Bayilik Veren Firmalar

Mastihashop Franchising Veriyor

MastihashopDamla sakızı anlamına gelen Mastiha, ‘Mastihashop’ markasıyla damla sakızı içerikli doğal ürünler satan bir mağaza. Yunanistan, Paris, Ne w York, Dubai, Mekke ve Riyad’dan sonra İstanbul’a ilk mağazasnn açmaya hazırlanan marka, franchising vererek özellikle Ege’de ve sahil şeridinde büyümeyi hedefliyor.

Mastiha yani damla sakızı, Yunanistan’ın Sakız Adası’na ait tedavi edici özelliğe sahip bir reçine. Mastiha ağacı benzer ekolojiye sahip Akdeniz’in diğer bölgelerinde de bulunuyor ama yalnızca Sakız Adası’ndaki mastiha ağaçlarının hava ile teması sonucu damla veya gözyaşı biçimindeki mastiha reçinesi üretiliyor.


Mastiha’yı Roma İmparatorluğu zamanında kadınlar sakız içerikli yüz ve güzellik kremleri olarak kullanmışlar. Sakız Adası’nın Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyetinde olduğu dönemde ise bu madde sultan ile haremi tarafından kullanılmış. 1997’den bu yana Sakız Adası mastihası, Avrupa Birliği tarafından Koruma Altına Alınmış Menşei ürünü olarak tanımlanıyor. Mastihashop ise bu reçineyi asırlık bir süreç ile elle hasat eden Mastiha yetiştiricilerinin tek kooperatifi olan Sakız Adası Damla Sakızı Üreticileri Birliği’nin resmi mağazası ve markası.

İLK MAĞAZA İSTANBUL’A

Yunanistan vatandaşı Yanni Botsaris’in girişimiyle Türkiye’ye getirilen Mastihashop, franchising verecek. Mağazanın içerisinde yüzde 100 damla sakızından üretilen gıda, kozmetik ve yardımcı sağlık ürünleri satılacak.

Mastihashop, şu anda 10 adet mağazasıyla Yunanistan’da, bunun dışında da Paris, New York, Dubai, Mekke ve Riyad’da bulunuyor. Türkiye’de ilk mağazanın Akdenizli AŞ tarafından bu yıl İstanbul’da açılacağını söyleyen Botsaris, Türkiye çapında bazı zincir marketlere ürün vereceklerini, hammaddenin de baharatçılarda satılacağını belirtiyor.

Markayı gerçekten çok iyi temsil edebilecek, Yunanistan’da verilecek eğitimleri ciddiye alarak belirlenmiş kurallara uyabilecek yatırımcılar bulmayı hedeflediklerini ifade eden Botsaris, “İzmir başta olmak üzere Ege Bölgesi ve sahil kentleri ile tüm büyük şehirlerde yatırımcılarla görüşeceğiz” diyor.

İKİ FARKLI KONSEPT

Franchise giriş bedeli olarak 20 bin Euro alınıyor. Bu bedel yatırımcının ve tüm çalışanlarının Türkiye ve Yunanistan’daki eğitimleri gibi konularda kullanılıyor. Botsaris, yatırım maliyetinin mağazanın büyüklüğü oranında değişiklik gösterdiğini belirtiyor. Mağaza konseptlerinden birinde 100 metrekare kafe alanı bulunuyor. Ancak 20 metrekarelik butik bir mağaza açmak da mümkün.Royalty ve servis ücreti, tüm vergiler hariç cironun yüzde 3’ünü oluşturuyor. Aynca cironun yüzde 3,5’i kadar reklam katkı bedeli almıyor. Botsaris, kâr marjının yüzde 100 olduğunu ifade ediyor. Yatırımcıda aranan en önemli özellik ise perakende ve özellikle butik gıda ve kozmetik ürünler konusunda deneyimli olmaları.

İŞİN AYNASI

Uygun yer: ilk etapta İstanbul’da açılacak. İzmir başta olmak üzere Ege Bölgesi ve sahil kentleri ile tüm büyük şehirler hedefleniyor.

İlk sermaye: 20 bin Euro franchise giriş bedeli alınıyor. Toplam yatırım bedeli mağazanın büyüklüğüne göre değişiyor. Ciro hedefi: Mağazanın bulunduğu lokasyona göre değişiyor.

Kâr marjı: Yüzde 100.

Bayilerde aranan özellikler: Perakende ve özellikle butik gıda ve kozmetik ürünler konusunda deneyimli olması şartı aranıyor.

Başvuru için: info@mastihashop.com.tr ya da franchise@mastihashop.com.trBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu