Girişimcilik Haberleri

Silikon Vadisi’nden yatırım çektiler

parasutBulut tabanlı finansal yönetim sistemi Paraşüt, Hollanda merkezli girişim sermayesi şirketi Revo Capital ve Silikon Vadisi’nden Ribbit Capital’den yatırım çekmeyi başardı. Bu adım, Silikon Vadisi’nden bir şirketin Türkiye’deki ilk kurumsal teknoloji yatınım olma niteliğim taşıyor. Paraşüt, şirket ve girişimcilerin ihtiyaçlarına yönelik ekonomik ve kullanmu kolay bir bulut tabanlı finansal yönetim sistemi sunuyor.

Paraşüt, KOBİlerin ihtiyaçlarına göre tasarlanmış, kullanıcı deneyimini ön planda tutan web tabanlı bir fınans yönetim uygulaması. Uzmanlığı finans olmayan işletme sahiplerinin eğitim almadan kullanabileceği, doğru iş kararlan alabilmek için ihtiyacı olan finansal bilgilere bir bakışta, istediği yer ve zamanda ulaşabileceği bir kontrol paneli de denilebilir Paraşüt için.


Paraşüt, her işletme için kritik olan temel finansal hizmet ve bilgileri gerçek zamanlı ve en anlaşılır şekilde sunuyor. Finansal kontrol paneli olma işlevini gören sistem fatura ve ödeme planı oluşturma, tahsilat, ödeme bilgisi, ödenmesi gereken KDV, nakit akışı, şirket harcamaları, satış ve alışlardaki büyüme eğilimi gibi bilgi ve gereksinimleri tek elden yanıtlıyor.

Paraşüt, 2013 yılında Sean Yu, Andaç Türkmen ve Fahri Özkaramanlı tarafından hayata geçirildi. Mayıs ayından bu yana kullanıcılara abonelik bazında hizmet sunuluyor. Halihazırda 2 bine yakın kullanıcı bu sistemden yararlanıyor.

MESAJLA UYARI SİSTEMİ

Paraşüt Kurucu Ortağı ve CEO’su Sean Yu, KOBİ’ler’in Paraşüt sayesinde işlerinin gidişatını gerçek zamanlı takip edebildiğini, önlem almak gereken yerde daha hızlı davranabildiği-ni söylüyor. Yu, sistemle ilgili olarak şunları ekliyor:

“E-posta ve uygulama içindeki mesajlarla gerekli uyarıları yapıyor, tah-silatlan hızlandınyor. Yine müşteri bazındaki bakiye durumunu, geçmiş ve gelecek tahsilat ve ödemeleri anında detaylı raporlarla gösteriyor. Paraşüt akıllı raporlama yaparken aynı zamanda alınması gereken aksiyonları da söylüyor. Güncel durum sayfasında, 30 gün içinde yapılması gereken tüm parasal işlemler hakkında işletme sahibini bilgilendiriyor.”

İKİ YATIRIM ALDI

Şirketin geliştirdiği bu sistem, yatırımcıların da ilgisini çekmiş. Paraşüt, geçtiğimiz aylarda ilk olarak Hollanda merkezli girişim sermayesi şirketi Revo Capital’den yatırım aldı. Revo Capital, Türkiye’de bulunan yenilikçi, erken aşama teknoloji şirketlerine ya-tırım yapan, 50 milyon dolar büyüklüğünde bir girişim sermayesi fonu. Revo Capital, lokal pazaıın ve global potansiyelin büyük olduğuna inandığı bulut tabanlı kurumsal uygulamalar, internete bağlı cihazlar, dijital ticaret, pazarlama platformları ve oyun iş alanlanna odaklanıyor. Fonun bugüne kadarki yatınmlan arasında one-dio.com, 8digits, skyadas ve Paraşüt bulunuyor. Bu yatırımın ardından Silikon Vadisi’nden 100 milyon dolar büyüklüğünde Ribbit Capital’den de yatırım çekmeyi başardıklarını ifade eden Yu, “Bu adım, Silikon Vadisi’nden bir şirketin Türkiye’deki ilk kurumsal teknoloji yatırımı olma niteliğini taşıyor. Bugüne kadar 1.5 milyon liraya yakın bir yatırım aldık. Paraşüt yatırımcılar tarafından epey ilgi görüyor. Önümüzdeki aylarda yeni yatırımcılar gündeme gelebilir” diyor.

YÜZDE 150 BU YUDU

Şirketin kurulduğu günden bu yana yüzde 150 büyüdüğünü söyleyen Sean Yu, yakın zamanda, e-fatura hizmetini vermeye başlayacaklarını ayrıca kredi kartı ile online tahsilat üzerine de çalıştıklarını vurguluyor. Yu, projelerini şöyle anlatıyor: “e-Fatura’ya yakın zamanda geçiş yapmayacak ve aylık fatura hacmi yüksek olan müşterilerimiz için fatura yazdırma ve PTT ile gönderme hizmeti sunacağız. 2014 yılı içinde bankalarla entegre çalışmaya başlayacağız!’Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu