Girişimcilik Haberleri

Mobil Yatırımlar Melek Yatırımcı Fatih İşbecer’in İlgisini Çekiyor

Mobil yatırımlar ilgisini çekiyor

Pozitron’un kurucusu ve aynı zamanda melek yatırımcı olan Fatih İşbecer’in önüne her gün birçok proje melek yatırım almak için geliyor. Işbecer, en çok ilgi duyduğu alanları, başta mobil ticaret ve ödeme olmak üzere güvenlik teknolojileri, kart tasarımı, veri iletimi, sensör networkleri olarak ifade ediyor.

melek yatirimci fatih isbecer

Pozitron, 2006’dan bu yana mobil bankacılık ve ödeme sistemleri başta olmak üzere mobil ticaret, güvenlik ve mobil saha satış çözümleri alanlarında faaliyet gösteriyor. 12 ülkeye mobil yazılım ürünleri ihraç eden Pozitron’un kurucusu ve CEO’su Fatih Işbecer, aynı zamanda bir melek yatırımcı.


İşbecer’in kişisel pek çok yatırımı bulunuyor. Galata Business Angels’ın da kurucuları arasında yer alıyor. Birçok projeyi incelediklerini belirten Işbecer, yatırım yapabileceği projeleri mobil ticaret, mobil ödeme, güvenlik teknolojileri, kart tasarımı, ihtiyaca özel veri iletimi, sensör networkleri olarak ifade ediyor. İşbecer, sorulanımızı şöyle yanıtladı:

Siz de bir melek yatırımcısınız.

Melek yatırımcılığın geldiği ve gideceği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de melek yatırımlarında internetin payı yüksek. Bunun doğal sebebi melek yatırımcılığını Türkiye’de ekseriyetle internet girişimcilerinin uygulaması. Geçmişteki başarılı yatırım örnekleri sektörün cazibesini artırıyor.

Peki gelinen nokta tatmin edici mi?

Henüz yeterli seviyelerde değil ancak 10 yıl önceki duruma kıyasla da kayda değer bir noktaya gelindi. Haşan Aslanoba’nın 2013 yılı içerisinde aşağı yukan 36 firmaya miktan 500 bin ile 2 milyon dolar arasında değişen ciddi yatırımlar yapması bu duruma güzel bir örnek teşkil ediyor. Gelecekte daha da büyüyeceğini tahmin ediyorum.

Galata Business Angels’ın (GBA) üyeleri arasındasınız. Şu an ne gibi çalışmalar yapılıyor?

Grubumuz ayda bir kez toplanıyor. Her toplantımızda dört ya da beş firmanın sunumlarını dinleyip kendi içimizde değerlendiriyor, beğendiğimiz projelere yatınm yapıyoruz. GBA bünyesinde bugüne kadar 15’in üzerinde firmaya yatırım yapıldı. GBA’yı daha da büyütüp daha çok firmaya yatırım yapar hale getirmek istiyoruz.

Kişisel yatırımlarınızdan bahseder misiniz?

Genç kadınlara yönelik plaj koleksiyonları sunan tekstil firması Shakespeare In Love yatınm yaptığım firmalardan biri. Türkiye’nin ilk kapsamlı sosyal alışveriş platformu StilSOS.com da yatınm yaptığım bir başka girişimdi. Evler için tadilat hizmeti sunan Ustaeli.com, e-ticaret sitelerine sosyal ticaret yazılımları sunan SOCIAPlus diğer yatırımlarım.

Şu an melek yatırım için ilgilendiğiniz girişimler var mı?

Dönem dönem bireysel ya da dernek çatısı altında başvurulan gözlemliyorum. Mobil alanında faaliyet gösteren bir girişimci olarak mobil ticaret, mobil ödeme ve güvenlik teknolojileri yatırım açısından ilgilendiğim alanlar arasında yer alıyor. Mühendislik alanında ise kart tasarımı, ihtiyaca özel veri iletimi, sensör networkleri gibi alanlara eğilmiş girişimlerle ilgileniyorum.

Ekip kalitesi şart

Melek yatırım almanın zor bir süreç olmadığını söyleyen Fatih İşbecer, güzel bir iş fikrini iyi bir şekilde sunmanın en önemli nokta olduğuna dikkat çekiyor ve şöyle devam ediyor:“En önemli değerlendirme konularımızdan biri ekip kalitesi. Ekip kalitesi, girişimcinin karakteri, bağlılık ve azim ile birleştiğinde önemli bir güç oluşturuyor, iyi bir ekip yanlış yola girdiğinizde bile sizi başarıya ulaştırabilir.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu