Girişimcilik Haberleri

Kadın girişimciden baby shower konseptli e-ticaret sitesi

Kadın girişimci Elif Ceylaner Aydemir, genellikle ABD’den bildiğimiz baby shovver yani bebek doğmadan önce bebeğin ihtiyaç listesini oluşturarak bunu sevdikleriyle paylaşma kavramını internete taşıdı, bebegiminlistesi.com’da bebek odasından kıyafetlere, bebek arabası ve oto koltuğundan oyuncaklara, doğum hastane çantasından anne ve bakım ürünlerine kadar geniş bir ürün gamını bulmak mümkün.


ABD’de yaygın olarak yapılan baby shovver partileri, yılda yaklaşık 1,4 milyon bebeğin dünyaya geldiği Türkiye’de de yavaş yavaş önem kazanmaya başlıyor. Türkiye’de hem bebek ihtiyaç listesi oluşturacak hem de baby shovver partisi yapabilecek firma olmadığını fark eden bebegiminlistesi.com, bu açığı gidermek adına Türkiye’nin ilk ve tek baby shovver konseptli e-ticaret sitesini hizmete açtı.

Elif Ceylaner Aydemir

Annelerin tüm ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan bebegiminlistesi.com, dünyaca ünlü markaları tek platformda buluşturuyor. Sitede bebek odasından kıyafetlere, bebek arabası ve oto koltuğundan oyuncaklara, doğum hastane çantasından anne ve bakım ürünlerine kadar geniş bir ürün gamını bulmak mümkün.

Sitenin kurucusu Elif Ceylaner Aydemir, girişimci kimliğinden önce uzun yıllar özel sektörde insan kaynakları yöneticiliği yaptı. Sitenin kurulma fikri ise şöyle doğmuş: Bir arkadaşı bir Amerikan dizisi izlerken dizide yer alan bir karakteri bebek mağazasında, elinde bir barkod okuyucu cihaz ile mağazadaki ürünleri tararken görüyor ve ne olduğunu merak ediyor. Amerika’ya gittiği zaman, bunun ne olduğunu araştırıyor. Dizideki karakterin kendisi için bebek hediye listesi oluşturduğunu öğreniyor. Seyahat dönüşü Aydemir ile paylaştığında bu sistemi Türkiye’ye getirme fikri oluşuyor ve Ocak 2014’ de de sitemiz hizmete açılıyor.

Liste kaydı yapılıyor

Sitede işleyiş ise şöyle: Anne adayı kendisine bir liste kaydı yapıyor. Bu kayıtta anne öncelikle kendisi ve bebeği ile ilgili bilgileri giriyor. Anne böylece kendisine bir baby shovver kaydı oluşturmuş oluyor. Daha sonrada sitede yer alan markaların ürünlerinden istediği ürünleri listesine ekliyor. Anne internet sitesinden listesini “Paylaş” butonlarına basarak Facebook, Tvvitter gibi popüler sosyal mecralarda ve ayrıca e-ma-il ile hızlıca paylaşabiliyor. Annenin hediye listesinin sayfa linki Facebook ve Tvvitter üzerinden ulaşılabilir duruma geliyor.

Facebook ve Twitter’dan veya e-mailden görünen linklere basılınca annenin yakınları ve arkadaşları, annenin hediye listesine ulaşıyor. Bu listede beğendiği ürünü satın alıyor. Satın alınan hediye, listeden düşerek, satıldı olarak işaretleniyor. Böylece anne ve herkes listeden satın alınan ürünleri anında görebiliyor.

Bin üyeye ulaştı

Anne adaylarının siteye oldukça ilgi gösterdiğini söyleyen Ceylaner, şu anda üye sayılarının bini geçtiğini ve gün geçtikçe üye sayılarının arttığını belirtiyor. Hedeflerinin yılsonunda üye sayılarını 3 bine getirmek olduğunu iı ifade eden Ceylaner, bu rakam içerisin-de baby shovver hediye listesi oluşturan | sayıyı da artırmayı planladıklarını kay-dediyor. Ceylaner, şunları söylüyor: “Hem I anneler hem de annelere hediye alacak | kişiler tarafından aldığımız tepkiler çok | güzel. Her gün onlarca anne sitemizden | liste oluşturuyor ve bu sayı her geçen gün 1 artıyor. Markalara olan ilgi de çok fazla. Hem kalite hem çeşit açısından belli bir S::S:K:: seçiciliğimiz olduğu için ve bazen çoğu yerde göremedikleri ürünleri anneler sitemizden kolaylıkla bulabildikleri için annelerin göstermiş olduğu ilgiden gayet memnunuz.”

Bir yaşına kadar anneye destek

Türkiye’de baby shower algısının sadece partiyle sınırlı olduğunu belirten Ceylaner, bu partileri organize eden şirketlerin kişiye özel parti organizasyonunu bütçeye bağlı olarak değişen içeriklerde yaptığını söylüyor. Ceylaner, şöyle devam ediyor:“Liste-oluşturma ise son derece zor yöntemlerle sadece tek bir mağazaya bağlı kalınarak yapılabiliyor. Ancak işleyiş anneye yardımcı olmaktan çok uzak, bilakis bayağı yorucu oluyor. Dolayısıyla tam anlamıyla işleyen sadece bir alışveriş sitesi olmaktan çok, yaşayan bir platform yaratarak, bebeğin doğumundan 1 yaşına kadar geçen süre içinde anneye destek olacak bir zemin yaratıyoruz. Bu konuda da fazlasıyla destek görüyor ve olumlu eleştiriler alıyoruz.”

Yeni projeler yolda

Hedeflerinin öncelikle anne ve anne adaylarına hamilelik öncesi hediye listesi ve baby shovver partisi yapmaya daha fazla teşvik etmek ve liste oluşturmanın faydalarını anlatabilmek olduğunu vurgulayan Ceylaner, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Bu süreçte anne ve anne adayına verebileceğimiz hizmet ve ürün çeşitliliğini her geçen gün daha da artırmak ve çeşitlendirmek istiyoruz. Önemli olan anne ve anne adaylarının sitemize girdiklerinde her türlü ihtiyacına cevap vermek, hem liste hem de baby shovver partisini eksiksiz yapabilmesini sağlamak. Anneleri ve anne adaylarını bu süreçte memnun etmek ve onları yormadan, hızlı bir şekilde hayatlarını kolaylaştırmak istiyoruz. Bebek sektörüne yönelik yeni projelerimiz var. İlerleyen zamanlarda bunları paylaşacağız.”

Anne adayının hayatını kolaylaştırıcı, modern ve kolay alışveriş yapabileceği, bunların yanı sıra ihtiyaca yönelik bir internet alışverişi imkanı sağladıklarım belirten Ceylaner, anne adayının hızlıca listesini Facebook, Tvvitter ve e-mail ile paylaşmasıyla birlikte geriye listeden hediyeleri almak ve anne adayına hediye etmek kaldığım kaydediyor. Bunun hediye alan ve hediye veren için de avantajlı bir durum yarattığım bildiren Ceylaner, “Anne adayı öncelikle doğru hediyeler ile gerçekten ihtiyaçlarını karşılıyor, hediye alan kişi de doğru hediyeyi almanın keyfini yaşıyor. Ne alsam derdinden kurtuluyor. Bunun yanında bebek bekleyen anneye istediği renk tema ayrıcalıklarıyla stresten uzak, kolay ve zevkli bir baby shovver partisi yapmasını, mekan ve ikramlıklarmı seçmesini sağlıyoruz” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu