Girişimcilik Haberleri

Mobil Girişimde Hayatı Kolaylaştıran LastOda Mobil Uygulaması

Telefon ya da tablet üzerinden lüks otellerde uygun fiyatlı konaklama fırsatları sunan LastOda mobil uygulaması, kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor. Selen ve Burak Balkaya kardeşler tarafından geliştirilen uygulama, 13 ayda 120 binin üzerinde kişi tarafından indirildi. LastOda kurucularından Burak Balkaya, “LastOda’nın kayıtlı üye sayısı 40 bin kişiyi aştı. Şu anda 300 olan üye otel sayımızı ise bine çıkarmak istiyoruz” diyor.


LastOda, telefon ya da tablet üzerinden lüks otellerde uygun fiyatlı konaklama fırsatları sunan bir mobil uygulama. Seyahat edenlerin son dakikada ortaya çıkan konaklama ihtiyaçları için kullanımı çok kolay olan LastOda mobil uygulamasını indirmeleri yeterli. Kullanıcılar, az sayıdaki nitelikli otellerin en iyi fiyat garantili, çift kişilik oda tekliflerini 30 saniye kadar kısa bir sürede satın alabiliyorlar. Uygulama; hızlı, ekonomik ve güvenilir bir platformda otel rezervasyonu hizmeti vererek, kullanıcıların hayatlarının yoğunluğunu hafifletmeyi amaçlıyor.

LastOda’nın kurucuları Selen ve Burak Balkaya kardeşler. Kullanıcılarının LastOda ile tüm Türkiye’de konaklama yapabilecekleri seçkin bir ağa ulaşmalarını hedeflediklerini söyleyen Burak Balkaya, “Şu anda 300 olan üye otel sayımızı bine çıkarmak istiyoruz. Şu ana kadar bu işe yaklaşık 500 bin TL yatırdık ve kendimiz finanse ettik. Tabi yatırımlarımız bundan sonra da devam edecek. Yatırımcılarla görüşmeye başladık. LastOda’yı büyütmek istiyoruz ve bunun için sadece paraya değil, akıllı paraya ihtiyacımız var” diyor.

Fikri birlikte geliştirdiler

Her zaman akıllarında bir girişim yapmak fikri varmış Balkaya kardeşlerin. Girişimci bir aileden geldiklerini ve böyle bir kültürün içinde büyüdüklerini söylüyorlar. Üniversite yıllarından başlayarak sürekli dünyada gelişen trendleri, farklı iş alanlarını çeşitli yayınlardan takip etiklerini belirten kuruculardan Burak Balkaya, şunları anlatıyor: “LastOda benim ilk girişimim ve ilk işim. Üsküdar Amerikan Lisesi’ni, ardından İstanbul Teknik Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü bitirdim. Mezun olduktan hemen sonra LastOda ile ilgili çalışmalarım başladı. Diğer kurucumuz Selen Balkaya ise Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Altı yıllık bir iş deneyimi sonrası Londra’da Cass Business School’da MBA yapan Slen Balkaya, halen Boğaziçi Üniversitesi işletme Bölümü’nde bilişim sistemleri alanında doktora yapıyor.”

Burak Balkaya, Selen Balkaya’nın daha önce aile şirketi altında İngiltere ve Hindistan’dan getirdiği iki farklı markanın Türkiye’deki satış ve pazarlamasını organize ettiğini belirtiyor. Burak Balkaya, kendisinin ise daha öncesinde uluslararası bir firmada pazar araştırma konularında çalıştığını ancak kardeş oldukları için hep birlikte çalışmak istediklerini ve böylece LastOda fikrini geliştirdiklerini dile getiriyor.

lastoda

40 binden fazla üyesi var

LastOda fikrinden önce fizibilitesini yaptıkları başka fikirleri de olmuş kardeşlerin. Ancak dünyada hızla yayılan ‘aynı gün otel rezervasyon’ eğiliminin Türkiye’de de önemli bir boşluğu dolduracağına inandıklarını belirten Balkaya, şöyle devam ediyor: “Yaptığımız ön araştırmalar da bu fikirlerimizi destekledi. Bu nedenle bu alana odaklandık. ilk çıktığımız dönemde Türkiye’de tam manası ile real time booking yapan bir Türk markası yoktu. Aynı şekilde mobil ticaret konusunda da pazarda büyük bir boşluk olduğunu ve Türkiye’nin mobil ticaret için çok büyük potansiyele sahip olduğunu düşündük ve bu işe girdik.”Balkaya kardeşlerin geliştirdiği mobil uygulama 13 aydır otel tekliflerini yayınlıyor. Şu ana kadar LastOda uygulamasını 120 binin üzerinde kişi indirdi. LastOda’da yayınlanan otel tekliflerini görmek için üye olmak zorunda değilsiniz. Ancak satın alma yapmak istediğinizde üyelik gerekiyor. LastOda’nın kayıtlı üye sayısı ise 40 bin kişiyi aşmış durumda.

300 otel ile çalışıyorlar

Uygulamanın amacı, kullanıcıların yoğun tempolarını hafifletmek, kafalarındaki ‘Şimdi nerede nasil hangi fiyata kalacağım?’ sorusunu ortadan kaldırmak. LastOda olarak kullanıcılar için her gün 12:00’a kadar günün en iyi otel tekliflerini bir havuzda toplayıp, her bölgede bunlardan yalnızca fiyat/kalite değeri en yüksek olanlarını listelediklerini belirten Balkaya, şunları ekliyor: “Böylece kullanıcılar yüzlerce otel arasında seçim yapmak zorunda kalmıyor. Şehir otellerinin çift kişilik odaları için en iyi fiyat garantili teklifleri yayınlıyoruz. Şu an çalıştığımız otel sayısı 300’ü geçti. Otellerimizi birebir ziyaret ederek kontrat yapıyoruz. Otel konusunda seçici bir ekibiz. En çok İstanbul Taksim ve Anadolu Yakası bölgesindeki otellerimiz ilgi görüyor. Aynı zamanda şehirlerin havalimanı bölgelerindeki oteller de en çok ilgi gören ve satışını yaptığımız oteller.”

Nasıl kullanılıyor?

LastOda uygulaması çok basit rezervasyon adımlarına sahip bir mobil uygulama. Kullamcılarm 30 saniyede rezervasyon yapabilmelerini sağlayarak hayatlarını kolaylaştırmak amaçlanıyor. LastOda’yı telefonunuz ya da tablet bilgisayarınıza indirip, uygulamayı açtıktan sonra öğlen 12:00 ile gece 01:00 arasında yayınlanan otel tekliflerini inceleyebiliyorsunuz. Önce ilgilendiğiniz bölgeyi seçiyorsunuz, dalıa sonra seçtiğiniz bölgede ilgilendiğiniz oteli seçerek otelin konumu, fotoğrafları ve diğer detaylı bilgilerine ulaşıyorsunuz. Eğer satın alma yapmaya karar verirseniz bundan sonraki adımlar ödeme adımlan. Kullanıcılar, SSL sertifikasına saiıip LastOda uygulaması üzerinden güvenle kredi kartlan ile satm alma işlemlerini tamamlıyorlar. Ödeme tamamlandığında kullanıcılara rezervasyon detaylarını içeren bir e-posta gidiyor. Kullanıcılar aynı detaylara LastOda uygulamasındaki ‘rezervasyonlarım’ bölümünden de ulaşabiliyorlar. Aynca LastOda’da kullanıcılar seçtikleri check-in tarihinden beş gün öncesine kadar son dakika avantajları ile rezervasyon yapabiliyorlar.

Özlem Bay YılmazBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu