Girişimcilik Haberleri

Hangi kritik unsurlar göz ardı ediliyor? Nerede hata yapılıyor?

kritik unsurlarEn büyük hata, yeterince AR-GE yapılmıyor olması. Etraflarında gördükleri şeylere ya da sık kullandıkları alanlara odaklanıyorlar. Türkiyeden çıkan bir Facebook olma hayalleri taşıyorlar. Halbuki yapmaları gereken şey dünyayı izlemek olmalı. Gerçekten gelişmiş pazarlarda, en büyük değerleri hangi iş modelleri yaratmış buna bakmalılar.

Bu iş modelleri arasında lokal zorluğu olanları tercih etmeliler. Sizin dünya devi olan, zaten tüm dünyada ölçeklendirilebilmiş işleri aşmanız çok zor. O alanlar artık ele geçirilmiş. Sizin yapmanız gereken şey, dünyada çok başarılı olmuş, ancak lokal zorlukları olan işleri araştırmak. O dünya devlerinin Türkiyede ölçeklendirmesinde zorlukları olan, Türkiye pazarı içinde yeterince büyük olan alanlara yönelmelisiniz. Kendi girişimim olan VVebnak’tan örnek vereyim. Henüz bir başarı hikayesi yok ama çok inandığım bir proje. Biz burada kamyoncu esnafıyla KOBİ’leri bir araya getiriyoruz. B2B pazaryeri oluşturuyoruz. Basit bir e-ihale modeliyle arz ve talebi buluşturuyoruz.


Amerikada Uship var, fakat bu model tüm ülkelere ölçeklenemez. Çünkü tüm ülkelerde nakliye sektörü farklılık gösterir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu