapan Sidar Budak, bunu biraz da et kalitesini standardize edebilmek için yapıyor. Budak, bu konuda şöyle konuşuyor:

“Bizim çiftliklerimizde yetiştirdiğimiz hayvanların şubeleşmeyle beraber yetmeyeceğini biliyordum. Bunun için hayvancılık konusunda çiftliklere danışmanlık yapmaya başladım. Tüm süreçleri ben takip ediyorum. Ücret almadan yaptığım bu danışmanlığın karşılığında o çiftlikten istediğim hayvanı alma hakkına sahibim.”

Beeves Burger İletişim Bilgileri

Tel: +90(216) 411 35 15
Tel: +90(216) 411 35 31
info@beevesteak.com
Kazım Özalp Sk. No:60 Yalman Center B Blok Şaşkınbakkal / İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu