Girişimcilik Haberleri

Global Girişimcilik Haftası 2014

Melek yatırımcılık sistemi Türkiye’de büyük bir hızla gelişiyor.


Önde gelen melek yatırım ağları Global Girişimcilik Haftası’nı coşkuyla kutlamaya hazırlanıyor…

Global Girişimcilik Haftası’nı kutluyoruz

HER yıl 17 ve 24 Kasım tarihleri arasındaki günlere rastlayan hafta dünyanın pek çok ülkesinde Global Girişimcilik Haftası (Global Entrepreneurship Week / GEW) olarak kutlanıyor. ABD’de Kauffman Vakfı’nın öncülüğünü yaptığı haftanın dünya başkanlığını Jonathan Ortmans yürütüyor. Dünya Başkan Yardımcılarından biri de Washington’da yaşayan Türk girişimci Büke Çuhadar.

Global Girişimcilik Haftası

Bu yıldan itibaren haftanın en önemli etkinliklerinden biri de Global Melek Yatırımcılık Günü (GBAD). Böylelikle, girişimcileri ilgilendiren tüm önemli etkinlikler bu haftanın içine girmiş bulunuyor. Bu da aslında çok iyi oluyor.

Bundan böyle her yıl 20 Kasım, ‘Dünya Melek Yatırımcılar Günü’ olarak kutlanacak. Melek Yatırım Günü, EBAN ile GEW arasında imzalanan işbirliği protokolü ile melek yatırımcılığın dünya çapında daha iyi tanınmasını hedefleyen bir gün olarak tasarlandı.

AVRUPA FORUMUNA HAZIRLANIYORUZ

işin güzel yanı, bu yılki GBAD kapanış töreni, 15 Aralık akşamı İstanbul’da Avrupa Melek Yatırım Forumu’nun gala yemeğinde gerçekleşecek.

Türkiye’deki ilk GBAD -Melek Yatırımcılar Günü Kutlama etkinliği de Şirket Ortağım Melek Yatırım Ağı’nın 21 Kasım sabahı Maslak Sheraton Otel’de gerçekleştireceği etkinlikle kutlanacak. EBAN ve TBAA -Melek Yatırımcılar Derneği olarak tam destek verdiğimiz bu etkinliğin çok ses getireceğini düşünüyorum ve Şirket Ortağım’ın Kurucu Başkanı Sevgili Mehmet Buldurgan’a çok teşekkür ediyorum.

Hazine Müsteşarlığı yetkililerinin de katılacağı bu etkinlik sonrası, aynı akşam Türkiye’nin önde gelen melek yatırım ağlarının başkanları (Şirket Ortağım’dan Mehmet Buldurgan ve Akın Kozanoğlu, Links Angel BAN’dan Adnan Akdemir, BUBA BAN’dan Timuçin Bilgör, Keiretsu Forum’dan Aslı Işmak Gözören, BIC BAN’dan Dr Joachim Behrendt ve TBAA – Melek Yatırımcılar Derneği’nden bendeniz) bir araya gelip hem sektörün nasıl daha hızlı gelişebileceğini tartışacağız hem de GBAD 2015 için neler yapabileceğimizi şimdiden planlamaya başlayacağız.Bu yıl İstanbul’da 15 Aralık’ta düzenlenecek olan Avrupa Melek Yatırım Forumu’nda Türkiye melek yatırım ekosistemini masaya yatıracağımız panelde yine Buldurgan, Bilgör, Behrendt ve Gözören tebliğlerini sunacaklar.

SİSTEM HIZLA GELİŞİYOR

Yurtdışındaki etkinlikleri de yakından bildiğim için, Türkiye’de melek yatırımcılık sisteminin hızlı gelişmesinde, melek yatırım ağlarını kuran ve liderliklerini yapan melek yatırımcıların rolü çok büyük olduğunu iyi gözlemliyorum. Bu yüzden, şunu büyük mutluluk ve gururla söyleyebilirim ki, ülkemizdeki melek yatırım ağları çok çok aktif. Henüz geçen haftalarda Keiretsu Forum’un İstanbul’da düzenlediği etkinliğe yurtdışından dahi melek yatırımcılar katılarak startup’lara yakın ilgi gösterdiler, hatta yatırım görüşmelerini ajandalarına aldılar.

Şirket Ortağım Melek Yatırım Ağı’nın kurucu başkanı Mehmet Buldurgan ise bu işe tam anlamıyla sarılmış durumda. Bu adanmışlık sayesinde geçen yıl, Şirket Ortağım’dan startup’lara 1 milyon doların üzerinde yatırım geldi.

BUBA ise Boğaziçi Üniversitesi mezunlarının melek yatırım ağı. Yurtdışında pek çok örneği bulunan ve okulun mezunlarının yine okulun srartup’larına yatırım yapmasını hedefleyen bu tip melek yatırım ağları çok önemli. Timuçin Bilgör, Boğaziçi İşletme mezunu olarak bu çalışmayla değer katarken, ülkemizdeki diğer üniversitelere de çok güzel bir rol model oluşturuyor.

Öte yandan, BIC Angels’ın 27 Kasım’da gerçekleştireceği yatırım forumu da pek çok startup’ın finansmana ulaşımını kolaylaştıracak. Dr. Behrendt melek yatırımcılığın eğitimine de çok çok önem veriyor.

Global Girişimcilik Haftası bundan böyle Global Melek Yatırımcılık Günü ile çok daha dolu geçecek. Borsa İstanbul’da 17 Kasım’da yapılacak gong töreniyle açılışı yapılacak hafta, 21 Kasım’da Şirket Ortağım’m Sheraton’daki gong töreniyle devam edecek.

Tüm girişimcilerimizin ve melek yatırımcılarımızın girişimcilik ve melek yatırımcılık haftasını kutluyorum.

Baybars AltuntaşBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu