Ek İş Ek Gelir Yöntemleri

Aracını Kiraya Verenlere Ayda 1.500 TL Ek İş İmkanı

Araç sahiplerinin para kazandığı, tüketicinin de ucuza araç kiralayabildiği yeni bir iş modeli hızla yaygınlaşıyor. Kişiden kişiye araç kiralama platformları Türkiye’de de faaliyete geçti. Otomobillerini kiralayanlar ayda 1.500 TL kazanabiliyor…

cropped view of man in car dealership giving car keys to client

AİRBNB.COM’U duymayan kalmamıştır. Ev sahiplerinin ve hatta kiracıların, ister evin tamamını isterse bir kısmını bir başkasına kiralayarak gelir elde etmesini sağlayan site, dünyanın her yerinde milyonlarca kişi için yeni bir kazanç kapısı yarattı, istenilen zaman diliminde, kişilere evini ya da odasını kiralama özgürlüğü veren Airbnb.com’un bu modelini, araç sahipleri için uygulayan yeni modeller takip etmeye başladı. Araç kiralama şirketlerini kullanmadan, kişiden kişiye araç kiralamayı sağlayan platformlar, günün yüzde 95’inde boş duran kişisel araçların ihtiyacı olan kişiler tarafından kullanılmasının yolunu açıyor. Araç sahiplerine ekstra gelir sağlarken, kısa süreli araç kiralamak isteyenlere de ekonomik bir seçenek sunuyor. Bu platformlar, dünyada giderek yaygınlaşırken, Türkiye’de de bu sistemin yeni örneklerini görmeye başladık.

OTOPARKTA BOŞ DURACAĞINA

Bu girişimlerin nasıl faaliyet gösterdiğine geçmeden önce isterseniz bu pazarın oluşmasına neden olan rakamlara göz atalım. Türkiye’de trafiğe kayıtlı araç sayısının 19 milyon olduğu ve bunun yarısını otomobillerin oluşturduğu biliniyor. Rakamlara göre, Türkiye’de 2014 yılında yılda 4.5 milyon günlük araç kiralama yapılmış; pazar yılda ortalama yüzde 15-20 civarında büyüyor. Araç kiralama piyasası büyürken diğer yandan araç sayısı da giderek artıyor, ancak bu araçların ne kadar verimli kullanıldığı tartışmaya açık. Kişisel araçların büyük bir kısmı, günün büyük bir kısmında kullanılmıyor, ya evlerin önünde ya da otoparklarda duruyor. Paylaşım ekonomisinin giderek daha fazla benimsenmesi ile kişiden kişiye araç kiralama işinin de giderek daha fazla tercih edileceği tahmin ediliyor.

ESAS MESELE VERİMLİLİK

Kişiden kişiye araç kiralamanın Türkiye’de ilk örneğini Garajyeri.com’la gördük. Girişimci Arda Aşkın’ın, Erman Çağıral ve Güven Özyurt ile 2015 Mayıs ayında Garaj-yeri.com’u açarak kişiden kişiye araç kiralama işini Türkiye’de ilk başlatan isim oldu.


“Kaynakların daha verimli kullanılması için böyle bir girişim oluşturduk” diyen Aşkın, verim sorununu şöyle aktarıyor:

“Türkiye’de 19 milyon aracın 9 milyonu otomobil. Otoparklarda boş duran araçlar görüyoruz. Ülkemizde her 10 kişiden ikisinin aracı var, oysa bu oran Avrupa’da 10’da altı düzeyinde. Diğer taraftan pazarda yeterince araç yok. Var olan araçların çoğu ise günün 22 saati boş duruyor ve verim sorunu ortaya çıkıyor.”

Garajyeri.com bir ‘rent a car’ şirketi değil; aslında bir yazılım şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Araç ihtiyacı olanlarla araç kiralayanları bir araya getiren sistem, şöyle çalışıyor: Araç sahipleri siteye girip araçlarını kiralamak için TC kimlik numarası, telefon, IBAN, e-posta ve ruhsat bilgilerini paylaşıyor. Garajyeri, araç sahipleriyle iletişime geçip, bu bilgileri onaylıyor. Araç sahibi sitedeki profilinden araç kiralamak isteyenlerle iletişime geçiyor. Kiracıyla tanışıp, elden anahtan teslim edebiliyor. Kiracının araç sahibine ileteceği kodun sisteme girilmesiyle araç sahibi aracı teslim ettiğini doğrulamış oluyor.

1 2Sonraki sayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu