Girişimcilik Haberleri

Verdiği ev partileri ünlenince restoran açtı

Verdiği ev partilerinin ünlenmesiyle bunu profesyonel olarak yapmaya karar veren Özlem Eren, İtalya’da tanıştığı arkadaşı İpek Özmen ile Yeniköy’de Sırçacı 14 projesini hayata geçirdi. Mutfak-salon-bar konseptiyle hizmet veren mekan, kahvaltı ve akşam yemeğini de içerisine alan sürece hitap ediyor.

ipek ile ozlem

Yeniköy’de ev rahatlığında, butik ve samimi bir atmosfer sunan Sırçacı 14, Özlem Eren ve ipek Özmen’in ev partilerinin ve davetlerinin ününün yayılmasıyla hayata geçti. Özlem Eren’in kendi evinde eşiyle birlikte düzenlediği ev partileri arkadaşları tarafından büyük beğeni toplayıp bir “marka” halini alınca, İpek Özmen’in yemek yapmaya olan ilgisi de bununla birleşti ve Sırçacı 14 Yeniköy’de hayat buldu. Profesyonel iş yaşamını bırakan genç kadın girişimciler Eren ve Özmen’in hikayeleri ise kısaca şöyle:


Özlem Eren, Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra özel bankacılık alanında çalıştı. Daha sonra burs alarak Roma’daki European School of Economics’de marketing master’ı yaptı. İpek Özmen ise eğitimine Amerika’nın Oregon eyaletinde başlayıp Maltepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Roma’daki European School of Economics’de management mas-ter’ı yaptı. Restoran açma fikri üniversiteden beri akimdaydı.

PARTİLERİ ÜN YAPTI

Özlem Eren, evlendikten sonra evinde sık sık davetler vermeye başladı. Belirli bir konsept çerçevesinde hazırladığı yemekler beğenilmeye, partiler ise kulaktan kulağa duyulmaya başladı. Evinin sokağı ve kapı numarası olan Sırçacı 14’e gelen dostlan artıp sosyal medyada da check-in yapmaya başlayınca bu isim de yayıldı. O zaman hayalini hayata geçirmenin doğru zamanı olduğuna inandı. Böylece Roma’da eğitim sırasında tanıştığı Özmen ile projelerini hayata geçirmeye karar verdiler.

Sırçacı 14, Mayıs 2013’ten bu yana Yeniköy’de hizmet veriyor. Konsept dahilinde Akdeniz mutfağından esinlenmiş yemekler, geleneksel Türk mutfağından lezzetlerle modernleştiriliyor. Mutfak-salon-bar konseptiyle hizmet veren mekan, sabah kahvaltıdan başlayıp akşam yemeğini de içerisine alan geniş bir sürece hitap ediyor.

DIŞARIYA CATERING HİZMETİ

Özlem Eren, ekmek, reçel ve tatlıları kendilerinin yaptığını söylüyor ve “Kendimize özgü kokteyllerimiz çok beğeniliyor. Bar şefimizin menü haricinde misafirlerimizin damak zevkine uygun, kişiye özel hazırladığı anlık kanşımlar bizi farklılaştırıyor” diyor.Oturumlu 50, ayakta 140 kişiye kadar kapasiteli mekanda, DJ müziği ve kokteyller beğenildiği için sık sık özel partilere ev sahipliği yaptıklarını belirten Özmen, Halloween ve Meksika Gecesi gibi kostümlü partiler düzenlediklerini, aynca Sevgililer Günü, yılbaşı gibi özel günlerde de farklı deneyimler tasarladıklannı ifade ediyor. İki kadın girişimci, bunun yanı sıra dışarıya catering hizmeti veriyor, konsepti evlere de taşıyor.

2 milyon TL ciro hedefi

Tüketicilerin artık daha özel hizmetler almak istediklerini belirten İpek Özmen, mekanın atmosferinden birebir yemeklerde ve içkilerde kullandıkları detaylara kadar özel olarak ilgilendiklerini söylüyor. Yeme-içme sektörüne artan ilginin sektörün büyümesine olumlu yansıdığını ve büyüme planlarını da bu şekilde revize ettiklerini kaydeden Özmen, “İstanbul’un Yeniköy gibi önemli bir noktasında keyifle yemek yenebilecek, güzel müzik dinlenip lezzetli kokteyller içilebilecek kendine özgü bir mekan yaratmakla yola çıktık. Bu yıl 2 milyon TL ciro hedefliyoruz” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu