Girişimcilik Haberleri

Mobil Girişimcilik ve Mobil Girişimcilerin Başarı Hikayeleri

Alışverişten ödeme sistemlerine, mekan bulmadan su almaya kadar mobil uygulamalar artık hayatımızın her alanına nüfuz etmeye başladı. Türkiye’de girişimciliğin yükselen trendi olan mobil alanda, hünerli beyinler tarafından üretilen birbirinden farklı yazılımlar cep telefonumuza giriyor. Türkiye’nin büyüme vadeden mobil girişimcilerin öyküsü.

mobil girisimcilik

90’lı yılların ortalarından itibaren geleneksel haberleşme araçları değişmeye başladı. Bir zamanlar her şey posta kutusunun içinde yürürken bir anda internetin yaygınlaşmaya, yazılım sektörünün tüm alanlarda kullanılmaya başlamasıyla neredeyse tüm hizmetler internete taşındı. Tabletler ve akıllı telefonlarla hayatımıza gün geçtikçe daha da çok nüfuz etmeye başladı. Zira birkaç sene içerisinde tüm internet trafiğinin yüzde 80 kısmının mobil cihazlar tarafından yapılacağı öngörülüyor.Telefonlarımızı 5 sene öncesine kadar sadece arama ve mesajlaşma amacıyla kullanırken şimdi onlara bakmadan trafiğe çıkmıyoruz. Apple geçtiğimiz günlerde 50 milyarıncı mobil uygulamanın indirildiğini ve aynı zamanda 2013 yılı için 5.1 milyar dolar mobil uygulamalardan hasılat yapıldığını duyurdu. Bu oran Google Play’in yaklaşık 5 katı, indirilen uygulamaların birçoğu da oyun konseptinde. Mobil uygulama pazarından pay kapmak isteyen firmaların bu alana girmesi kaçınılmaz değil mi sizce de?

İBB Trafik kırılma noktası

Düşünün, başarı ile oluşturulmuş İBB Trafik gibi uygulamalarla kullanıcılar, mobil uygulamaların web sitesinden farkını anlamış durumundalar. Dünyadaki akıllı telefon sayısı yüzde 87 penetrasyonla 2 milyara yaklaşırken, Türkiye’de bu rakam yüzde 92 penetrasyon ile 10 milyona yaklaştı. Mobil cihaz yeteneklerinin artması ve 3G’nin yaygınlaşmasıyla mobil teknolojilere (servis ve uygulamalara) odaklanan girişimci sayısında da ciddi bir artış yaşandı. Sadece mobil uygulama pazarının büyüklüğünün 2013 yılının sonunda dünyada 27 milyar dolara ulaşacağı söyleniyor, işte bugünün ve geleceğin girişim alanı olarak ifade edilen mobil girişimcilik, Türkiye’de girişimcilerin en çok tercih ettiği alanlardan biri haline geldi. Özellikle fazla yatırım gerektirmemesi bu girişimi en çok cazip kılan özelliklerden biri. Artık arkadaşlık ağlarından ödeme sistemlerine kadar her yerde mobil teknolojiyi bulmak mümkün. Biz de Türkiye’nin büyüyen ve büyüme vadeden 17 mobil girişimcilik başarı öykülerini, büyüme hedeflerini ve mobil girişimin geleceğine bakış açılarını araştırdık, işte O’nların öyküleri…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu