Girişimcilik Haberleri

Popüler iletişim ağı Connected2me ile yatırım alan girişimci

İnsanları ‘bağlayarak’ yatırım aldı

Popüler iletişim sitelerinden Connected2me, 125 bin dolarlık yatırım aldı. Daha önce ABD’li 500 Startups’tan yatırım aldıktan sonra şirketi bu ülkeye taşıyan sitenin kurucusu Ozan Yerli, bu yıl 10 milyon kullanıcı hedeflediklerim söylüyor.


Popüler iletişim ağı Connected2me ile 125 bin dolar melek yatırım alarak, girişimcilik dünyasına damgasını vuran genç girişimci Ozan Yerli, Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü’nden mezun olduktan sonra, aynı bölümde mas-ter yaptı. Connected2.me’yi ise 2011 yılında kullanıma açtı. Açıldığı ilk gün hızlı bir viral yayılım gerçekleştiren sosyal ağ, 50 bin kişi tarafından ziyaret edildi.

Yerli, doktora çalışmalarına devam ederken Connected2.me’nin ABD’den yatırım almasıyla doktorayı bırakıp Silikon Vadisi’ne taşındı. Uzun süredir iletişim uygulamaları ile ilgili çalışmalar yapıyor ve internet girişimciliği ile uğraşıyor.

Sitede bir hesap açtığınızda connected2.me/kullanici_adi şeklinde size bir adres veriliyor. Bu adresi mesajlaşmak istediğiniz insanlara dağıtıyorsunuz. Hangi platformdan ve cihazdan olurlarsa olsunlar insanlar linkinize geldiklerinde size direk olarak mesaj gönderebiliyorlar. Bir nevi e-mail adresi yerine insanlara kolaylıkla tüm cihazlardan iletişim kurabildikleri bir adres sağlıyor.

Connected2me

125 BİN DOLARLIK YATIRIM

Connected2.me şu anda 2,7 milyon üyeye ulaşıyor ve günlük 200 bin ziyaretçi alıyor. Türkiye ve Arjantin başta olmak üzere İrlanda, Avusturya, Şili, Uruguay, Bulgaristan ve Litvanya’da yaygın olarak kullanılıyor. Diğer ülkelerdeki kullanıcı sayısında da zamana bağlı olarak önemli bir artış var.

2012 yılında ilk melek yatırımını Etohum’dan aldıklarını söyleyen Ozan Yerli, daha sonra büyüme hızlarının artmasıyla birlikte Amerika’daki en bilinen girişim hızlandmcılanndan birisi olan 500 Startups’tan yatırım aldıklarını ifade ediyor. Bunun üzerine şirketi ABD’ye taşıdıklarını belirten Yerli, “Son olarak 2014 Aralık ayında da Türk yatırımcılara yönelik başlatmış olduğumuz 500 bin dolarlık yatırım turunu tamamladık” diyor.Bu yatırım sürecinde Connected2.me’ye BIC Angel Investments yatınmcılanndan Mehmet Onarcan, Turhan Beriker, Ömer Erkmen, Sinan Güler ve Joachim Behrendt toplamda 125 bin dolar yatırım yaptılar.

HEDEF 10 MİLYON KULLANICI

2015 yılında 10 milyon kullanıcıya ulaşmayı hedeflediklerini ve öncelikli olarak ABD’de yaygınlaşmayı planladıklarını kaydeden Yerli, bu yıl mobil uygulamalara daha fazla ağırlık vereceklerini sözlerine ekliyor. Chat uygulamalarının geleceğinin mobil-de olacağına inandıklarını belirten Yerli, aynca lokasyon bazlı özellikleri de ekleyeceklerini söylüyor. Yerli, kendilerinin mevcut sosyal ağlardan farkını ise şöyle anlatıyor:

“Anonim olma imkanı veren bir sosyal ağ olması amacıyla Connected2.me’yi geliştirmek için çalışmalara başladım. Connected2.me’de tanıdığınız veya tanımadığınız insanlar sizin hakkınız-daki düşüncelerini size anlık olarak iletebiliyorlar. Size sormak istediklerini sorduklarında sitenin anlık yapısından dolayı anında onlara cevap verebiliyorsunuz.”

‘Ürününüzü kullanıma açın’

Yatırımcılar için bir girişimdeki en önemli kriterin ne kadar geniş bir kitleye ulaşabileceği ve büyüme hızı olduğuna dikkat çeken Ozan Yerli’nin melek yatırım almak isteyen girişimcilere tavsiyesi şöyle: “Yatırım almak isteyen girişimciler zaman kaybetmeden en kısa sürede ürünlerini kullanıma açmalılar. Sonuçta fikir ne kadar güzel görünürse görünsün, girişimin başarılı olup olmayacağını kullanıcılar belirleyecek. Hızlı bir şekilde ürün pazara sunulduğunda çok değerli geribildirim alma fırsatı yakalanıyor.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu