Girişimcilik Haberleri

Kuzzum Çocuk Takip Sistemi Geliştirdi

Çocukları Takip Eden Cihaz Geliştirdi

4-11 yaş arası çocukları takip eden bir cihaz olan Kuzzum, iki Türk mühendis tarafından geliştirildi. Teknoloji marketlerinde satışa sunulmaya hazırlanan cihaz için Anadolu genelinde de bayilik yerilmesi hedefleniyor.


Çocuk takibine odaklı olarak çıkarılan Kuzzum Takip Sistemleri, gitgide artan çocuk kayıplarının önüne geçmek için başlatılan bir girişim.

Deneyimli iki Türk mühendisi tarafından kurulan Kuzzum Çocuk Takip Sistemi, anne ve babaların çocuklarını takip etmelerini sağlıyor. Cihazın içindeki sim kart sayesinde ebeveynler çocuklarıyla konuşabiliyor, haritadan nereye gittiklerini görebiliyorlar. Anahtar teslim, tak çalıştır kon-septindeki Kuzzum Çocuk Takip Sistemi’ni geliştiren şirketin kurucu ortaklan ise Haluk Gökçe ve Banş Dur…

Kuzzum

Bu cihaz, Barış Durun çocuklarının güvende olmasını istemesiyle ortaya çıktı. Sistemi ilk deneyen ise Dufun 6 yaşındaki kızı Zeynep oldu. Barış Dur ve eşi, bu sistemi kullandığında kızlarında bir tuşla kendilerine ulaşmasının yarattığı güveni de gözlemlediler. Bu denemeler sırasında pedagogların da görüş ve izlenimlerini aldılar. Pedagoglar, çocuğun anne ve babadan uzak kaldığı zamanlarda kendini güvende hissetmesi için bu tür cihazların önemli bir etken olduğunu belirttikten sonra cihazı yurtdışında üreterek Türkiye pazarına sundular.

HEDEF 4-11 YAŞ

Kurucu ortaklar Haluk Gökçe ve Banş Dur iki mühendis… Biri elektrik-elektronik, diğeri bilgisayar mühendisi olan girişimciler, bu cihazı 4-11 yaş aralığındaki çocuklar için geliştirdi. Çözüm, sistem ve hizmetin yüzde 75’inin tamamen Türk mühen- dişlerinin çalışmasıyla ortaya çıktığını ifade eden Dur, sadece takip cihazının ithal olduğunu vurguluyor.Ürünün dokuz aylık bir çalışmanın sonucu olduğunu söyleyen Dur, cihaz hakkında şu bilgileri veriyor: “Cihazın üzerinde iki adet tuş bulunuyor. Çocuk örneğin bir numaraya bastığında annesini, ikinci numaraya bastığında babasını arayabiliyor. Anne ve babası dışında hiç kimse çocuğu dışandan arayamıyor. Çocuk harita üzerinden de ebeveynleri tarafından takip edilebiliyor. Anne ve baba günlük rapor alabiliyorlar. Turkcell ile işbirliği yaptık. Cihazın fiyatı 499 TL. Aylık 250 MB internet ve 50 dakikalık konuşma paketi ile satışa sunuluyor. Yakın zamanda cihazı Türkiye’nin en büyük iki teknoloji marketinde satışa sunacağız.”

MELEKLERLE GÖRÜŞÜYOR

2015 yılında 12 bin adet satış hedeflediklerini kaydeden Dur, melek yatırımcılarla da görüşmelere başladıklarını belirtiyor. Ürün için Anadolu genelinde bayilik vereceklerini söyleyen Dur, yüzde 25’lik kâr marjı sunduklarını sözlerine ekliyor. Ürünün kısa süre sonra ihracatına da başlaya-caklannı vurgulayan Dur, “ABD’de bir ofis açacağız. Azerbaycan’ın en büyük teknoloji şirketlerinden biriyle işbirliğimiz gündeme gelebilir. Ayrıca okullarla da görüşmelerimiz başladı. Okullar genelinde de cihazın kullanımını yaygınlaştırmayı hedefliyoruz” diyor.

Girişimcilere yarışma daveti

Boğaziçi Üniversitesi işletme ve Ekonomi Kulübü tarafından Aktif Bank sponsorluğunda düzenlenecek olan EnterPrize Girişimcilik Yarışması, genç girişimcilere iş fikirlerini hayata geçirme şansı sunuyor. Son katılımı 15 Aralık olduğu yarışma boyunca çeşitli eğitimlerden geçerek mentorluk desteği alacak olan gruplar arasından dereceye girenler, maddi ödülün yanı sıra melek yatırımcılardan projelerinin hayata geçmesi noktasında yatırım alma fırsatı da bulacak. Türkiye’nin dört bir yanından lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin beş farklı kategoride iş fikirlerini sunduğu yarışmada ilk değerlendirme sonucu seçilen gruplar, 20-21 Aralık tarihlerinde düzenlenecek olan Girişimcilik Zirvesi’ne katılmaya hak kazanacak.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu