Bayilik Veren Firmalar

Baskı sektöründe girişim ve bayilik fırsatı

Baskı sektörüne Xerox distribütörlüğü ile 2001’de giriş yapan Lidya Group, Epson ve Fujifilm in distribütörlüğünü de alarak alanının en büyüklerinden olmayı başardı. Şirket, girişimcilere copy çenter açmaları için destek de veriyor.


Profesyonel iş hayatından girişimciliğe geçiş yapan birçok isim var. Bekir Öz de bunlardan biri. Kariyerine Transteknik şirketinde satış müdürü olarak başlayan Öz, 1997-2001 yıllan arasında Xerox Türkiye’de direktör olarak görev yaptı.

Bekir Öz, 2001 yılında o dönem Xerox Türkiye Genel Müdürü olan George Nikolov’un desteğiyle işten ayrılıp kızının adını verdiği şirketi Lidya Group’u kurdu ve Xerox distribütörü oldu. 2012 yılına kadar tek marka ile istikrarlı bir büyüme sergiledi. 2012 yılında Epson’la 2014 yılında ise Fujifilm ile anlaşma imzaladı.

Xerox distribütörlüğü

Üç marka ile baskı alanında geniş bir skalada hizmet verdiklerini belirten Bekir Öz, “Baskı alanında farklı kategorilerde hizmet veren tek firmayız. Büyük reklam pa-nolanndan araç giydirmelerine, şirket kataloglarından cam, tekstil gibi ürünler üzerinde yapılan baskılara kadar pek çok alanda hizmet veriyoruz” diyor. Öz, baskı sektöründe faaliyet gösteren yaklaşık 10 firmanın pazarda kendi organizasyonlanyla varlık gösterdiklerini ancak Xerox, Epson ve Fujifilm’in Lidya aracılığıyla hizmet vermeyi tercih ettiğini söylüyor. Bekir Öz, “Bizim kadar geniş ölçekte hizmet veren firma yok. Geçen yıl 75 milyon TL olan ciromuzu bu yıl 100 milyon TL’ye çıkaracağız” diye ekliyor.

YENİ BAYİLİK VERECEK

Bekir Öz’ün İstanbul Kozyatağı’ndaki 80 metrekarelik bir ofiste 10 kişilik bir ekiple başlayan girişim öyküsü bugün Ümraniye’deki merkezinden yönetilen beş bölge müdürlüğü ile devam ediyor. 100’ün üzerinde çalışanlan bulunduğunu söyleyen Öz, şunları anlatıyor: “İşe başladığımızda copy işiyle ilk yıl 500 bin dolar ciro elde etmiştik ve bugünkü rakamlara ulaşabileceğimizi hiç düşünmemiştik. Başladığımızda 200’e yakın müşterimiz vardı. Şimdi ise 10 binin üzerinde aktif müşterimiz var. Şu anda sekiz bayimiz var ve 2015 yılında bayi sayımızı 12’ye çıkarmayı planlıyoruz. Copy çenter bayiliği işini sınırlı tutmak istiyoruz. Çünkü bayi sayısı arttıkça bayilerin pastadan aldığı pay azalıyor.”

PROJE FİNANSMANI SUNUYOR

Bekir Öz’ün eşi Sevim Yenici Öz de kuruluşundan beri şirketin finansal süreçlerini yönetiyor. Lidya Grup, uygulamaya koyduğu uzun vadeli finansman modeliyle, kredisi yüksek ve vizyon sahibi yeni girişimcilere peşinatsız 12 aydan 60 aya kadar varan proje finansman desteği sunuyor. Şirketin bu girişimi yeni kurulan ya da iş geliştiren işletmelerin ‘sermaye yapısına katkı projesi’ olarak da tanımlanabilir.


Sektörün sermayesi olandan daha çok vizyon sahibi girişimcilerle büyüyeceğine inanan Lidya Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Finans Direktörü Sevim Yenici, “Bilançolarında kredi değerliliği henüz oluşmamış ve şirketleri yeni kurulmuş büyük cevherler, geleceğin işadamları var. Sermaye yetersizliği üretimin ve büyüme hevesinin önünde engel teşkil etmemeli. Bankalann kredi prosesleri mali tablolara dayandığından bu durum yeni girişimciler açısından handikap yaratmakta” diyor.

Sektörü büyütme hedefinde olduklarına da değinen Sevim Yenici Öz, “Bugüne kadar 45 milyon dolar hacminde proje finansmanı sağladık. Önümüzdeki yıllarda yeni girişimcilere, makina parkını yenilemek isteyenlere destek vermeye devam edeceğiz” diye konuşuyor.

İşin Aynası

Uygun yer: İstanbul Avrupa Yakası, Trakya Bölgesi, Bursa ve Eskişehir.

Ciro hedefi: 400 bin TL ile 1 milyon TL arasında değişiyor.

Bayide aranan özellikler: Sektör deneyimi tercih sebebi. Satış ve servis kabiliyeti de aranıyor.

Başvuru için: 0216 380 4100


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu