Girişimcilik Haberleri

Lüks siteye melek yatırım aldı

Lüks siteye melek yatırım aldı

Üniversitede okurken lüks segmentte online bir butik olan Alwaysfashion’ı kuran Fatih Çolakel, bu girişimine Haşan Aslanoba’dan melek yatıran aldı. Çolakel, beş yılda 100 milyon TL ciroya ulaşmayı hedefliyor.

fatih colakelHem Türkiye’de hem de dünyada lüks tüketim pazarı genel ekonomiden daha hızlı büyüyor. Çünkü artık fiyat kadar sunulan hizmetin kalitesi, tasanm, satın aldığınız ürünün her yerde ve herkeste bulunmaması ve alışveriş deneyimi gibi faktörler de müşteri tercihlerinde önemli bir yer tutuyor.

Türkiye’de lüks tüketim pazarının büyüklüğü yıllık 10 milyar dolan geçmiş durumda. Bu pazardaki büyüme yıllık yüzde 40-50 arasında seyrediyor. Bu büyüme ise lüks segmentinde yeni girişimlerin önünü açıyor.


İşte bu girişimlerden biri olan Alwaysfashion, müşterilerine lüks deneyimini yaşatmayı hedefleyen ve lüks algısını sahiplenen, hem yurtiçine hem de yurtdışma hizmet verebilen bir online butik. Site, geçtiğimiz aylarda Haşan Aslanoba’nın sahibi olduğu Aslanoba Capital’den melek yatırım aldı.

ÜNİVERSİTEDEYKEN KURDU

2008 yılında kumlan site, Fatih Çolakel’in girişimi. Fatih Çolakel, 1985 doğumlu bir girişimci. Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü mezunu. Üniversitede okurken bir taraftan da tekstil sektöründe faaliyet gösteren aile şirketinde çalışan Çolakel, var olan e-ticaret sitelerinin indirim odaklı siteler olduğunu görür. Bunun üzerine, lüks alışveriş deneyimini internete taşımaya karar verir.

Alwaysfashion, portföyüne seçkin markaları ekleyerek zenginleştiriyor. Portföyünde Molu, Tag Heuer, Alessi, Luxuria, Faberge, Godiva, Vakko Çikolata gibi prestijli markaların da arasında bulunduğu 100’den fazla marka yer akyor. Öne çıkan ürün kategorileri ise saat, mücevher, takı, aksesuar, ev dekor ve gurme. Çolakel, “Yakın zamanda güzellik kategorimizi de oluşturmuş olacağız” diyor.

100 MİLYON TL CİRO HEDEFLİYOR

Şu anda sitenin aylık ziyaretçi sayısı 100 bini geçmiş durumda. Diğer bir deyişle günlük 3-4 bin arasında ziyaretçisi bulunuyor. Butik bir anlayışla müşterilere hizmet verdiklerini ve 2 bin TL’lik bir sepet ortalamasına sahip olduklannı belirten Çolakel, 2013 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 350 oranında büyüme sağladıklarını ifade ediyor. Satış hacminin üçte birini yurtdışı satışlarının oluşturduğuna dikkat çeken Çolakel, şöyle devam ediyor:“2014 yılında 2013 yılına oranla yüzde 300 büyüme sağlamayı hedefliyoruz. Şu ana kadar da bu hedefi karşılayacak bir büyüme sağladık. Şu anki büyüme hızımızı, Türkiye’de e-ti-caretin ve özellikle lüks pazarın gelişimini ve yurtdışı satış potansiyelimizi göz önüne alarak yaptığımız plandaki hedefimiz ise beş yılm sonunda yıllık 100 milyon TL satış hacmine ulaşmak.”

“Müşterimiz sadık ve aktif’

Fatih Çolakel, Haşan Aslanoba’nın Alwaysfashion’da potansiyeli yüksek bir iş fikri ve sağlam bir iş modeli gördüğünü söylüyor. Çolakel, Türkiye’de daha önce denenmemiş bu iş modelinin hem yurtiçinde hem de dünyada yüksek potansiyele sahip olan lüks tüketicisini hedeflediğini belirtiyor. Amaçlarını ‘lüks denilince akla gelen ilk online marka olmak’ olarak ifade eden Çolakel, “Müşteri profilimizi genel olarak A plus ve A müşteri segmentleri oluşturuyor diyebiliriz. Müşterilerimizin yüzde 60’ı kadın, yüzde 40’ı ise erkek. Çok sadık ve aktif bir üye kitlemiz olduğu için, lüksü bir hayat tarzı haline getirmiş, stil sahibi insanlar olduklarını rahatlıkla söyleyebilecek kadar tanıyoruz onları” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu