Girişimcilik Haberleri

Kurthan Tarakçıoğlu, melek yatırımcılığa iyice ısındı

kurthan tarakciogluHyundai otomobillerini en çok satanlar listesinin başına yazdıran yöneticiydi. 2011’de profesyonelliğe veda eden Kurthan Tarakçıoğlu, melek yatırımcılığa iyice ısındı. Daha önce iki şirkete yatırmı yapan Tarakçıoğlu, geçen haftaki Otoneo yatıranıyla birlikte şirketleri üçledi. Tarakçıoğlu’nun yatırım yaptığı şirketler, otomotiv sektörüne yönelik hizmet veren internet siteleri.

Otomotiv sektörünün önemli profesyonellerinden Kurthan Tarakçıoğ-lu’nun 2011 ’de Isotlar Group’tan ayrıldıktan sonra ne yapacağı merakla bekleniyordu. Uzun süre Hyundai’de çalışan, bu şirketi tarihinde ilk kez pazar lideri yaptıktan sonra 2010’da görevinden ayrılan Tarakçıoğlu, kısa süren bir İsotlar macerası yaşadı ve ardından kendi işini yapma kararı aldı.


KT Danışmanlık şirketini kurarak otomotiv sektörüne danışmanlık vermeye başlayan Tarakçıoğlu, bir taraftan da melek yatırımcılığa iyiden iyiye ısınıyor. Otomotiv sektörüne yönelik kurulan girişimlere yatırımcı olan Tarakçıoğlu, geçen hafta start alan son yatırımı Otoneo ile yatırım yaptığı şirketleri üçledi.

İLK YATIRIMDAN KAZANDI

Tarakçıoğlu’nun bu alandaki ilk yatırımı parçadeposu.com olmuştu. Tüm markalara uygun fiyatlı orijinal yedek parça tedariği yapan ve 2012’de kurulan şirket bir B2B sitesi. Parçadeposu.com’un bağımsız tamircilere hizmet veren bir platform olduğunu söyleyen Tarakçıoğlu, Türkiye’de 1000 tane yetkili servis varken, 15 binin üzerinde bağımsız tamirci olduğunu dile getiriyor ve bu alanda önemli büyüme fırsatlarının olduğuna dikkat çekiyor.

Zaten bu fırsatın sonucu olarak da, parçadeposu.com yaklaşık üç hafta önce 212 Venture Capital’dan yatırım aldı. 212 Venture Capital, şirketin yüzde 20’si için 500 bin dolar yatırım yaptı. Böylelikle Tarakçıoğlu ilk yatırımında şirketini büyütüp hisse satmayı başarmış oldu. Bu yatırımla birlikte bir yıl içinde şirket büyüklüğünün ikiye katlanması hedefleniyor.

YİNE OTOMOTİV ALANINDA

Tarakçıoğlu’nun ikinci girişimi ise otoredi.com oldu. Günlük oto kiralama pazarında ciddi bir boşluk olduğunu söyleyen Tarakçıoğlu, yerli ve yabancı oyuncularla işbirliği yaparak müşterilere en doğru hizmeti vermek istediklerini dile getiriyor.Tarakçıoğlu’nun en son yatırımı ise www.otoneo.com oldu. Tarakçıoğlu, bu yılın başında kurulan şirkete geçtiğimiz hafta yatırım yaptı ve böylelikle melek yatırımcı olarak girdiği şirket sayısını üçe çıkardı. Otoneo, Türkiye’nin her yerinden müşterilerine hızlı ve güvenli online sıfır otomobil satın alma hizmeti vermeyi amaçlıyor. “Yıllardır çevremden bana ‘Sen bilirsin, hangi otomobili alsam?’ sorusu gelir. Bende onlara bütçelerini, ihtiyaçlarını, otomobilden neler beklediklerini sorarım. Sonra ‘Peki indirim alabileceğimiz bir yer var mı?’ diye sorarlardı. Bu aslında geniş bir kitlenin problemi. İşte Otoneo bu amaçla kuruldu” diyen Tarakçıoğlu, bayilerle yaptıkları özel anlaşmalar gereği müşterilere sıfır otomobilde en iyi fiyatı vereceklerini söylüyor.

Şu ana kadar hep otomotiv alanındaki şirketlere yatırım yapan Kurthan Tarakçıoğlu, farklı sektörlere açılacağının da sinyallerini veriyor. Çok büyük bir fırsat karşısına çıkmadığı takdirde bu yıl başka yatırım yapmayı düşünmeyen Tarakçıoğlu, bir taraftan da danışmanlık işini büyütecek hamleler yapıyor. Otomotiv sektöründe yönetim bilgi çözümleri alanında uluslararası bir oyuncu olan Sophus3’ün temsilcisi olan Tarakçıoğlu, ayrıca Total’in eski pazarlama müdürü Ercan Tavukçu ile birlikte MOVE Business Assitance ismiyle bir pazarlama iletişimi ajansı da kurdu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu