Girişimcilik Haberleri

Think+, 400 bin dolarlık melek yatırım aldı

Büyük bedende yatırım aldı

Think+Büyük beden kadınlar için farklı ve tarz koleksiyonları online platformda sunan Think+, 400 bin dolarlık melek yatırım aldı. Sitenin kurucusu Selim Onan, bu yatırımla birlikte hızlı bir büyüme sürecine girdiklerini ve 2013 yıknda markayı yüzde 25 oranında büyüttüklerini söylüyor.

Türkiye’de genç girişimcilerin sayısı hızla artıyor. Kimi yeni bir fikir üretiyor, kimisi de mevcut alanlarda farklı kategoriler yaratma yolunu seçiyor.


Think+’ın kurucusu Selim Onan da, kadın giyimde büyük bedeni seçti. Fakat bu markayı perakende mağazalarda değil de internet üzerinden satmayı tercih etti.

Lise yıllarından bu yana aile mesleği olan tekstil ile iç içe olan Onan, Robert Kolej’i bitirmesinin ardından üniversite eğitimi için ABD’ye gitti. Okulu tamamladıktan sonra dünyanın önemli büyük beden markalarının üretimini üstlenen aile şirketine katıldı.

Bir dönem Levi’s’da çalışarak mesleki birikimini profesyonel bir noktaya taşıdı.

TARZ KOLEKSİYONLAR

2009 yılında ise uzun senelerin üretim birikimini farklı bir marka çatısı altında toplamak için Think+’ı kurdu. Türkiye’nin ilk online büyük beden markası olan Think+ büyük beden piyasasında genç ve tasarım odaklı bir eksiği doldurmak amacıyla dünyaya geldi. Kurulduğu ilk günden beri de kalıpların dışına çıkan koleksiyonlar üretti.

Türkiye’nin neredeyse her ilinden sadık bir müşteri kitlesi edindiklerini söyleyen Selim Onan, Think+ ile +42 beden kadınlara yıllardır bulamadıkları son moda, fit, genç ve kaliteli modeller sunduklarını ifade ediyor. Onan, “Türkiye’nin her köşesinden 7 gün 24 saat ulaşılabilen Think+, ülkedeki 11,8 milyon +42 beden kadının en büyük problemine çare oluyor” diyor.Think+’ın 2010 senesinde 285 bin TL olan cirosu geçtiğimiz yıl yaklaşık 1,7 milyon TL’ye ulaştı. Marka pek çok e-ticaret sitesinin sıkıntı yaşadığı hatta birbiri ardına kapandığı bir dönemde hızlı yükselişini sürdürüyor. Yılda ortalama 15 bin adet sipariş alan site, yaklaşık 50 bin üyeye, 30 bine yakın sosyal medya takipçisine ulaştı.

YÜZDE 25 BÜYÜDÜ

Sitenin hızlı yükselişi ve hiç denenmemiş bir alana hitap etmesi, melek yatırımcıların da ilgisini çekti ve melek yatırım aldı. Think+ modelinin yatırım şekli ile bir ilk olduğunu ifade eden Onan, aldıkları yatırımla ilgili olarak şu bilgileri veriyor:

“Kuruluşundan beri pazarlama iletişimi ajansı olan Yirmibirgram ile beraber hareket eden, reklam ajansının bünyede kurucu ortak olarak yer aldığı bir yapı. Markaya bugüne kadar 1 milyon dolara yakın yatırım yapıldı. 2013 yılında bu yatırıma finans sektöründe faaliyet gösteren özel bir grup katıldı. Şirket geliştirme alanında uzman olan bu grup markaya 400 bin dolar tutarında ilave bir yatırım yaptı. Think+ bu yatırım sayesinde üretim ve stok kuvvetini artırdı. Şirketin finansal yapısı güçlendi ve profesyonel hale geldi. Marka yüzde 25 büyüdü.”

Yatırım arayanlara tavsiye

Selim Onan’ın melek yatırım almak isteyen girişimcilere tavsiyeleri ise şöyle: “Think+ sürecinin bize öğrettiği temel ders şu oldu: Yatırım operasyonlarında fınansal destek elbette çok önemli. Ancak gerçek yatırımda önemli olan ortağınızın size ve projenize duyduğu inanç; beraberinde sürece sağladığı profesyonel katma değer. Bu özellik paradan çok daha değerli.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu