Girişimcilik Haberleri

Turizm Sektöründe Çalışan İken Patron Olan Girişim Hikayesi

recai cakirBodrum’da açtığı Sianji VVellbeing Resort ile birçok uluslararası ödül kazanan Recai Çakır, şimdi de dağ ve şehir oteli yatırımına hazırlanıyor. Çakır, bunun için Romanya, Azerbaycan ve Dubai’den yatırımcı gruplarıyla görüştüklerini söylüyor.

Özellikle turizmde, sıfırdan başlayan birçok başarı öyküsüne tanık oluyoruz. Bu girişimcilerin birçoğu geçmişte öyle ya da böyle turizm sektörünün bir çalışanı iken bugünün patronu oldular. işte anlatacağımız hikaye tam da bu bahsettiğimize uygun bir öykü.


Recai Çakır, turizme İstanbul Laleli’de bir tanıdığının otelinde kasiyer olarak adım attı. O günlerde otel sahibi olmanın hayallerini kuran Çakır, daha sonra Kapalı Çarşı’da kuyumculuk, döviz bürosu, menkul değerler konularında faaliyetlerde bulundu. Bu süreçte elde ettiğimiz birikimleri ağabeyiyle beraber turizm sektörüne yatırmaya karar verdi. Bütün sahil şeridini dolaştı ve en uygun turizm potansiyeli yerleri belirledi. Onlar içinde Antalya ve Bodrum öne çıkıyordu. Ancak Antalya’da hazine tahsisi dışında arazi bulmak güç olduğundan Bodrum’da kendi arazisini alarak projesini orada pekiştirmeye karar verdi.

Bodrum’un o dönemde iklim, mimari yapısı ve lokasyonuyla kaliteli ve butik hizmet verebileceği bir destinasyon olduğunu gören Çakır, Turgut Özal dönemindeki teşvik ve desteklerle ilk otelini inşa etti.

Birçok ödül aldı

1989 yılında Bodrum Kadıkalesi’nde 700 yatak kapasiteli 5 yıldızlı tatil köyünü işletmeye açan Çakır, 2009 yılında da Kadıkalesi Gümüşlük arasında dünyanın 7 harikasından biri olan Babil’in Asma Bahçeleri konseptinde 140 odalı tamamı süit ve villalardan oluşan Sianji VVellbeing Resort’u açtı. 600 yataklı tesis, 200 kişiye istihdam sağlıyor. 12 ay hizmet veren içerisinde satılık residenceler, 3 bin m2 vvellness ve detoks merkezi olan, Sianji VVellbeing Resort, 2012-2013 yılları arasında dokuz adet uluslararası ödül aldı.

Avrupa’nın En iyi SPA’sı, Avrupa’nın En iyi Resort’u, Avrupa’nın En iyi Sağlık ve SPA Oteli gibi birçok prestijli ödül aldıklarını söyleyen Çakır, şimdi de yeni bir otel yatırımına hazırlandıklarını belirtiyor.

Hedef dünyaya yayılmak

“Amacımız Sianji Hotels olarak yurtiçi ve yurtdışında sağlıklı yaşam konsepti içeren otelleri dünyaya yaymak” diyen Çakır, şu bilgileri veriyor:“Bu tesisler termal resort, dağ otelleri ve şehir otelleri gibi niteliklerde olacak. Konseptimize uygun lokasyon ve yatırımlarda işletmeci olarak büyümeyi hedefliyoruz. Yani bir yatırımcı Sianji konseptine uygun yatırım yapmaya karar verdiği zaman, arazi alımından başlayarak proje A’dan Z’ye danışmanlığı süresince, gerekirse inşaatının yapımında ve işletmenin sürdürülmesini kapsayan geniş bir yelpazede çözüm ortağı olabilmekteyiz.”

Yatınmcılarla görüşüyor

Otel konsepti ve kalitesi gereği oda başı 1,8 personel planladıklarım ifade eden ÇaJnr, yapacakları otel ve residence konseptli yatırımınım 100 ile 260 arasında süit sayısına saMp olacağım belirtiyor. Farklı yatırımcılarla görüşmelerinin devam ettiğini kaydeden Çakır, “Romanya, Azerbaycan ve Dubai’de bazı yatırımcı gruplarla görüşmelerimiz devam ediyor” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu