Girişimcilik Haberleri

“Anadolu’da girişim merakı artıyor’

Global Girişimcilik Haftası’nda, 300’den fazla paydaş Türkiye genelinde etkinlikler düzenleyecek. Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Çelebi, “Son yıllarda Anadolu şehirlerinin de bu konuya inanılmaz eğildiğini gördük” diyor.


Global Girişimcilik Haftası (GGH), dünya genelinde 157 ülkede kutlanıyor. Türkiye’de ise 2008 yılından beri Endeavor Türkiye genel koordinasyonunda gerçekleştiriliyor. Global Girişimcilik Haftası’nın amacı, gençlerin girişimciliği bir kariyer seçeneği olarak değerlendirmelerini teşvik etmek. Bu amaç için 300’den fazla paydaş bir araya geliyor ve bir hafta boyunca tüm Türkiye genelinde girişimcilik etkinlikleri düzenleniyor. Bu yılki GGH, 16 Kasım’da Borsa İstanbul’da gerçekleşecek gong töreni ile başlayacak. Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Çelebi “Girişimciliğin nasıl bir trend haline dönüştüğünü ve Türkiye’de girişimciliğe olan büyük ilgiyi keşfettik. Özellikle son yıllarda Anadolu şehirlerinin de bu konuya inanılmaz eğildiğini gördük” diyor.

Global Girişimcilik Haftası

Bülent Çelebi, Global Girişimcilik Haftası’na yönelik sorularımızı şöyle yanıtladı:

Global girişimcilik haftasını geçmişten bugüne değerlendirir misiniz?

Global Girişimcilik Haftası’nın sekiz yıllık bir geçmişi var. Özellikle son yıllarda Anadolu şehirlerinin de bu konuya inanılmaz eğildiğini gördük. Türkiye, trendleri çok kolay yakalayabilen ve hızlı adapte olabilen bir yapıya sahip. Bunu girişimcilik alanında da görebiliyoruz. GGH’nın 22 kurumdan oluşan bir icra kurulu bulunuyor. Bu kurumla-rın hepsi ya girişimcilik ya da iş dünyasıyla ilgili olan STK ve üniversitelerden oluşuyor.

Bütün GGH sürecini son beş yıldır bu kurumlarla birlikte yaşıyor, kararları beraber alıyor ve uyguluyoruz.

Geçtiğimiz yıl haftanın sonunda nasıl bir sonuç alındı?

Geçtiğimiz yıl GGH boyunca 47 ilde 265 etkinlik düzenlendi ve 154 bin kişiye ulaşıldı. Bir etkinliğe düşen ortalama katılımcı sayısı neredeyse 600 kişi. Medya erişimi ise 25,5 milyon kişi oldu.

Bu yıl ne gibi etkinlikler olacak?

GGH’da birçok farklı alana dokunan etkinlikler bulabilirsiniz. Hafta bu yıl 16 Kasım sabahı, Borsa İstanbul ev sahipliğinde gerçekleşecek gong töreni ile resmi olarak başlayacak. Bu etkinlikte Türkiye yatırımcılık ekosis-tenıi hakkında benim de katıldığım bir panel gerçekleşecek. Ali Sabancı, Sina Afra, Haşan Aslanoba gibi değerli konuşmacılar olacak. Bu etkinliği Borsa İstanbul ve Ulusal Girişimcilik Merkezi (UGM) ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Alibaba.com’un hikayesi olan Crocodile in the Yangtze belgeselinin Türkiye çapında ve diğer Endeavor ülke ofislerinde gösterilmesine ön ayak olduk. Şu an 19 kurum gösterimi gerçekleştiriyor. 18-19 Kasım global olarak kadın girişimcilere adandığı için hem KAGİDER hem de TurkishWin önderliğinde etkinlikler düzenleniyor.

Etkinliğe kaç kişinin katılmasını bekliyorsunuz?

Bu yıl 400’e yakın etkinlik öngörüyoruz. En az 200 bin kişinin etkinliklere katılacağını düşünüyoruz.

“Destek sürecini genişleteceğiz”

Bülent Çelebi, Endeavor Türkiye olarak bu yıl gençlere yönelik CaseCampus Girişimcilik Vakaları Projesi’ni başlattıklarını söylüyor. Çelebi, bu proje ile seçili 70 özel öğrenciye Endeavor girişimcilerinin vakalarını online ortamda ve konferanslar ile sunduklarını belirtiyor. Bu projeyi 2016’da da tekrarlamayı planladıklarını ifade eden Çelebi, “Girişimci seçim ve destek sürecimizi genişleterek gelecek yıl Ankara ve İzmir’deki çalışmalarımızı yoğunlaştırmayı hedefliyoruz. Geçtiğimiz yıl sektör odaklı buluşmalar gerçekleştirmeye başladık. Perakende, temiz enerji, sağlık gibi sektörleri ele aldık. Bu buluşmaların devamını getirmeyi planlıyoruz” diyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu