Girişimcilik Haberleri

Kadın girişimcilere 8 ayda 100 milyon TL kredi vereceğiz

Kadın girişimcilere yönelik sunulan hizmetlerde Garanti Bankası’nın ayrı bir konumu var. Ekonomist dergisiyle birlikte 8’inci yılma giren Kadın Girişimci Yarışması, bu farkmdalığm önemli bir parçasını oluşturuyor. Ayrıca kadın girişimcilere yönelik ilk kredi uygulamaları da Garanti’ye ait.

nafiz karadereGaranti Bankası KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, geçen hafta Garanti Bankası’nm Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ile birlikte düzenlediği basın toplantısında basın mensuplarıyla bir araya geldi. IFC, Garahti Bankası’nın kadın girişimcilere sunduğu bankacılık hizmetlerini bir vaka çalışması altında toplayarak, uluslararası arenada örnek gösterdi. Kadın girişimciliğine yönelik özel çalışmalar yapmak, bu konuda yenilikleri takip etmek isteyen bankalara ihraç edilecek çalışma, şimdiden Garanti Bankası’mn Romanya’daki iştiraki ile İspanyol ortakları BBVA tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Karadere, toplantıda yaptığı konuşmada, bu yıl Romanya’da 6-7 şube açacaklarını da iletti.

Nafiz Karadere, iş sahibi kadınlara ve hakim ortağı kadın olan firmalara bugüne dek 2 milyar TL finansman sağladıklarını belirtirken, kadın girişimcilere bu yıl sonuna kadar 100 milyon TL kredi vereceklerini söyledi. Karadere, “Yıl sonu itibariyle 2,1 milyar TL krediye ulaşmış olacağız” dedi.


Arkadaşımız Kıvanç Özvardar, toplantı öncesinde Nafiz Karadere ile sohbet etme olanağı buldu. Malum, iç talebin daraldığı, ekonomide büyümenin motorunun ihracatın olmasının beklendiği bu yıl, KOBİ bankacılığı bankaların en çok odaklandıkları alan. Karadere’ye göre hem KOBl’ler hem de bankalar için zor bir yıl yaşanıyor. Karadere, şunları söylüyor:

“KOBİ’lerin sıkıntıları var. Bankacılık sektöründe kârların yüzde 15-20 düşeceğini aylar öncesinden söylemiştik. Sağduyulu olmak zorundayız. Seçim öncesinde ‘Seçimi atlatalım, kur düşsün’ deniyordu. Kur düştü, şimdi de faizin düşmesi bekleniyor. Takipteki krediler artabilir. Biz de banka olarak önlem almaya çalışıyoruz. Takipteki kredilerimizi nasıl daha kısa sürede tahsil edeceğimiz üzerine Morgan Stanley ile bir çalışma yürütmeye başladık.”Toplantıda IFC’nin Doğu Avrupa ve Asya KOBİ Bankacılığı Direktörü Ulugbek Tilyayev ise 2008 krizinden en az etkilenen, sağlam yapısını koruyan Türk bankacılık sektörüne olan güvenlerinin altını çizdi. Tilyayev, Garanti Bankası’nın kullanılmayan bir pazar potansiyelini değerlendirdiğini söyleyerek, kadınların bankalarına sadık olduğunu, buna karşılık erkeklerin 4-5 banka ile çalıştıklarını ifade etti. Tilyayev, dünyada kadın girişimcilerin bankacılık faaliyetlerini uluslararası arenada yürüten “Global Banking Alliance for Women” girişimine vurgu yaparak, “Kadınlar pozitif ayrımcılık değil, eşitlik istiyor. Bankacılıkta da özellikle 2008 krizi sonrası yükselen yeni trendler, daha eşitlikçi ve sosyal politikaları göz önüne alan finansman ve hizmetler bütünü” diye konuştu.

IFC’nin Avrupa ve Orta Asya Finansal Kurumlar Direktörü Ed Strawderman’a da kârlılık düşüşü ve risk yönetimi anlamında zorluklarla karşı karşıya olan Türk bankacılık sektörüne ilişkin değerlendirmelerini sorduk. Strawderman, “Türk bankacılık sektörünün sağlam yapısına güveniyoruz. Türkiye’ye yatırım yapıyoruz. Güvenimizin en büyük göstergesi bu” diyor.Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu