Girişimcilik Haberleri

Insider, Yazılımını Dünyaya Satıyor

Yazılımını dünyaya satıyor

Galata Business Angels’ın (GBA) en başarılı yatırımlarından biri olan Insider, ‘Hizmet Olarak Yazılım’ hizmeti veriyor. Uygulamalarıyla Mavi.com’un satışlarım yüzde 64 artıran bu girişim, Türkiye, Ingütere Rusya ve Fransa’daki başardı adımlarından sonra Ortadoğu ve Doğu Avrupa pazarlarma açılıyor.


Insider, dünya e-ticaret ve internet yayıncılığı sektörünün gittiği nokta olan ‘kişiye özel web sitesi’ ihtiyacını karşılayan bir hizmet. Kullanıcı davranışlarını belirleyen, belirlediği bu davranışlara göre arka planda çalışan akıllı algoritmalar ile kullanıcıyı hızlı bir şekilde satın almaya yönlendiren, bulut tabanlı ve internet sitesi üzerinde çalışan Insider’ın yaratıcıları ise üç girişimci.

Insider

Hande Çilingir, Serhat Soyuerel ve Mehmet Sinan Toktay’ın bu girişimi 400 bin TL’lik ilk melek yatırımını Galata Business Angels’tan aldı. Geliştirdikleri teknolojinin Türkiye’de bir ilk olması nedeniyle TÜBİTAK’tan da teşvik aldıklarını söyleyen Çilingir, geçen mayıs ayında ise İngiltere ve Rusya açılımlannı gerçekleştirdiklerini belirtiyor. Örneğin, Mavi.com’da yapılan bir çalışmada, sadece bir günlük Insider kampanyası ile tüm site satış dönüşümünde yüzde 64’lük artış yaşanmış. Takip eden hafta boyunca etkisini sürdüren kampanya, site gelirlerinde bir önceki döneme göre yüzde 67 büyüme yaratmış.

Bu açılım başarılı bir şekilde ilerlediğinden, yurtdı-şında hızlı büyümek adına kısa süre önce ikinci tur yatırımı aldıklarını ifade eden Çilingir, “Bu ikinci tur yatırımımız ile yılın ikinci yarısından itibaren Ortadoğu ve Doğu Avrupa pazarlarma açılmayı hedefliyoruz” diyor.

ALTINA HÜCUM

Tamamı teknolojik uygulamaları Software as a Service (Hizmet olarak yazılım) modeli ile sunuyor olmaları ve uygulamaların hepsinin ‘satış dönüşüm oranlarını’ artırıyor olmasının melek yatırımcıların ilgisini çektiğini ifade eden Çilingir, verdikleri hizmete yönelik olarak şunları söylüyor:“Bize Insider’ın hikâyesini sorduklarında, genellikle 1800’lü yıllarda Kaliforniya’daki ‘Gold Rush’ (Altına hücum) örneğini veriyoruz. Gold Rush zamanında aslında altını bulanlar ve Kaliforniya’ya altın aramaya gelenlere kazma, kürek gibi araçlar satanlar oluyor. Var olmak istediğimiz coğrafyalarda da aslında bir ‘e-commerce rush’ (e-ticarete hücum) olduğunu fark edince, 2011’in Eylül ayında altını arayanlardan olmak yerine, altını arayanlara, ihtiyaçlan olan araçları yaratma kararı aldık. Bu doğrultuda e-ticaret sitelerinin satış ve dönüşüm oranlarını artırıcı, tamamı teknolojik uygulamalar üzerinde çalışmaya başladık.”

100’den fazla müşteri

Hâlihazırda dört farklı ülkede 100’ü aşkın müşterisi bulunan Insider’ın hizmet verdikleri arasında perakende, biletleme, içerik siteleri gibi Türkiye’nin önde gelen markalan bulunuyor. İlk dokuz ay içerisinde 30 farklı iş ortağına ulaştıklarını söyleyen Hande Çilingir, Rusya ve İngiltere ile yurtdışı açılımını gerçekleştirdiklerini, son olarak da Fransa’ya açıldıklarını bildiriyor. Bugün Türkiye’nin en güçlü 65 e-ticaret sitesi ile çalışan şirketin müşterileri arasında Mavi, LCVVaikiki, Limango, Boyner Grup, Mudo, Biletix, Mediamarkt, Atlasjet, Hürriyetemlak, Kliksa, Defacto gibi güçlü markalar yer alıyor. Çilingir, “Yakın vadede, Ağustos ayında Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan, Ocak 2015’te de Polonya, Çek Cumhuriyeti açılımımızı hayata geçirmeyi planlıyoruz” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu