Girişimcilik Haberleri

3 bin 400 banka şubesini temizleyecek

Wilco Group Temizlik Şirketi

Yaklaşık 30 yıldır temizlik sektöründe faaliyet gösteren Wilco Group, geçen yıl kamu kurumlarından özel sektöre geçiş yaptı. Banka şubelerine yönelik olarak 3 bin 400 noktada hizmet verdiklerini anlatan Wilco Group CEO’su Mehmet Avcı, “2019’da Türkiye İş Bankası, Denizbankve Kuveyt Türk Katılım Bankası ile anlaştık. Hedefimiz bu yıl yüzde 10 büyümek” diyor.

Aralık 2017’de kamuoyunda Taşeron Yasası olarak bilinen yasal değişiklik ile birlikte, 1 Nisan 2018’den itibaren yaklaşık 750 bin taşeron çalışan devlet kadrosuna geçti. Bu adım, devlet ile iş yapan binlerce taşeron firmanın bj&a’riâa kapanmasına ve piyasadan çekilme-sine neden oldu. Ancak bu şirketlerden biri olan yeri endüstriyel temizlik firmalarından Wilco Group, özel sektöre hızlı bir geçiş yaparak büyümesini sürdürüyor.

Wilco Group Ceo’su Mehmet Avcı, 2018 yılının, devletle çalışan taşeron temizlik ve hizmet şirketleri için bir kabus olduğunu belirtiyor. 2019 yılına gelene kadar günde 3 bin adet toplu taşımada kullanılan otobüs temizliğiyle Türkiye’de bir numara dünyada ilk 5 içerisinde yer aldıklarını hatırlatan Mehmet Avcı, şu an bu hizmetlerin kamu bünyesinde yapıldığını söylüyor. Temizlik ve hizmet sektöründe devlete çalışan şirketler arasında, kurumsallaşmaya ve marka olmaya yatırım yapan tek şirket olduklarını vurgulayan Avcı, sektördeki diğer firmaların aksine özel sektördeki firmalarla çalışmak için büyük gayret sarf ettiklerini kaydediyor.

Şube temizliğinde lider

Bugüne kadar Mercedez Benz, Koç Holding, Ziraat Bankası, Karsan gibi köklü ve güvenilir firmalarla çalıştıklarını dile getiren Mehmet Avcı, 2019’da ise Türkiye İş Bankası, De-nizbank ve Kuveyt Türk Katılım Bankası ile anlaştıklarını söylüyor. Türkiye’de toplamda 3 bin 500 banka şubesinin hijyenik temizliğini üstlendiklerini ve bu alandaki pazar paylarının yüzde 33.ile lider konuma geldiğini ifade eden Avcı, “Bu yeni gelişme VVilco Group’un personel sayısını 5 bine çıkarttı, aynı zamanda yıllık geçici personel organizasyonuyla 10 bin kişilik istihdam oluşturuyoruz” diyor. 2018 yılında 101 milyon TL’lik ciroya imza attıklarım belirten Mehmet Avcı, 2019’da ise özel sektörde yaptıkları anlaşmalar ile yüzde 10’luk biyime hedeflediklerini sözlerine ekliyor.

“Farklı bir sektöre yatırım yapacağız”

Yeni dönemde ağırlıklı olarak bilişim teknolojileri konusunda yatırım yapmayı planladıklarını söyleyen Avcı, “Bu sürece kadar 1 haftada sonuçlanan raporları 5 dakikaya, tüm personeHerimizin anlık raporlamaları, kimya kullanımı ve bir çok konuyu dijital sisteme taşımayı hedefliyoruz. İM yıl içerisinde Wilco’nun tüm alanlarım dijital bir şirket haline getirmek istiyoruz” diyor. Öte yandan 3 büyük şirket ile daha anlaşma aşamasında olduklarını kaydeden Mehmet Avcı, “Ayrıca Wilco’nun kendi bünyesinde 2020 yılında farklı sektörde bir yatırım planlamaktayız. Şu an 2 sektör üzerine araştırmalarımız devam ediyor, bu yıl sonuna kadar netleşeceğim planlamaktayız” diye konuşuyor.

Aram Ekin Duran

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu