Girişimcilik Haberleri

Sina Afra, yurtdışından iki girişime melek yatırım yapmaya hazırlanıyor

Sina Afra 2 şirket peşinde

Markafoni’nin kurucusu ve Galata îş Melekleri’nin kurucu üyesi olan Sina Afra, yurtdışından iki girişime melek yatırım yapmaya hazırlanıyor. Afra, ürün odaklı girişimler ile dikey sitelerin melek yatırım alacağını söylüyor.

sina afraSina Afra’yı hepimiz Markafoni’den tanıyoruz. Türkiye’nin ilk flaş satış sitesi Markafoni’yi Türkiye sınırları ötesinde genişleyen ilk Türk internet şirketi haline getirdi. Daha sonra Misspera.com ve zizigo.com’u kurdu ve enmoda.com’u satın aldı. Naspers Group’a 2011’de Markafoni’nin çoğunluk hisselerini satarak Türk internet dünyasının en büyük anlaşmalarından birini imzaladı.

Afra, aynı zamanda aktif bir iş meleği. Erken aşama başlangıç yatırımla-n yapıyor. Bugüne kadar 16 yatırım yaptı. Online ve dijital fırsatlara yatırım yapan bir Türk iş melekleri grubu olan Galata Iş Melekleri’nin grup kurucu üyesi. Yurtdışmda kurulan yeni iki şirket ile görüştüklerini söyleyen Afra, “Özellikle odaklı ürün gamlannın yanı sıra sundukları kullanıcı deneyimiyle dikey sitelerin yatırım alanı olarak değerli olacağını düşünüyoruz” diyor. Afra ile melek yatırımcılık ve projeleri üzerine konuştuk.


Melek yatırımcılık son zamanlarda Türkiye’de oldukça öne çıkmaya başladı. Melek yatırımcılığın geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Melek yatırımcılık Türkiye için çok yeni. Sadece internete odaklanmış melek yatırımcı sayısı tahminen 50 ama bizim ülkemizin büyüklüğüne göre belki 600 olması gerekiyor. Galata îş Melekleri’nin yanı sıra E-tohum ve Endeavor gibi girişimcilere farklı yönlerden destek veren, yatırım yapan ve girişimcilik ekosistemini güçlendiren oluşumlar sayesinde de melek yatırımcılık müessesesi Türkiye’de giderek yerleşiyor. BKS (Bireysel Katılım Sermayesi) gibi melek yatırımları teşvik eden düzenlemelerin de zaman içinde oturacağını ve önümüzdeki dönemde melek yatırımcılığın çok daha iyi anlaşılacağını düşünüyoruz.

Galata İş Melekleri olarak ne gibi projeleriniz bulunuyor?

Aylık yatırım toplantılarının yanı sıra Türkiye’deki ekosistemi destekleyen ve geliştiren birçok projeyi hayata geçirdik. Her yıl bir zirve düzenliyoruz. Buraya yabancı yatırımcıların katılmasını ve Türk girişimcileriyle tanışmalarını sağlıyoruz. Onun dışında Girişim Fabrikası, Endeavor ve E-tohum gibi benzeri amaçlara hizmet eden diğer kuruluşlarla yakın işbirliği içindeyiz.

Bugüne kadar yapmış olduğunuz yatırımlardan bahseder misiniz?

Ben şahsen 16 melek yatırımı yaptım. Bunlardan bazıları başarılı bir şekilde devam ediyor, bazıları daha çok yeni, bir bölümü yurtdışmda ve bazı-lan da başarılı olamadı. Yaünmlan uzun vadeli değerlendirdiğimden bu gelişmeleri normal olarak görüyorum.

Şu an melek yatırım için ilgilendiğiniz girişimler var mı?

Yurtdışmda kurulan yeni iki şirket ile görüşme içindeyim. Eğer anlaşırsak, seve seve paylaşırım.

En çok hangi sektörlerden girişimler ilginizi çekiyor?

Hızla büyüyen ve cazip fırsatlar barındıran internet, en fazla yatırım alan sektörlerden biri. Özellikle odaklı ürün gamlarının yanı sıra sundukları kullanıcı deneyimiyle dikey sitelerin yatırım alanı olarak değerli olacağını düşünüyoruz. Çünkü bu konuda hala değerlendirilebilecek fırsatlar var. SaaS, mobil ve inovatif e-ticaret girişimleri ön planda olabilir.“Önce siz inanın”

Melek yatırım almak isteyen girişimcinin her şeyden önce yaptığı veya yapmak istediği işe inanmış olmasının en önemli nokta olduğuna dikkat çeken Sina Afra, tüm bunları yaparken girişimcinin kendisine inanması gerektiğinin de altını çiziyor. Afra, “Eğer siz inanmıyorsanız, emin olun ki karşınızdaki melek yatırımcıyı da heyecanlandıramazsınız. Bunun yanı sıra melek yatırımcıya net bir gelir modeli sunabilmek de girişimciye avantaj sağlar” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu