Girişimcilik Haberleri

Yenilikçi Genç Girişimci Alpay Ünal

ANKARALI YENİLİKÇİ GENÇ GİRİŞİMCİ

“YENİ NESİLDE ANKARA’DAN AZ GİRİŞİMCİ ÇIKIYOR” DİYORDUM, ALPAY ÜNAL YANILTTI. AMA ÜNAL’IN GİRDİĞİ ALANLAR GERÇEKTEN ÇOK YENİLİKÇİ!


Ankara’da bulunan Era Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Alpay Ünal, Çankırılı ticaret erbabı bir aileden geliyor. Bir süre kamuda görev yaptıktan sonra yatırımlara yönelen Ünal, “Ben hep ihtiyaç olan dolayısıyla teşvik edilen alanlara yönelmeye çalıştım. Böylece hem rekabette, hem de ihtiyaçların karşılanması konusunda hızlı yol aldık” diyor.

alpay unal

Alpay Ünal’ın adını önümüzdeki günlerde daha çok duyacağınızı söyleyebilirim. İlklere imza atan yenilikçi bir girişimci. İşlere gelirsek… Alpay Ünal’ın ilk işlerinden biri, elektrik enerjisinin toptan pazarlanması… Bu alandaki eksikliği gören Alpay, üreticilerle anlaşarak Türkiye’de enerji ihtiyacı yüksek olan büyük şirketlere elektrik satmaya başlıyor. Böylece onların da enerjiyi tasarruflu ve sürdürülebilir fiyatlarla temin etmesine olanak sağlıyor. Bu konuda ilk şirket olan Yaren’i kuran Ünal; şimdi bu işi küçük bayiler açarak perakende alanına yani meskenlere de taşımaya hazırlanıyor. Daha sonra sadece otellere, büyük işletmelere sıkıştırılmış doğalgaz ve GNC dağıtımı yapan AlbeGaz’ı kuruyor. Alpay Ünal “Şimdi hedefimiz GNC’yi başta kamyonlar olmak üzere motorlu taşıtlara taşımak” diyor. Bunun için gaz istasyonlan kurmaya başlamışlar bile.Alın bir yenilikçi alan daha: Yüzde 100 tavuk gübresinden enerji üreten bir tesis! Albe Biogas adını taşıyan bu şirket şu günlerde üretime geçiyor. Yine bir diğer alan olan hidroelektrik santraller… Ünal elektromekanik ekipmanlarının imalatını yapan Hidroen’i ve hidromekanik ekipmanlarının imalatını yapan Mekaen’i kurmuş. Şimdiden GE gibi firmalar ilgilenmeye başlamış. Bu zamanda yapılacak en ciddi üretimlerden biri. Alpay Ünal bu yeni alanlara girmeyi ve geliştirmeyi kendine iş edinmiş, iyi de etmiş. Bir diğer özelliği de basketbol tutkusu… Federasyon yönetiminde de var. Neyse daha yazmayayım, önümüzdeki aylarda tekrar daha geniş bahsederiz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu