Girişimcilik Haberleri

İş fikrini Sex and the City dizisinden aldım

Bebegiminlistesi.com’un kurucusu Elif Ceylaner Aydemir, Türkiye’de çok başarılı kadın girişimciler olduğunu belirterek “Benim gibi girişimci kadınlarla iş yapıyorum. Bu bana gurur veriyor” diyor.

Elif Ceylaner AydemirElif Ceylaner Aydemir, çiçeği burnunda bir kadın girişimci. Ocak ayında kurduğu Bebegiminlistesi.com tüm anne, anne adayları ve anne yakınlarına hitap ediyor. Fikir Amerikalıların meşhur dizisi Sex And City dizisinden… Bebegiminlistesi.com, bebekler için hediye ya da ihtiyaç listesi oluşturuyor. Aydemir, “Böyle bir hizmetin Türkiye’de olmasının büyük kolaylık olacağı düşüncemiz bizi bu noktaya taşıdı” diyor.

Bir girişim kurmayı üstelik dijital dünyada bu fikri gerçekleştirmeyi nasıl düşündünüz?


Amerikalılann meşhur dizisi ‘Sex and the City dizisinden aldım. Charlotte karakterini bebek mağazasında, elinde bir barkod okuyucu ile bebek ürünlerini tararken görüyor ve ne olduğunu merak ediyor. Daha sonra Amerika seyahatinde Charlotte’un kendisi için bebek hediye listesi oluşturduğunu öğreniyor. Bunun sonrasında böyle bir sistemi Türkiye’ye getirme fikri oluştu bende. Hamilelik dönemimde ben de bebeğim için kendime bir ihtiyaç listesi yapmak istedim. Her şey epey bir zordu. Bu yüzden böyle bir hizmetin Türkiye’de olmasının büyük kolaylık olacağı düşündüm.

Kadın girişimci olmanın zorluklarını yaşadınız mı?

Çok büyük zorluklar yaşamadım. Ama evli ve çocuklu bir kadın olma durumum, zaman zaman erkeklere kıyasla iş yoğunluğumu artırmıyor değil. Hem iş hayatında hem ev hayatında aktif sorumluluk almak zaman zaman tüm enerjimi sadece işime yönlendirmemi engelleyebiliyor.

Türkiye’de kadın girişimci olmanın zorlukları nelerdir?

Belki benim büyük bir şehirde yaşayıp büyümem, ailemin özellikle de eşimin bana her konuda destek vermiş olması, kadın girişimci olarak çok fazla zorluk yaşamamamı sağlamış olabilir. Lâkin daha küçük şehirlerde, ataerkil bir düzende kadınların girişimci olmasının önünde daha fazla engeller olabileceğini düşünüyorum.Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu