Girişimcilik Haberleri

TÜBİTAK’ın KOBİ ve girişimciler için destek programı 2014

fikri isikTÜBİTAK’ın KOBİ ve girişimciler için sunduğu üç destek programının 2014 çağrı sonuçları açıklandı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Bu yıl Ar-Ge projelerine 1.5 milyar TL’nin üzerinde kaynak ayırdık. Bir ürünün fikir aşamasından ticarileş-mesine kadar her aşamasına yönelik çalışma yapıyoruz. Özellikle teknolojik ürünlere yönelik bir fikir varsa, o fikrin bir projeye, girişime, yatırıma dönüşmesine destek veriyoruz” diyor.

TÜBİTAK, 1512 Programı’yla tekno girişimcilere iş fikirlerinin ticarileşmesi için eğitim, iş rehberi ve 100 bin TL sermaye desteği veriyor. 1512-B Programı’yla da destek verilen girişimcileri büyük firmalarla buluşturacaklarını belirten Işık, “TÜBİTAK’la ortak hareket eden büyük firmaların Ar-Ge ihtiyaçlarına uygun çözümler, geliştirilecek. Böylece genç girişimcilerimiz de yapacaklairı işbirlikleriyle önemli destek alacaklar” diyor.


23 Mayıs’a kadar açık kalacak bu yılki 1512 çağrısına TÜBİTAK’la birlikte destek vermen firmalar şu şekilde sıralanıyor: Avea, Borusan, COMODO Yazılım, E-Kent Teknoloji ve Ödeme Sistemleri, General Electric, Intel, Kale Seramik, Kordsa, Tofaş, Türk Ekonomi Bankası ve Türk Telekom.

Bu 11 firma 30 konu başlığında girişimcilerden proje bekliyor. Firmalar en az üç girişimciye, girişimci başına 10 bin TL, toplamda da 30 bin TL’lik çekirdek sermaye desteği verecek. Yine en az üç girişimciye, ofis alanı ya da 12 ay boyunca aylık 500 TL kira yardımı, ayda bir gün teknik uzman personel desteği ile ayda bir tam gün iş geliştirme desteği verecek.TÜBİTAK’ın, 1514 Girişim Sermayesi Destekleme Programı-l’in sonuçlarını da değerlendiren Işık, “Girişim sermayesi fonlarına toplam fon büyüklüğünün yüzde 20’si-ne varan oranda azami 15 milyon TL hibe desteği veriyoruz. Programın 2013 yılı çağrısına 16 proje başvurdu. Bunlardan iki fon yöneticisini ve altı aday fon yöneticisini destekleme karan aldık. Teklifleri kabul edilen projelerde hedeflenen toplam fon büyüklüğü 430 milyon TL” diyor.

1601 Yenilik Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı kapsamında ise ‘Men-torlük Mekanizması Çağrısı’ ile destek veriliyor. Bu programla Ar-Ge kapasitesini artırmak isteyen KOBt’lere mentor (rehber) desteği veriliyor. Mentorluk sistemini geliştiren danışmanlık şirketlerine en fazla 100 bin TL hibe desteği veriliyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu