Girişimcilik Haberleri

Yeni Tip Girişimciler Ezber Bozuyor

‘HOMEPRENEUR’, ‘BİREYSEL GİRİŞİMCİLER’ DİYE ADLANDIRILAN YENİ TİP GİRİŞİMCİLER EZBERLERİ BOZUYOR DİJİTAL DÜNYANIN YENİ İŞ YAPMA BİÇİMİNİ OLUŞTURUYOR. ÇOĞUNLUKLA OFİSSİZ, EVDEN YE BİREYSEL OLARAK YÜRÜTÜLEREK PARA KAZANIYORLAR İYİ BİR EĞİTİM GEÇMİŞİNE SAHİP, İNOVASYON ODAKLI, TEKNOLOJİYİ İYİ KULLANAN BU TÜR GİRİŞİMCİLERE ARTIK DAHA SIK RASTLIYORUZ.

yeni tip girisimci

Patronlardan ve hiyerarşiden bağımsız, ‘beyaz yakalı’ olma hedeflerinden ve kalabalık ofislerden uzak, kişinin motivasyonunu kendisinin belirlediği bir programla profesyonel hayatta yer almak, teknolojinin hızla geliştiği çağımızda özellikle Y kuşağından birçok kişinin hayali. Üstelik bu hayali gerçekleştirmek eskisi kadar zor değil. Türkiye’de henüz görünürlükleri çok fazla olmadığından dikkatlerden kaçan ev tabanlı girişimciler, bir diğer adıyla homepreneur’lerin sayısı dünya çapında ama özellikle de ABD’de gittikçe artıyor. Büyük şirketlerin bile online sistemlerle uzaktan yönetilme deneyimlerini benimsediği şu günlerde daha küçük işleri evden idare etmek gayet mümkün görünüyor. Homep-reneur’ler yani ev tabanlı girişimciler, tamamıyla evden yürüttükleri işleriyle ofis giderlerini sıfırlıyorlar. Bu sistemin yükselen teknolojik trendler sayesinde ilerlediği söylememiz gerekir. Örneğin 1980’lerde telekomünikasyonun gelişiminin ve 1990’lı yıllarda da internetin kitlesel iletişimde yaygınlaşmasının ev tabanlı girişimciliğin yükselişindeki etkisi azımsanamaz. Günümüzde ise cloud depolama sistemleri, her daim çevrimiçi olmayı sağlayan tabletler ve akıllı telefonlar işleri çok kolaylaştırıyor.

Sayıları hızla artıyor

Homepreneurs ile ilgili şimdiye dek en kapsamlı araştırma, 2010’da Emergent Research tarafından, Amerikan Hükümeti İstatistik Kurumünun verileri üzerinden 1500 şirket ile gerçekleştirildi. “Küçük Ölçekli İşletmelerin Başarı Endeksi” ve “Küçük İşletmelerde Yönetim” isimli bu anketlerin sonuçlarına göre, ev tabanlı işletmeler sadece başarılı bir biçimde yönetilmiyor, sunduğu iş fırsatları ve yüksek kazançlarıyla ekonomiye de büyük katkı sağlıyor. Yine Amerika’daki özel sektör çalışanlannm 10’da birini ev tabanlı girişimciler oluşturuyor. Bu sayı toplamda ise 13 milyon kişiye tekabül ediyor ve yüzde 69’unu erkek girişimciler oluşturuyor. Ev tabanlı girişimcilerin sayısının önümüzdeki yıllarda artacağını öngören araştırmaya göre bu artışın sebebi teknolojik avantajların da artacak olması ve kadınlara veya bağımsız olmak ve kendi işini yapmak isteyen Y kuşağına yönelik sosyal ve ekonomik trendlerin yükselişte olması. Ev tabanlı işlere yönelenlerin yaş ortalamalarına bakıldığında yüzde 57 ile 30-50 yaş arasındaki girişimcilerin hakim olduğu görülüyor. Bu girişimcilerin sadece yüzde 6’sını 35 yaş altı kesim oluşturuyor. Eğitim durumlanna bakıldığında ise ev tabanlı girişimcilik faaliyetlerinde bulunan üniversite mezunlannm oranı yüzde 46.

Yaşam biçimi mi yoksa basamak mı?

ABD’de hızla gelişen bir alan olmasına rağmen ‘homepreneur’ kavramı yanlış anlaşılmamalı. Evden çalışmak, ya özel sektörde başarısızlığa uğramış kişilere ya da bebek bakmak zorunda olan ve evden çıkamayan annelere özgü şeklinde bir genel algı söz konusu. Elbette bazı işler hobi amaçlı yapılabiliyor ancak ABD’deki bu tip bireysel girişimcilerin büyük çoğunluğu ciddi başarılar yakalamış durumda. Öte yandan evden çalışan bir bireysel girişimci eğer büyümekten yanaysa en azından bir çalışma arkadaşı ediniyor, bu grup ise ABD’deki toplam işgücünün yüzde 30’unu oluşturuyor.

Homepreneur’ler iki gruba aynlıyor: Birincisi işe başlarken büyük efor sarf etmek, büyük riskler almak istemeyen ancak geliştikçe daha fazla çalışan ile ofis düzenine geçmeyi hedefleyenler. Onlar bu sistemi basamak olarak kullanıyor. RMIT Üniversitesi’nden Kosmas Smyrnios, gelişmekte olan şirketlere baktığında yarısından fazlasını öncelikle evden iş yapmaya başlayarak büyüyenlerin oluşturduğunu söylüyor. İkinci ve esas grup ise işlerini yaşam stillerine adapte etmek isteyenler. Bunlar evden de olsa sanılanın aksine çok fazla çalışıyorlar, eleman çalıştırıyorlar ve başarıyı hedefliyorlar ancak yaşam biçimleri de çok önemli ve işlerini hayatlarının çevresinde oluşturuyorlar.

YA MÜŞTERİLER OFİS İSTERSE?

38 yaşındaki Stephen Labuda, www.agency3.com sitesi üzerinden yürüttüğü Agency3’ün kurucusu ve yöneticisi. Labuda, web tasarım firması otan Agency3’ü Boston’daki evinden yönetiyor. Labuda’nm Deutsche Bank’ta tam zamanlı olarak programlama alanında çalışırken ek iş olarak girdiği ve ancak üç yıl sonra tam zamanlı olarak zaman ayırabildiği web sitesi programcılığı işi Agency3, şimdi milyonlarca dolar kâr yapıyor ve Labuda’nm hala bir ofisi yok. Stephen Labuda, işini kurduğu ilk zamanlarda işlerini yürütebileceği bir ofisi olması gerektiğini düşündüğünü anlatıyor. Ancak Labuda’nm fikri zamanla değişti. Müşterileriyle ya onların ofislerinde ya da kafelerde buluştu. Eğer ihtiyacı olursa da saatlik olarak kiraladığı konferans odalarına ve ofislere başvuruyor.

Homeoffice kavramından farklı…

SERDAR LALE
5RL Danışmanlık

Ev tabanlı bireysel girişimciler, kendi kendine bir şeyleri başlatabilen insanlardır. Ayrıca belirli bir konudaki yeteneklerini ya da meraklarını keşfetmiş olmaları gerekiyor ki üzerine bir şeyler inşa edebilsinler. Diğer bir konu teknik uzmanlıkları olabilir. Eğitimlerinden ya da daha önceki iş deneyiminden gelen bir teknik uzmanlık olabilir. Tüm bunların dışında planlama yapmak, müşteri ihtiyaçlarını iyi kavramak ve hizmet mükemmelliği gibi konular da onlar için önemli. Türkiye’de ev tabanlı, bireysel girişimcilik yükseliyor. Daha da yükselme potansiyeli var. Buna destek olan birden fazla faktör var. Çalışan insanlar için öncelikler değişmeye başladı. Daha önceleri iş hayatının çok önemli bir parçastyken giderek bu önem azalıyor, iş hayatı ve özel hayat dengesi daha önemli olmaya başladı. Ayrıca özellikle kadınların, varsa çocuklarıyla daha fazla vakit geçirmek gibi bir eğilimi olduğunu görüyorum. Bu da gıda, teknoloji, giyim ve takı tasarımı gibi konulara yönelmelerine sebep oluyor. Bir de internet, uzaktan çalışma için çok fazla fırsat sunuyor. Web tasarımı, yazılımla ilgili işler, sadece bilgisayarla yapılabilen, tasarım vs. gibi her türlü iş evden yapılabilir hale geliyor. Son olarak da ülkemizde şirketlerin verimliliği önemli bir konu olduğu için, bazı işlerini sabit maliyet yaratmadan dışarıdan hizmet alarak halletme yoluna gidiyorlar.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu