Girişimcilik Haberleri

Aklilı not defteriyle dünyaya açılacaklar

Eray Altunbozar ve Volkan Gökberk, geliştirdikleri akıllı not defteriyle dünyaya açılmayı hedefliyor. Cep telefonuna aktarılabilen, bittikten sonra mikrodalga fırında silinebilen akıllı not defteri Outliers Akıllı Not Defteri ile şimdiden 15 bin adetlik satış rakamına ulaşan girişimciler, 201/de bu rakamı 27 bine çıkartmayı planlıyor. Genç girişimciler, Avrupa ve ABD pazarına da açılmaya hazırlanıyor.


Akıllı telefon, akıllı bilgisayar, akıllı saat, akıllı ev derken sonunda not defterleri de akıllandı. Akıllı not defterleri sayesinde el ile not alabilirken tüm not defterini cep telefonuna veya bilgisayara aktarabiliyorsunuz. Not defteriniz bittiği zaman, mikrodalga fırında saniyeler içerisinde silerek aynen kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Son yıllarda dünyada yayılmaya başlayan akıllı not defteri konseptini Türkiye’ye taşıyan isim ise Eray Altunbozar. 29 yaşındaki Altunbozar, New York Eyalet Üniversitesi’nde lisans, Harvard Üniversitesinde yüksek lisans eğitimi alıyor. Yine Harvard Üniversitesi’nde inovasyon üzerine aldığı sertifikayla eğitimini tamamlayan Altunbozar, dört yıl boyunca New York ve İstanbul’da kurumsal firmalarda dış ticaret ve teknoloji satın alma alanlarında çalışıyor. Altunbozar’ın içindeki girişimci ruhu ortaya çıkartması ise yaşadığı bir aksilik üzerine oluyor. Aldığı notlara ulaşmakta problem yaşayan Altunbozar, “Not alma sürecini var olan teknolojiler ile nasıl daha kolay bir hale getirebiliriz” sorusuna yanıt ararken not defterini kaybediyor. Bu aksilik girişimin ortaya çıkış süreci hızlandırıyor.

Akıllı not defteri fikri aklına geldiğinde yaratıcılığına inandığı Volkan Gökberk ile paylaşıyor genç girişimci. Yaklaşık üç saat fikir alışverişinde bulunduktan sonra projeye beraber devam etme kararı alıyorlar. En iyi çözüm üzerine düşünmeye ve insanlardan fikir almaya başlayan girişimciler sonunda Outliers Akıllı Not Defteri üzerinde fikir birliğine varıyor.

Outliers Akıllı Not Defteri

Hibrit bir ürün

Outliers Akıllı Not Defteri basit gibi görünse de son derece işlevsel bir ürün. Yapılan araştırmalara göre el ile not almak, hafıza, düşünme ve öğrenme süreçlerinde dijital not alma yöntemlerine göre çok daha etkili oluyor. Ancak el ile not aldığınız zaman bu notlara ulaşma, paylaşma ve saklama gibi güçlükler doğuyor.

Not defteri kullanmayı tercih edenlerin not defterlerini en etkin şekilde kullanmalarını sağlamak için hibrit bir ürün tasarladıklarını söyleyen Altunbozar, ürünün hitap ettiği kitleyi şu şekilde açıklıyor: “Yüksek kaliteli bir not defteri kullanmaktan vazgeçmek istemeyenler, ancak not defterine istediği zaman ulaşmak isteyenler, seçtiği notlarını veya tüm not defterini kolaylıkla paylaşmak, not defterindeki konulan aratmak, kartvizitlerini uygulama içerisinde yedeklemek ve ekstra evrakları not defteri sayfalarına eklemek isteyenler için Outliers Akıllı Not Defteri en uygun olacak ürünlerden biri.”

Mikrodalgada siliniyor

Outliers Akıllı Not Defteri sayesinde el ile not alırken tüm not defterini cep telefonunuzda doğru sayfa sırası ile oluşturabilirken istediğiniz sayfaları ekibiniz ile paylaşabiliyorsunuz. Ayrıca tüm not defterini bulut bilişim sistemlerinde depolamak mümkün. Notlarınızdan saniyeler içerisinde aratma yaparak istediğiniz notlara ulaşabilir, ekstra dokümanları kaydedebilir, kartvizitleri yönetebilirsiniz. Ayrıca Outliers Not Defteri bittiği zaman, mikrodalga fırında saniyeler içerisinde silinebiliyor. Böylece eski defterinize yeniden başlayabiliyorsunuz.


Tüm notlarınız cep telefonunda olduğu için, bir not defteri ile sayısız not defteri kullanabiliyorsunuz. Outliers Akıllı Not Defteri’nin notlara tam zamanlı ulaşım ve paylaşım imkanı sağladığını söyleyen Altunbozar, ayrıca ürünün hem çevre dostu, hem de yeniden kullanılabilir olması nedeni ile ekonomik olduğunu belirtiyor. Outliers Akıllı Not Defteri, kalemi ve uygulamasıyla birlikte 49 TL’ye satılıyor.

Dünyaya açılacak

Yaklaşık sekiz ay önce ise işinden ayrılarak Outliers Akıllı Not Defteri’ni kuran genç girişimci, kısa sürede pek çok kişinin ilgisini çekmiş durumda. Ürün ilk olarak Amerika’da dünyanın en büyük kitlesel tonlama platformu Kickstarter’da satılmaya başladı. Şu anda Türk kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda satışına devam ediliyor. Ayrıca ürüne ilgi gösteren çok sayıda kurumsal şirket var. Kurumsal anlaşmalar ile büyük şirketlere ürün sattıklarını söyleyen Altunbozar, “Birçok şirket bu ürünü çalışanlarına hediye olarak veriyor. Bu güne kadar kurumsal satışlar dahil olmak üzere 15 bin adet ürün satışı gerçekleştirmeyi başardık” diyor.

2017 yılı içerisinde Türkiye’deki tüm büyük kırtasiyelerde yer almayı hedefleyen girişimciler, ayrıca Amerika ve Avrupa piyasasına açılmayı planlıyor. Aynı zamanda kurumsal satışlar ile yaygınlaşmak ve kullanıcı sayısını artırmak girişimcilerin hedefleri arasında, ilk ürünlerinin Amerika piyasasında çıktığını ancak o zaman tekrar kullanılabilme özelliğinin olmadığını söyleyen Altunbozar, şimdi bu özellik ile tekrar yurtdışına açılmak istediklerini belirtiyor. Yapılan çalışmaların da verdiği ivmeyle 2017 yılında 25 bin adet satış yapılması hedefleniyor.

Türkiye’de üretiliyor

224 sayfadan oluşan Outliers Akıllı Not Defteri Avrupa malzemeleri ile Türkiye’de üretiliyor. Notlarınızı aldığınız zaman ücretsiz Outliers Uygulaması ile defterinizi uygulamaya geçiriyorsunuz. Outliers Uygulaması otomatik olarak sayfa numarasını algılıyor ve gerekli sayfa düzeltmelerini yaptıktan sonra uygulamadaki dijital defteriniz içerisine oluşturuyor. Defter dolduğu zaman ve tüm not defteriniz cep telefonunda oluştuğu zaman, mikrodaiga fırın veya saç kurutma makinesi ile notlarınızı siliyor ve yeni defterinize not almaya başlıyorsunuz. Outliers Uygulaması içerisinde dilediğiniz kadar dijital defter yaratabilirsiniz. Ayrıca Outliers Akıllı Not Defterini yine dilediğiniz sayıda silerek yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu