Bayilik Veren Firmalar

Kuru temizlemede franchise fırsatı

Kuru temizlemede franchise fırsatı

Dry İstanbul, ürün toplama merkezi, ütü evi, geniş kapsamlı mağaza gibi farklı konseptlerde franchise veriyor. Franchise’lara açıldıkları günden itibaren kapasitelerinin yüzde 30’u kadar müşteri aktarımı sağlanıyor.


Kuru temizleme, her geçen yıl büyüyen bir sektör. Bunun nedenleri arasında sektördeki değişim, tüketici bilincinin gelişmesi, turizm sektöründe hızla artan yatırımlar, tekstil ürünlerindeki çeşitlilik ve özelliklerinin gelişmesi, kentlerdeki yoğun yaşam koşullan ve kadınların çalışma hayatında daha fazla yer alması sayılabilir.

Sektörde 60’a yakın büyük firma faaliyet gösteriyor. Bu sayı irili ufaklı işletmelerle birlikte ise binleri buluyor. Sektörün büyüklüğü yaklaşık 750 milyon Euro’ya ulaşmış durumda. Bu ciroya kurumsal müşterilere verilen hizmetler de dahil.

Dry İstanbul

FUARDA GÖRÜCÜYE ÇIKACAK

İstanbul’da günde 30 bin kişinin kuru temizleme hizmeti aldığı ve yaklaşık 300 bin parçanın işlem gördüğü tahmin ediliyor. İstanbul nüfusuna oranlandığında kuru temizlemede potansiyelin sadece yüzde 10-20 seviyelerinde olduğu tahmin ediliyor. Buradan yola çıkarak sektörün gelişmeye çok açık olduğunu söylemek mümkün.

HS Group bünyesinde 2010 yılında Kurulan Dry İstanbul, İstanbul’da Anadolu ve Avrupa yakalarındaki iki üretim ve servis merkeziyle kapıdan kapıya 40 aracıyla hizmet veriyor. Dry İstanbul, Türkiye’de ilk kez mağazasız online işletim modeliyle kuru temizleme yıkama, ütüleme ve mite temizliği hizmetini de sunuyor.

İlk kez ‘Bayim Olur Musun’ fuarında genç girişimcilere ve sermaye sahiplerine franchise verecek olan Dry İstanbul, standı ziyaret eden girişimcilere ellerindeki sermayeye göre farklı iş modelleri ve fırsatlar sunacak.

Dry İstanbul Genel Müdürü Kubilay Çil, franchise’lann açıldıkları gün itibariyle kapasitelerinin yüzde 30’u kadar müşterileri hazır olarak faaliyete başlayacaklarını söylüyor. Çil, Dry İstanbul tarafından yapılacak olan tele satış ile sürekli yeni müşterilerin yaratılması, 7/24 çağrı merkezi hizmeti, alt acente açma yetkisi, eğitim gibi desteklerle kârlı bir model sunduklarını belirtiyor.

FARKLI KONSEPTLER

2015 yılı sonuna kadar 100 adet franchise verilmesi planlanıyor. Başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’de hizmet verilmesi hedefleniyor. Ürün toplama merkezi, ütü evi, geniş kapsamlı mağaza gibi farklı konseptlerde franchise veriliyor. Türlerine ve üretim kapasitelerine göre 30 ile bin metrekare arasındaki şubeler bu iş modeli için uygun görülüyor.

Franchise giriş bedeli, 15 bin ile 50 bin TL arasında değişiyor. Toplam yatınm maliyeti, 70 bin ile 200 bin TL arasında. Aylık cironun yüzde 8’i kadar da royalty bedeli almıyor.Aylık cirolar, ürün toplama merkezi, ütü evi, geniş kapsamlı mağaza konseptlerine göre değişiyor. Minimum yüzde 30 kâr marjı hedefleniyor.

Bayilerde aranan özellikler, bu iş modeline uyum sağlamak, müşteri memnuniyetini esas almak olarak sıralanıyor.

İŞİN AYNASI

Uygun yer: Türkiye geneli.

İlk sermaye: Konsepte göre 70 bin ile 200 bin TL arasında.

Ciro hedefi: Konsepte göre değişiyor.

Kâr marjı: Minimum yüzde 30.

Bayilerde aranan özellikler: Bu iş modeline uyum sağlayacak, müşteri memnuniyetini esas alan ve kazan kazan ilkesi ile çalışacak iş ortakları aranıyor.

Başvuru için: 444 14 53 ya da info@dryistanbul.com.tr3 Yorum

 1. merhaba, kuru temizleme de gerçekten marka olmuş isimlerle çalışmak bence çok önemli, ama şuda var kuru temizleme portalından size yakın firmayı bularak zaman kaybetmeden servis çağırabilirsiniz. Mesela örnek adamlar yapmış, http://www.kuru-temizleme.com bence sıradan siteler gibi değil kimi istersen onla iletişim kurabiliyorsun.

 2. Hasan Yılmaz Bey,
  Çok iyi araştırmak çok çok önemli. O kadar önemliki, iyi araştırmadan ve analiz etmeden bir konuda yorum yaparsanız konuyu elinize yüzünüze bulaştırabilirsiniz.
  Başlangıçta %30 hazır müşteri veriyor Dry İstanbul ancak hiçbiryerde maliyetin %60 ını karşılar demiyor. Diğer söylediklerinizde kötü zandan ibaret.
  Sanırım rakip firmadansınız çünkü yazdıklarınızın hangi saçmalığına cevap vereceğimi bilemedim.
  Ancak gerçekten cevap arıyorsanız lütfen bize ulaşın. En azından yanlış anladıklarınızı düzeltiriz.
  Firmaları karalamak çok kolay.
  Eğer sizin dediğiniz kadar saçma bir sistemi satışa koyacak kadar akılsız isek bu firmada çalışıyor olmamamız lazımdı. Lütfen bilgi almak isteyenler http://www.dryistanbul.com sitesini ziyaret ederek bizimle irtibat kursunlar ve gerçekten araştırsınlar.

 3. Dry İstanbul bayiliğinde %30 müşteri garantisi bonus gibi lanse ediliyor fakat aslında %30 Dry İstanbul’a verilen bedava hizmet… yani taşeronluktan ibaret. Bunun hiçbir getirisi yok. Yaklaşık 120.000 TL yatırım yapıyorsunuz , Dry İstanbul’un taşeronu oluyorsunuz.ilk 4 ay yaklaşık 20-30 bin daha cepten yiyorsunuz. %30 müşteri 120 bin TL yatırarak açtığınız dükkanın sabit giderlerinin %60 ını karşılıyormuş diyorlar. Bırakın para kazanmayı sabit giderlerinizi bile karşılamıyormuş..Özetle ; 120 bin ile Dry İstanbul toplama merkezi açıp Dry İstanbul’a hizmet veriyorsunuz. Bunun karşılığında 150 bin harcayıp 1 TL kazanamıyorsunuz….

  Buna benzer toplama merkezini Dry Türk te 25 Bine açabilirsiniz.Ya da çevrenizdeki küçük veya orta ölçekli kuru temizlemeciler ile anlaşıp esnaf usulü çözebilirsiniz. :

  Dry İstanbul için Maliyetler Şöyle

  35.000 Franchise Bedeli
  8.000 Yazılım v.s
  35.000 Dekorasyon (35 m2 dükkan için.. 1.000TL /m2 ..makina veya ekipman yok. Nasıl bir dekor yapacaklar çok merak ediyorum .Swarowsky taşla mı süsleyecekler acaba? Bir bayi açarlarsa gerçekten görmek istiyorum… Bu arada yıkama makinesi 18.000 TL :)))
  8.000 v.s giderler falan (Detayı unuttum zira sizden 120.000 yatırım yapmanızı talep ederken herhangi franchise dosyası falan vermiyorlar … gayri ciddi geldi bana:)

  Buraya kadar 86.000 oldu mu?

  Bunlara ek 2 adet toplama aracı istiyorlar (34.000 TLcivarı) .. Fakat bunu yatırımdan saymıyorlarmış. Çünkü sistemden çıkarsan bu araçları satabilrmişsin :)))

  Toplam 120 bin. Ödeyip açana hayırlı olsun .Bol kazançlar…

  Bu paralara full ekipmanı ile kuru merkezi açabilirsiniz. Örneğin; Dry clean express ve Hoffman’ da yaklaşık 40.000 Euro (120.000 TL ) makina gideri.20-30 bin franchise istiyorlar. Dry Türk te Total 90 bine yerli makinalarla bu işe girebilirsiniz. Fakat bu alternatiflerde küçük çaplı kuru temizleme fabrikan oluyor.

  Türkiye’deki ticaret sistemini anlayamadım ama bence en akıllıcası iyi araştırmak 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu