Girişimcilik Haberleri

Robot buz hokeyi oynar mı?

Robot buz hokeyi oynar mı?

PROGRAMLAMA YETENEĞİ

robot buz hokeyEvrim Furkan Taşçı ve Mehmet Süzer, 17 yaşında. İSOV Dinçkök Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde ll’inci sınıfta, elektrik elektronik alanında eğitim görüyorlar. Taşçı ve Süzer, MEB robot yarışmasına Robotino kategorisinde katıldı. Robotino’nun aslında bir markanın eğitim robotunun adı olduğunu belirten Taşçı ve Süzer, projelerini şöyle anlattı:

YARIŞMADAKİ GÖREV

“Robotino öğrencilerin programlama yeteneklerini gösterdiği bir kategori. MEB robot yarışmasında danışman öğretmenlerin yarışma esnasında herhangi bir müdahalesi olmadan yarışmaya gelen öğrenciler, tamamen kendi bilgileriyle robot programını hazırlıyor ve yarışmaya katılıyor. MEB Robot yarışmasındaki görevimiz, robota buz hokeyi oynatmaktı. Robotumuzun önüne takılan bir aparat yardımıyla pistte bulunan diski bulup kalelere gol atmasını sağladık.

İKİ DERECE BİRDEN

Aslında dışardan bakılınca çok zor gibi gözüküyor ama öğrenince zor olmadığı, doğru hareketi doğru zamanda yaptırmak gerektiğini anladık.” Taşçı ve Süzer, yarışmada birincilik ve üçüncülük ödüllerini aldı. Şimdi Euroskills ve VVorldskills yarışmalarına da MEB’in organizasyonunda katılma hazırlıkları yapıyorlar.

GELECEK HEDEFLERİ

iki öğrenci, gelecek hedeflerini de şöyle açıklıyor: “Elektrik elektronik mühendisi olarak mesleğimizde ilerlemek istiyoruz. Robot programlamayı en ince ayrıntısına kadar öğrenmek istiyoruz. Gelecek yıl da MEB Robot yarışmasına birinci olma hedefiyle katılmayı planlıyoruz.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu