Girişimcilik Haberleri

21 yarışma girişimcileri bekliyor

Sivil toplum kuruluşlarından üniversitelere, özel sektörden devlete kadar birçok kurum, girişimcilik ekosistemini yarışmalarla destekliyor. Özellikle genç beyinlerin iş fikirlerine hayat vermeyi hedefleyen bu yarışmalar, para ödüllerinin yam sıra mentorluk, melek yatırnncı bulma, yurtdışmda eğitim gibi birçok destek de sunuyor. Şu anda Türkiye’de bu türden 21 yarışma bulunuyor.

Girişimcilik yarışmaları özellikle gençler arasında girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması ve farkındalığın arttırılması açısından oldukça önemli. Zamanımızın en büyük gerekliliklerinden biri olan girişimciliğin, bir üretim faktörü olarak, ayaklan yere basan bir ekosisteme ihtiyacı bulunuyor. Girişimci yarışmalarının sunduğu bu teşvik ortamı, gençlerde yaşadıkları çevreyi gözlemleme, etraflarındaki insanların ihtiyaçlarını anlama, bu ihtiyaçlara çözümler üreterek farkmdalıklannı artırma gibi birçok olumlu sonuç da doğuruyor. Bu yarışmaların yeni iş fikirlerine olgunlaşma ortamı sağlamaları sadece ülke ekonomisine artı değer yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda taze beyinlerden çıkan gerek ticari gerek sosyal çözümlere hayata geçebilme olanağı sağlıyor.

Sivil toplum kuruluşlarından (STK) özel sektöre, devlet kurumla-rından derneklere kadar birçok paydaş, girişimcilik ekosistemini erken aşamada desteklemek, iş fikirlerini hayata geçirmek adına yarışmalar düzenliyor. Bu yarışmalarda derece kazanan fikirlere para ödüllerinin yanı sıra mentorluk desteği, melek yatırımcılarla buluşma, yurtdışı gezileri gibi katma değer katacak birçok fırsat da sunuluyor.

Bu hafta Türkiye çapında düzenlenen girişimci yarışmalannı araştırdık. Yaptığımız araştırmaya göre, şu anda bu türden 21 yanşma var.

girişimcilik

İNOVATİF FİKİRLERE DESTEK

Örneğin Finansbank tarafından düzenlenen Geleceğin Patronları, yenilikçi bir fikri olan ve bu fikri hayata geçirmek üzere adım atmış girişimcilere hukuki ve işletme bilgi birikimi sağlayan, onları melek yatırımcı ağı ile bir araya getirmeyi destekleyen bir yanşma. Bu yarışmaya fikrini hayata geçirmek üzere adım atmış tüm girişimciler başvurabiliyor. Final jürisi tarafından belirlenen ve birinci olan proje sahibine banka tarafından 50 bin TL işletme sermayesi destek ödülü veriliyor. Finansbank KOBİ ve Tanm Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Metin Karabiber, “Geçen yıl dünyada 300 bin patent tescil edildi. 150 bin tanesi Amerika’da. Türkiye’deki rakam ise 103. Bu rakamın artmasını, inovatif fikirlerin çoğalmasını istiyoruz. Bu amaçla da Geleceğin Patronları yarışmasını düzenliyoruz” diyor.

KOSGEB de her yıl başarılı KOBİ ve girişimcileri ödüllendiriyor. ‘KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri’ adıyla dokuz ana başlıkta verilen ödüller için her dalda beşer finalist belirleniyor. Yılın Başarılı KOBİ Büyük Ödülü ve Yılın Başarılı Girişimci Ödülleri alt kategorilerinde çeşitli ödüller veriliyor. KOSGEB Başkanı Recep Biçer, bu yanşma ile KOBİ’lerin rekabet güçlerinin arttırılmasının, girişimcilik kültürünün yaygınlaş tınlmasının ve KOBİ’lerin ekonomik, finansal ve sosyal kalkınmadaki paylarının yükseltilmesinin hedeflendiğini söylüyor.

YURTDIŞINDA EĞİTİM HAKKI

AJUR Mücevher ve Takı Tasarım Yarışması, Mücevher İhracatçılan Birliği tarafından düzenlenen ve gençlerin tasanm yeteneklerini dünya çapında söz sahibi kılmak amacını taşıyan bir yarışma. 2017’de dokuzuncu kez düzenlenecek. Dünya çapında büyük mücevher alım heyetlerinin katıldığı İstanbul Jewelry Show ile eş zamanlı düzenlenen yanşmaya, tasanm ile ilgilenenler, profesyonel tasarımcılar, öğrenciler, akademisyenler katılabiliyor. Geçen yıl birincilik için 10 bin TL, ikincilik için 7 bin 500 TL ve üçüncülük için de 5 bin TL para ödülü verilmişti. Bu yıl ise ödüller belirlenme aşamasında. Aynca finalistlerden biri de yurt-dışında eğitim hakkı kazanıyor.

Genç Başarı Eğitim Vakfı’nın düzenlediği, 26 hafta süren, 15-18 yaş grubuna yönelik Genç Başarı Şirket Programı kapsamında öğrenciler, iş fikri geliştiriyor, takım halinde gerçek bir şirket kuruyor ve mentorlannın eşliğinde bu şirketleri işletiyorlar. Liselerde kurulan bu şirketler, her yıl mayıs ayında bir AVM’de düzenlenen Genç Başan Ticaret Fuan’nda ürün veya hizmetlerini sergiliyor. Bu fuarda jüri değerlendirmesi sonucu birinci seçilen şirket, her yıl temmuz ayında bir Avrupa kentinde düzenlenen ‘Yılın Şirketi’ yanşmasında Türkiye’yi temsil ediyor. Bu yılki fuarda 68 okuldan 87 Genç Başan Şirketi, En İyi Stant, En İyi Satış/Pazarlama, En Yaratıcı Ürün ve genel klasmanda En İyi Şirket ödülleri kategorilerinde yanşacak.

ÜCRETSİZ OFİS ÖDÜLÜ

Bilkent Üniversitesi Cyberpark tarafından düzenlenen Ankara Start-up Zirvesi, internet ve mobil uygulama üzerine fikri ve projesi olan girişimci adayları ile yatırımcılan bir araya getiren bir yarışma. Etkinlik kapsamında seçilen girişimciler iş fikirlerini yatırımcılar ile paylaşma şansı elde ediyor. Yarışmanın dokuzuncusunun aralık ayında yapılması planlanıyor. İnternet ve mobil alanında tüm proje sahipleri Ankara Start-up zirvesine başvurabiliyor. Birinciye Bilkent Cyberpark’ta ücretsiz ofis imkânı ile birlikte şirket kurulum desteği, mali danışmanlık gibi çeşitli ödüller veriliyor. İkinci olan projeye ise Cyberpark’ta ücretsiz ofis imkânı sağlanıyor.

Bu yıl ilk kez Türkiye’de düzenlenen ClimateLaunchpad yanşması, çevrenin Eurovision’u sayılabilecek nitelikte. Temel amacı, Avrupa’nın temiz enerji potansiyelini ortaya çıkarmak ve bu alanda çalışan projelerin hayata geçmesini sağlamak. Yarışmaya teknoloji odağında çevreci iş fikri olan ve girişimciliği benimseyen herkes başvurabilir. Bu yıl büyük finalin kazanan ilk üç ekibi 10 bin Euro, 5 bin Euro ve 2 bin 500 Euro nakit ödüller bekliyor. İlk 10’a giren iş fikirleri ise Avrupa’nın farklı ülkelerinde bulunan Climate KIC Accelerator Programı eşliğinde 95 bin Euro yatınm fırsatına ve 18 aylık profesyonel destek şansına sahip olacaklar.

BU GENÇLİKTE İŞ VAR!

TÜSIAD Bu Gençlikte İŞ Var! Yarışması, üniversite öğrencilerine yönelik bir iş fikri yanşması. Bir fikri olan ama nereden başlayacağını bilemeyen gençlere TÜSİAD üyelerinin rehberliğinde fikirlerini geliştirecekleri ve iş planına dökecekleri bir süreç deneyimi kurgulanıyor. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes, “TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Yanşması, 2011 yılında pilot proje olarak iki üniversitede başlatıldı. Yarışmanın 2015-2016 döneminde ise 144 üniversite okuyan 3 bin 195 öğrenciden bin 292 iş fikri başvurusu ile bir rekora imza attık” diyor.

2016-2017 dönemi, yanşmanın beşinci dönemi olacak. Yanşma, tüm üniversitelerin lisans ve lisansüstü öğrencilerine açık. Hayata geçmemiş, fikir aşamasında olan projeler kabul ediliyor. Farklı kategorilerde kazanan birincilere çeşitli para ödülleri veriliyor.

31 BİN KADIN BAŞVURDU

Türkiye’deki önemli girişimcilik yarışmalarından birini de dergimiz düzenliyor. Ekonomist, Garanti Bankası ve KAGIDER işbirliğiyle düzenlenen Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması, bu yıl 10’uncu kez yapılacak. Bu yarışmaya bugüne kadar yaklaşık 31 bin kişi katılma talebinde bulundu. Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması, girişimci kadınların başarılarının farkına varmasını, kendilerine inançlarının pekişmesini, hikayelerini daha fazla kadına duyurmasını ve onları cesaretlendirmesini sağlıyor. Türkiye’de yaşayan ve hakim ortak olduğu işletmenin yıllık cirosu 40 milyon TL’nin altında kalan tüm kadın girişimciler yarışmaya başvuruda bulunabiliyor.

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, “Birleşmiş Milletler Kadının Statüsü Komisyonu’nun (UN CSW) 59’uncu oturumunda Türkiye’den iyi Uygulama Örneği’ olarak anlattığımız yarışmanın başarısı bize gurur veriyor. Yarışmaya ilginin her geçen yıl artması ve uluslararası platformlarda takdir edilmemiz bizi daha iyisini yapmak için teşvik ediyor” diye konuşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu