Girişimcilik Haberleri

Sosyal Medya İle Başarıya Ulaşan Girişimler

Ortalama günde 2 saat 32 dakikamızı sosyal medyada geçiriyoruz. Türkiye’de en popüler sosyal medya ağı, dünyada da olduğu gibi Facebook. Ülkemizde 36 milyon aktif Facebook hesabı var; buna sahte hesaplar da dahil. Öte yandan Türkiye’de internet kullanıcılarının 42 milyonu aktif olarak sosyal medyada bulunurken, bunun 36 milyonu ise sosyal medyaya mobil cihazlardan bağlanmayı tercih ediyor. Artık start up’lar satışlarının, portföyüne kattıkları müşterilerin önemli bir bölümünü sosyal medya üzerinden gerçekleştirmeye başladı.


PwC Küresel Toplam Perakende Araştırması’na göre, perakende sektörü değişim konusunda yeni bir dönüm noktasında. Tüketici kendisini daha özel hissetmek isterken teknoloji ve sosyal medyayı kullanmaya çok daha açık. Zira sosyal medyanın büyük etkisi tartışılmaz. Müşteriler ürünle ilgili karar vermek ve marka güvenilirliğini tartmak için ailelerinin ve arkadaş çevrelerinin fikirlerinin, reklam amaçlı mesajların ve medyanın yanı sıra sosyal medyaya da güveniyorlar. Diğer yandan yaşa ve bulunulan coğrafyaya göre sosyal medyanın etkisi önemli ölçüde farklılaşıyor. Türkiye istatistiklerine baktığımızda, internet kullanıcılarının 42 milyonu aktif olarak sosyal medyada bulunurken, bunun 36 milyonu ise sosyal medyaya mobil cihazlardan bağlanmayı tercih ediyor. Sosyal medyanın en önemli avantajı kuşkusuz mağaza veya shovvroom masrafı olmaksızın ürünlerin geniş kitlelere ulaşması… Zira özellikle Y kuşağı deneyime önem verip yeni keşfettiği özel markaları satın almakla kalmıyor, paylaşıyor ve öneriyor. Bunun sonucunda da aslında binlerce marka dostu çok kısa sürede oluşabiliyor. Dünyada hızlı tüketimden otomotive, gıdadan kişisel bakıma kadar her sektör ihtiyacına uygun bir şekilde sosyal medyayı kullanıyor. Biz de haberimizde, sosyal medyayı etkin şekilde kullanarak satışlarını artırma başarısı gösteren girişimcilerin büyüme stratejilerini araştırdık.

PALTIO PARTNER PAZARLAMA SATIŞ MÜDÜRÜ BANU GÜLER
Sosyal medyayı özendirici bir mecra olarak kullanıyoruz

“Herkesin eşit ve özgür bir ortamda soru sorup cevap verdiği bir sosyal platform olan Poltio’nun iki hedef kitlesi var: Kullanıcıları ve potansiyel müşterileri. Bu sebeple sosyal medyayı iki amaçla kullanıyoruz. Ana hedefimiz Poltio.com’a trafik sağlamak, diğeri de marka bilinirliğimizi artırmak. Bu amaçla özellikle gündemle alakalı anket/test/quiz gibi ilginç içeriklerimizi konular tazeyken ön plana çıkararak sonrasında organik olarak da dağılmasına olanak sağlıyoruz. Sosyal medyayı, sosyal ağ olmamızın avantajını kullanarak, kullanıcıların yeni içerikleri yaratıp kendilerinin paylaşması için özendirici bir mecra olarak kullanıyoruz. Etkileşim oranlarımızı maksimize etmek ve kişi başı tıklanma oranlarımızı artırmak için kullanıcılarımızı derin bir şekilde analiz ederek her kitleye ilgi alanına göre farklı bir dil tonu ve konuyla iletişim yapıyoruz. Belirlenen içerik/görsel/dil için kendi kitlesi içinde A/B testleri yaparak çalışmalarımıza yön veriyoruz. Sosyal medya trafik için en önemli aracımız trafiğimizin yüzde 90’ı sosyal medya kanallarımızdan geliyor. Yaptığımız çalışmalar sonucu Poltio.com’a gelen trafik 2017’nin ilk iki ayında, 2016’nın ilk iki ayına göre yüzde 119’luk artış gösterdi. Bu büyük artıştaki en büyük etken sosyal medya kanallarımızın yükselen başarısı oldu. Sadece Facebook’taki reklamsız içeriklerimizden gelen trafik bu senenin ilk iki ayında yüzde 703 artış gösterdi. Etkileşim oranlarımızda da yüzde 15-20 civarında bir artış trendini yakaladık.”

ETKİNLİKCİM.COM KURUCUSU EFE KETHÜDA
Satışlara doğrudan katkı sağlıyor

“Sosyal Medyayı kullanmamızdaki en büyük amaç etkinlik ya da düğününü planlayanların “Nasıl yaparım?’’, “Kimle yaparım?” gibi sorularına cevap bulabilmelerini sağlamak. Bundan sonraki aşamada ise daha interaktif olup kısa videolar ile bu deneyimi arttırmak ve etkileşimi hızlandırmak amacımız olacak. Sosyal medya çalışmalarının satışa doğrudan etkisi var. Bunu biz organik veya reklam üzerinden ikiye ayırıyoruz. Organik kısma baktığımızda, doğru firmaya veya bilgiye ulaşmak isteyen kişiler aradıklarını artık sosyal medya üzerinden arıyor, insanların yorumlarını dikkate alıp iletişime geçiyor. Bu kişiler organik olarak doğrudan sistemi kullanıp, satışları arttırıyor ve güzel bir deneyim yaşadıktan sonra da bunu sosyal medyada paylaşıp etkileşimi arttırmaya devam ediyor. Reklam kısmında ise doğrudan istediğiniz segmente, yaş aralığına ve konsepte göre hedefli reklam yapabilmeniz satışlara doğrudan katkı sağlıyor. Sosyal medyada yakın zamanda video içerikler ile kitlelere ulaşmayı, onlara etkinlikleri planlarken ihtiyaçları olabilecek bilgileri içeren videolar hazırlayacağız.”

OTSİMO CMOSU DENİZ ÇOKUĞRAŞ
İndirilme sayımız arttı

“Sosyal medya üzerinde şu anda en aktif olduğumuz platformlar Instagram ve Facebook. Düzenli olarak içerik paylaşımının yanı sıra yeni kullanıcılar ve halihazırda Otsimo’dan yararlanan ailelerle sürekli iletişim halinde olma fırsatımız bulunuyor. Bunun yanı sıra bizi kullanıcılarımıza en çok yakınlaştıran platformun web sitemizdeki canlı destek olduğunu söyleyebilirim. Facebook ve Instagram özellikle oyunlarımıza dair bir ipucu vermek için çok idealken, ailelerin kimi zaman açık platformlarda paylaşmak istemedikleri tüm sorularını birebir saat farkı gözetmeksizin canlı destek üzerinden yanıtlıyoruz. Bunun yanı sıra aktif birTvvitterve Linkedln hesabımızda bulunuyor. Twitter ve Linkedln için ise bizi start up dünyasında takip edenler için daha kullanışlı platformlar olduklarını söyleyebilirim. Daha geniş çaplı reklam planlamalarına gelince tabii ki biz de Google AdVVords’den şaşmıyoruz. Otizm özelinde reklam vermek diğer alanlara göre daha farklı, içeriğinizi tıbbi çerçeveler içinde kalarak onaylamanız gerekiyor. Ancak ücretsiz otizm eğitimini belki de umudunu tamamen yitirmiş ailelere ulaştırmak için oldukça önemli bir yol. Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmaya başladığımızdan bu yana uygulamanın indirilme sayısında bir artış gözlemledik. Yine aynı şekilde bizi Facebook’tan bularak okullarına davet eden annelerin, re-postlar ve paylaşımlar sayesinde tanıdıklarına tavsiye edenlerin sayısı da oldukça yüksek.”



1 2 3Sonraki sayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu