Girişimcilik Haberleri

Organik Tekstilin Yeni Girişimcileri

Aslı Gürsözer ve Alper Onar’ın hayata geçirdiği Atalier of Love, kadın, bebek ve çocuk üzerine organik kıyafetler üreten önüne bir girişim. Genç girişimciler yalanda erkek koleksiyonu da hazırlayarak yurtdışına satışlarım artırmayı hedefliyor.

organik tekstil girişimiSon zamanlarda organik girişimlerin sayısının her alanda arttığını görüyoruz. Gıdadan tekstile özellikle online alanda müthiş bir artış söz konusu. Bu girişimlerden biri olan Atalier of Love, kadın, bebek ve çocuk giyiminde organik kıyafetler tasarlayan online bir şirket. Ortaokuldan beri birbirlerini tanıyan ve bugün tekstilde yollan kesişen iki genç girişimcinin kısa bir süre önce hayata geçirdiği bu girişim, erkek koleksiyonuna da girmeye hazırlanıyor. Şimdiden Hollanda ve Danimarka’ya ihracata başlayan Atalier of Love, önümüzdeki yıl Avrupa’nın diğer ülkelerine de ihracat yapmayı hedefliyor.

YOLLARI TEKSTİLDE KESİŞTİ

32 yaşındaki Aslı Gürsözer, Yıldız Teknik Üniversitesi iktisat Bölümü’nden mezun olduktan sonra dil eğitimi için Kanada’ya gitti. Kanada’dan döndükten sonra önde gelen reklam ajanslarında çalıştı. Bir süre sonra profesyonel iş hayatına nokta koyarak İstanbul Moda Akademisi’nde moda tasarımı eğitimine başladı. Aynı dönemde İstanbul Ticaret Odası’nın açtığı girişimcilik eğitimi için başvurarak programa katılmaya hak kazandı ve KOSGEB’den devlet desteği aldı.


34 yaşındaki Alper Onar ise gençlik yıllarını profesyonel bilardo oynayarak geçirdi. İlk önemli başansını, 16 yaşında dünya şampiyonasında Avusturya şampiyonunu yenerek dünyada ilk 32’ye giren en genç bi-lardocu olarak elde etti. İngilizce eğitimi almak üzere gittiği Kanada’da Mc Gill Üniversitesi’nde eğitim aldı. Ardından İstanbul Üniversitesi Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde eğitimine devam etti. Üniversite yıllarında İstanbul Üniversitesi’nin dış ticaret sertifıka programını bitiren Onar, ticarete okulun ilk yıllarında arkadaş çevresine tekstil ürünleri satarak başladı. Bu yıllarda tesadüfen yabancı bir tekstil yatırımcısı ile tanışınca kendi işini kurmak için adım attı.

İHRACATI ARTIRACAK

Gürsözer ve Onar’ın yolları yıllar sonra moda tasanmı ve tekstilde kesişti. İkisi de ‘Neden yüzdelOO organik kumaştan sağlıklı kıyafetler yaparak bir yandan kendi ihtiyaçlarımızı karşılarken bir yandan da bizim gibi düşünenlere satış yapmıyoruz’ diye düşündüler. İlk olarak kadın koleksiyonuyla işe başlayan girişimciler, sonrasında koleksiyonlarına bebek ve çocuk grubunu da ekledi. Yakın bir zamanda ise erkek koleksiyonu da hazırlayacaklar.Kendi sitelerinin yanı sıra lidya-na.com, 365ist.com gibi online alışveriş sitelerinde de satışlarının olduğunu ifade eden Onar, aylık olarak 750 ile bin adet arasında satış yaptıklarını vurguluyor. 2015 yılı içerisinde aylık satışlarını bin 500 adetin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini ifade eden Onar, şöyle devam ediyor: “2015 ve 2016 yıllarında kadın koleksiyonumuzu ve bebek & çocuk koleksiyonumuzu daha da genişleteceğiz. Erkek koleksiyonumuzu da sunmayı planlıyoruz. Yurtdışına da satış yapıyoruz. Hollanda ve Danimarka’ya ihracatımız söz konusu. Yurtdışı satışlarımızı artırmayı hedefliyoruz.”

Kumaş kök boyayla renklendiriliyor

Kullanılan kumaşların yurtdışmdan onaylı GOTS (Global Organic Textile Standard) sertifikalı olduğunu söyleyen Aslı Gürsözer, şu bilgileri veriyor: “Kumaşlarımız şehirden en az 50 km uzakta, hiçbir gübre ve ilaç kullanılmadan yetiştirilen doğal pamuklardan üretiliyor. Atelier Of Love olarak insan sağlığı kadar çevresel koşullar da bizim için önemli. Bunun dışında kumaşlarımızı kök boyalarla renklendiriyoruz. Baskılı modellerimizde organik baskı yöntemlerini kullanıyoruz. Düğme kullanımında hindistan cevizi kabuğundan yapılan doğal düğmeleri tercih ediyoruz. Ayrıca bebek tulumlarında kullandığımız çıtçıtlar ise bebeklerin hassas ciltlerine alerji yapmaması için nikel içermiyor.”Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu